marxista
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Men
 
Marx - Engels Kommunista kiltvny

„Vilg proletrjai egyesljetek!”

 

MARX S ENGELS

A KOMMUNISTA PRT KILTVNYA 73

 

Ksrtet jrja be Eurpt - a kommunizmus ksrtete. Szent hajszra szvetkezett e ksrtet ellen a rgi Eurpnak minden hatalma: a ppa s a cr, Metternich s Guizot, francia radiklisok s nmet rendrk.

Akad-e ellenzki prt, amelyrl kormnyon lev ellenfelei nem hreszteltk, hogy kommunista, akad-e ellenzki prt, amelyik nem vgta vissza a kommunizmus megblyegz vdjt a haladottabb ellenzkieknek ppgy, mint reakcis ellenfeleinek ?

Ebbl a tnybl kt dolog kvetkezik.

A kommunizmust immr az sszes eurpai hatalmak hatalomnak ismerik el. Legfbb ideje, hogy a kommunistk az egsz vilg eltt nyltan kifejtsk nzeteiket, cljaikat, trekvseiket, s a kommunizmus ksrtetrl szl meskkel magnak a prtnak a kiltvnyt lltsk szembe.

Evgbl a legklnbzbb nemzetisg kommunistk sszegyltek Londonban, s paprra vetettk a kvetkez kiltvnyt, amelyet angol, francia, nmet, olasz, flamand s dn nyelven tesznek kzz.

 

 

I. BURZSOK S PROLETROK *

Minden eddigi trsadalom trtnete ** osztlyharcok trtnete.

*       (1888) Burzsozin a modern tksek osztlya rtend, akik a trsadalmi termelsi eszkzk tulajdonosai s brmunkt alkalmaznak. Proletarituson pedig a modem brmunksok osztlya, akik, minthogy nincsenek sajt termelsi eszkzeik, knytelenek eladni munkaerejket, hogy meglhessenek. - Engels jegyzete.

**      (1888; 1890) Azaz minden rott trtnet. 1847-ben a trsadalom strtnete, az a trsadalmi szervezet, mely a feljegyzett trtnetet megelzen ltezett, jformn ismeretlen volt. Azta Haxthausen felfedezte az oroszorszgi kzs fldtulajdont, Maurer bebizonytotta, hogy ez az a trsadalmi alap, amelybl valamennyi germn trzs trtnelmi fejldse kiindult, s fokozatosan kiderlt, hogy Inditl rorszgig mindentt a fld kzs birtoklsn alapul falukzssgek kpviselik vagy kpviseltk a trsadalom si formjt. Vgl Morgannek a nemzetsg igazi termszetre s a trzshz val viszonyra vonatkoz, betetz.

Szabad s rabszolga, patrcius s plebejus, br s jobbgy, chmester s mesterlegny, egyszval: elnyom s elnyomott folytonos ellenttben lltak egymssal, szakadatlan, hol palstolt, hol nylt harcot vvtak, olyan harcot, amely mindenkor az egsz trsadalom forradalmi talakulsval vagy a harcban ll osztlyok kzs pusztulsval vgzdtt.

A trtnelem korbbi korszakaiban majdnem mindentt a trsadalomnak klnbz rendekre val teljes tagoltsgt, a trsadalmi llsok sokfle fokozatt ltjuk. Az kori Rmban patrciusok, lovagok, plebejusok, rabszolgk; a kzpkorban hbrurak, hbresek, chmesterek, mesterlegnyek, jobbgyok, s ezenkvl mg ezeknek az osztlyoknak majd mindegyikben ismt kln fokozatok vannak.

A hbri trsadalom pusztulsbl keletkezett modern polgri trsadalom nem szntette meg az osztlyellentteket. Csak j osztlyokkal, az elnyoms j feltteleivel, a harc j formival cserlte fel a rgieket.

A mi korszakunkat, a burzsozia korszakt azonban az jellemzi, hogy egyszerstette az osztlyellentteket. Az egsz trsadalom mindinkbb kt nagy ellensges tborra szakad, kt nagy, egymssal homlokegyenest szembenll osztlyra: burzsozira s proletaritusra.

A kzpkor jobbgyaibl lettek az els vrosok polgrai; ebbl a polgrsgbl fejldtek ki a burzsozia els elemei.

Amerika felfedezse, Afrika krlhajzsa j teret nyitott a felemelked burzsozinak. A kelet-indiai s knai piac, Amerika gyarmatostsa, a gyarmatokkal folytatott csere, a csereeszkzk s egyltalban az ruk gyarapodsa - mindez eddig soha nem ismert lendletet adott a kereskedelemnek, a hajzsnak, az iparnak, s ezzel elidzte a szthull hbri trsadalom forradalmi elemnek gyors fejldst.

Az ipar zsnek eddigi feudlis vagy ches mdja mr nem tudta kielgteni az j piacokkal megnvekv szksgletet. Helybe a manufaktra lpett. A chmestereket kiszortotta az ipari kzprend; a klnbz testletek kztti munkamegosztst felvltotta az egyes mhelyen belli munkamegoszts.

De, egyre tgultak a piacok, egyre ntt a szksglet. Mr a manufaktra sem tudta kielgteni. Ekkor a gz s a gpi berendezs forradalmastotta az ipari termelst. A manufaktra helybe a modern nagyipar lpett, az ipari

felfedezse feltrta ennek az si kommunista trsadalomnak bels szervezett annak tipikus formjban. Ezeknek az seredeti kzssgeknek a felbomlsval kezddik a trsadalomnak klnll s vgeredmnyben antagonisztikus osztlyokra val hasadsa. Ezt a bomlsi folyamatot megprbltam nyomon kvetni „A, csald, a magntulajdon s az llam eredete" c. knyvemben, II. kiad. Stuttgart 1886. -Engels jegyzete.

*       (1888) Chmester: a ch teljesjog tagja, mester a chen bell, nem a ch elljrja. - Engels jegyzete.

 

kzprend helyt ipari milliomosok, egsz ipari hadseregek fnkei, a modern burzsok foglaltk el.

A nagyipar ltrehozta a vilgpiacot, amelyet Amerika-felfedezse elksztett. A vilgpiac a kereskedelem, a hajzs, a szrazfldi kzlekeds mrhetetlen fejldst idzte el. Ez viszont visszahatott az ipar terjeszkedsre, s amilyen mrtkben terjeszkedett az ipar, a kereskedelem, a hajzs s a vast, ugyanolyan mrtkben fejldtt a burzsozia, gyaraptotta tkit s szortotta httrbe a kzpkorbl trkltt sszes osztlyokat.

Ltjuk teht, hogy maga a modern burzsozia egy hossz fejldsi folyamatnak, a termelsi s rintkezsi mdban vgbement sorozatos forradalmi talakulsoknak a termke.

A burzsozia e fejldsnek minden egyes fokt megfelel politikai halads * ksrte. A burzsozia elnyomott rend a hbrurak uralma alatt, felfegyverzett s nkormnyzati trsuls a kommunban **, itt fggetlen vroskztrsasg ***, ott a monarchia harmadik, adkteles rendje o, azutn a manufaktra idejn a nemessg ellenslya a rendi vagy az abszolt monarchiban, s f alapzata egyltalban a nagy monarchiknak, vgl a nagyipar s a vilgpiac ltrehozsa etn a modern kpviseleti llamban kivvta magnak a kizrlagos politikai uralmat. A modern llamhatalom nem ms, mint az egsz burzsoosztly kzs gyeit igazgat bizottsg.

A burzsozinak a trtnelemben felettbb forradalmi szerepe volt.

A burzsozia, ahol uralomra jutott, sztrombolt minden hbri, patriarchlis, idillikus viszonyt. Knyrtelenl szttpte a tarkabarka hbri ktelkeket, melyek az embert termszetes feljebbvaljhoz fztk, s nem hagyott meg ms ktelket ember s ember kztt, mint a meztelen rdeket, az rzs nlkli „kszpnzfizetst". A jmbor rajongs, a lovagi lelkeseds, a nyrspolgri rzelgssg szent borzongst az nz szmts jeges vizbe fojtotta. A szemlyi mltsgot cserertkk oldotta fel, s az oklevelekben biztostott, nehezen szerzett szmtalan szabadsg helybe az egy lelkiismeretlen kereskedelmi szabadsgot iktatta.

*       Az 1888-as angol kiadsban: .ennek az osztlynak megfelel politikai haladsa - Szerk. ** (1888) „Commune" volt a neve Franciaorszgban a keletkez vrosoknak mr azeltt, hogy mint „harmadik rend" kiharcoltk feudlis uraiktl s gazdiktl helyi nkormnyzatukat s politikai jogaikat. ltalban itt a burzsozia gazdasgi fejldsnek tipikus orszgul Anglit vesszk, politikai fejldse pldjul pedig Franciaorszgot. - (1890) Kommunnak neveztk az olasz- s franciaorszgi vrosi polgrok vrosi kzssgket azutn, hogy hbruraiktl megvltottk vagy kicsikartk els nkormnyzati jogaikat. - Engels jegyzete.

***    Az 1888-as angol kiadsban kiegsztve: (mint Olaszorszgban s Nmetorszgban) - Szerk.

o          Az 1888-as angol kiadsban kiegsztve: (mint Franciaorszgban) - Szerk.

 

Egyszval, a vallsi s politikai illzikba burkolt kizskmnyols helybe a nylt, szemrmetlen, kzvetlen, sivr kizskmnyolst lltotta.

A burzsozia megfosztotta dicsfnyktl az sszes eleddig tisztelt s jmbor flelemmel szemllt tevkenysgeket. Fizetett brmunksv vltoztatta - az orvost, a jogszt, a papot, a kltt, a tudomny embert.

A burzsozia leszaggatta a csaldi viszonyrl meghatan szentimentlis ftylt s e viszonyt puszta pnzviszonyra reduklta.

A burzsozia leleplezte, hogy annak a brutlis ermegnyilvnulsnak, amelyet a reakci a kzpkoron annyira csodl, megfelel kiegsztje a legrenyhbb semmittevs volt. Csak a burzsozia mutatta meg, mit tud az emberi tevkenysg ltrehozni. Klnb csodamveket ltestett, mint az egyiptomi piramisok, a rmai vzvezetkek s a gtikus katedrlisok, klnb hadjratokat vitt vghez, mint a npvndorls s a keresztes hadjratok.

A burzsozia nem ltezhet anlkl, hogy ne forradalmastsa folyton a termelsi szerszmokat, teht a termelsi viszonyokat, teht az sszes trsadalmi viszonyokat. Ezzel szemben minden korbbi ipari osztly els ltfelttele a rgi termelsi md vltozatlan fenntartsa volt. A burzso korszakot minden elbbi korszaktl a termels folytonos talaktsa, az sszes trsadalmi llapotok szakadatlan megrendtse, az rks bizonytalansg s mozgs klnbzteti meg. Az sszes szilrd, berozsdsodott viszonyok, a nyomukban jr rgtl tisztelt kpzetekkel s nzetekkel egytt felbomlanak, az sszes jonnan kialakul viszonyok elavulnak, mieltt mg megcsontosodhatnnak. Minden, ami rendi s lland, elprolog, mindent, ami szent, megszentsgtelentenek, s az emberek vgre arra knyszerlnek, hogy jzan szemmel vizsgljk lthelyzetket, klcsns kapcsolataikat.

Az egyre kiterjedtebb piacnak a szksglete, amelyen termkeit eladhatja, vgigkergeti a burzsozit az egsz fldgolyn. Mindenv be kell magt fszkelnie, mindentt be kell rendezkednie, mindentt sszekttetseket kell ltestenie.

A burzsozia a vilgpiac kiaknzsa ltal valamennyi orszg termelst s fogyasztst kozmopolitv formlta. A reakcisok nagy bnatra kihzta az ipar lba all a nemzeti talajt. Az si nemzeti iparok elpusztultak s naprl napra pusztulnak. j iparok szortjk ki ket, amelyeknek meghonostsa minden civilizlt nemzet letkrdsv vlik, olyan iparok, amelyek mr nem hazai nyersanyagot dolgoznak fel, hanem a legtvolabbi gvek nyersanyagt, s amelyeknek gyrtmnyait nemcsak magban az orszgban, hanem a vilg minden rszn fogyasztjk. A rgi, belfldi termkkkel kielgtett szksgletek helybe jak lpnek, amelyeknek kielgtsre a legtvolibb orszgok s ghajlatok termkei kellenek. A rgi helyi s nemzeti nellts s elzrkzottsg helybe a nemzetek sokoldal rintkezse, egymstl val sokrt fggse lp. s ez gy van nemcsak az anyagi, hanem a szellemi termelsben is. Az egyes nemzetek szellemi termkei kzkinccs vlnak. A nemzeti egyoldalsg s korltoltsg mindinkbb lehetetlenn vlik, s a sok nemzeti s helyi irodalombl vilgirodalom alakul ki.

A burzsozia az sszes termelsi szerszmok gyors tkletestse, a vgtelenl megknnytett kzlekeds rvn valamennyi nemzetet, mg a legbarbrabbakat is, belerntja a civilizciba. ruinak olcs ra az a nehztzrsg, amellyel romm l minden knai falat, amellyel kapitulcira brja a barbrok legmakacsabb idegengyllett is. Minden nemzetet rknyszert, hogy, hacsak nem akarnak tnkremenni, elsajttsk a burzsozia termelsi mdjt; rknyszerti ket, hogy meghonostsk maguknl az gynevezett civilizcit, azaz vljanak burzsov. Egyszval: a burzsozia a sajt kpmsra formlt vilgot teremt magnak.

A burzsozia a falut a vros uralma al vetette. risi vrosokat teremtett, a vrosi npessg ltszmt a falusival szemben nagymrtkben megnvelte, s ezzel a npessg jelentkeny rszt a falusi let brgysgbl kiragadta. S ahogy a falut a vrostl, gy a barbr s flbarbr orszgokat a civilizltaktl, a paraszt npeket a burzso npektl, a Keletet a Nyugattl tette fggv.

A burzsozia mindinkbb megsznteti a termelsi eszkzk, a birtok s a npessg sztforgcsoltsgt. A npessget sszesrtette, a termelsi eszkzket centralizlta, s a tulajdont kevs kzben koncentrlta. Ennek szksgszer kvetkezmnye a politikai centralizci volt. Fggetlen, szinte csak szvetsges viszonyban lev tartomnyokat, melyeknek klnbz rdekeik, trvnyeik, kormnyaik s vmjaik voltak, egy nemzett tmrtettek, melynek egy a kormnya, egy a trvnye, egy a nemzeti osztlyrdeke, egy a vmhatra.

A burzsozia alig szzves osztlyuralma alatt tmegesebb s kolosszlisabb termelerket hozott ltre, mint valamennyi letnt nemzedk egyttvve. Termszeti erk leigzsa, gpi berendezs, a vegyszet alkalmazsa iparban s fldmvelsben, gzhajzs, vasutak, villamos tvrk, egsz vilgrszek megmvels al vtele, folyk hajzhatv ttele, lbdobbantsra a fldbl elpattan egsz npessgek,- mely korbbi szzad sejthette, hogy a trsadalmi munka mohben ilyen termelerk szunnyadnak!

Lttuk azonban, hogy azok a termelsi s rintkezsi eszkzk, amelyeknek alapzatn a burzsozia kialakult, a hbri trsadalomban jttek ltre. E termelsi s rintkezsi eszkzk fejldsnek bizonyos fokn azok a viszonyok, amelyek kztt a hbri trsadalom termelt s cserlt, a fldmvels s az ipar feudlis szervezete, egyszval a feudlis tulajdonviszonyok nem feleltek meg tbb a mr kifejlett termelerknek. Gtoltk a termelst, ahelyett, hogy elmozdtottk volna. Mindmegannyi bklyv vltak. Szt kellett feszteni, szt is fesztettk ket.

Helykbe a szabad konkurrencia lpett, a neki megfelel trsadalmi s politikai berendezkedssel, a burzsoosztly gazdasgi s politikai uralmval.

Szemk eltt hasonl mozgs megy vgbe. A polgri termelsi s rintkezsi viszonyok, a polgri tulajdonviszonyok, a modern polgri trsadalom, amely oly hatalmas termelsi s rintkezsi eszkzket varzsolt el, ahhoz a boszorknymesterhez hasonlt, aki nem ura tbb az ltala felidzett fldalatti hatalmaknak. Az ipar s a kereskedelem trtnete vtizedek ta nem egyb, mint annak a trtnete, hogyan lzonganak a modern termelerk a modern termelsi viszonyok ellen, azok ellen a tulajdonviszonyok ellen, melyek a burzsozinak s uralmnak letfelttelei. Elg a kereskedelmi vlsgokat emltennk, amelyek periodikus visszatrskkel egyre fenyegetbben ktsgess teszik az egsz polgri trsadalom ltezst. A kereskedelmi vlsgokban rendszeresen megsemmisl nemcsak az ellltott termkeknek, hanem a mr ltrehozott termelerknek egy nagy rsze is. A vlsgokban olyan trsadalmi jrvny tr ki, melyet minden elbbi korszak kptelensgnek tekintett volna - a tltermels jrvnya. A trsadalom hirtelen a pillanatnyi barbrsg llapotba esik vissza; mintha valami hnsg, ltalnos megsemmist hbor megfosztotta volna minden ltfenntartsi eszkztl; az ipar, a kereskedelem mintha megsemmislt volna, s mirt? Azrt, mert a trsadalomnak tlsok a civilizcija; tlsok a ltfenntartsi eszkze, tlsok az ipara, tlsok a kereskedelme. A trsadalom rendelkezsre ll termelerk mr nem a polgri civilizci s * a polgrt tulajdonviszonyok elmozdtsra szolglnak; ellenkezleg, tl hatalmasokk lettek e viszonyok szmra, e viszonyok gtoljk ket; s mihelyt ezt a gtat lekzdik, az egsz polgri trsadalomban zavart tmasztanak, veszlyeztetik a polgri tulajdon ltezst. A polgri viszonyok tl szkk vltak ahhoz, hogy befogadhassk az nmaguk ltal ltrehozott gazdagsgot. - Hogyan kzdi le a burzsozia a vlsgokat? Egyrszt gy, hogy knytelen megsemmisteni a termelerk nagy tmegt; msrszt gy, hogy j piacokat hdit meg, s alaposabban aknzza ki a rgieket. Teht hogyan? gy, hogy mg egyetemesebb, mg hatalmasabb vlsgokat kszt el s a vlsgok elhrtsnak eszkzeit cskkenti.

A fegyverek, amelyekkel a burzsozia a feudalizmust letertette, most maga a burzsozia ellen fordulnak.

De a burzsozia nemcsak kikovcsolta a fegyvereket, amelyek hallt okozzk; megszlte azokat a frfiakat is, akik e fegyvereket forgatni fogjk - a modern munksokat, a proletrokat.

Amilyen mrtkben a burzsozia, azaz a tke fejldik, ugyanolyan mrtkben fejldik a proletaritus, a modern munksok osztlya, akik csak addig lnek, amg munkt kapnak, s akik csak addig kapnak munkt, amg munkjuk a tkt gyaraptja. Ezek a munksok, akik darabonknt knytelenek eladni

*       Az 1872-es s az azt kvet kiadsokban az a polgri civilizci s szk kimaradtak. - Szerk.

 

magukat, ppen olyan ruk, mint minden egyb kereskedelmi cikk, s ezrt ppgy ki vannak tve a konkurrencia minden viszontagsgnak, a piac minden ingadozsnak.

A proletrok munkja a gpi berendezs terjedsvel s a munkamegosztssal elvesztette minden nll jellegt s ezzel minden vonzerejt a munks szmra. A munks a gp puszta tartozkv vlik, akitl csak a legegyszerbb, legegyhangbb, legknnyebben megtanulhat fogst kvnjk meg. Ezrt a munks okozta kltsgek szinte kizrlag a meglhetshez s faja fenntartshoz szksges ltfenntartsi eszkzkre korltozdnak. De az ruk ra, teht a munka ra is egyenl termelsi kltsgeivel. Ezrt amilyen mrtkben n a munka ellenszenvessge, olyan mrtkben cskken a munkabr. St mi tbb, amilyen mrtkben n a gpi berendezs s a munkamegoszts, ugyanolyan mrtkben n a munka tmege * is, akr a munkark szaportsa, akr az adott id alatt elvgzend munka szaportsa, a gpek gyorsabb jratsa stb. rvn.

A modern ipar a patriarchlis mester kis mhelyt az ipari tks nagy gyrv vltoztatta t. Gyrban sszezsfolt munkstmegeket katonsan szerveznek. Mint ipari kzkatonkat altisztek s tisztek tkletesen kiptett hierarchijnak felgyelete al helyezik ket. Nemcsak a burzsoosztlynak, a burzso llamnak a szolgi, hanem naprl napra, rrl rra szolgasgba grnyeszti ket a gp, a felgyel, s mindenekeltt maga az egyes gyrtulajdonos burzso. Ez a zsarnoksg annl kicsinyesebb, gylletesebb, elkesertbb, minl nyltabban hirdeti vgcljul a nyerszkedst.

Minl kevesebb gyessget s erkifejtst kvn meg a kzi munka, azaz minl inkbb kifejldik a modern ipar, annl inkbb kiszortja a frfiak munkjt a ni s a gyermekmunka **. A nemi s korklnbsgeknek a munksosztlyt illetleg nincs tbb trsadalmi rvnye. Mr csak munkaszerszmok lteznek, amelyek koruk s nemk szerint klnbz kltsgeket okoznak.

Ha a munks kizskmnyolst a gyros mr annyira befejezte, hogy a munks kszpnzben megkapja a munkabrt, akkor megrohanja a burzsozia tbbi rsze: a hztulajdonos, a szatcs, a zlogos stb.

Az eddigi kis kzprendek, a kisiparosok, kiskereskedk s jradkosok, a kzmvesek s parasztok, mindezek az osztlyok *** a proletaritusba sllyednek; rszben azrt, mert kis tkjk nagyipar zsre nem elegend s a nagyobb tksek konkurrencijt nem brja ki, rszben azrt, mert szakmai gyessgket j termelsi mdszerek elrtktelentik. gy toborzdik a proletaritus a npessg minden osztlybl.

*       Az 1888-as angol kiadsban: tmege helyett: terhe - Szerk.

**      Az 1888-as angol kiadsban az s a gyermek - szk kimaradtak. - Szerk.

***    Az 1888-as angol kiadsban kiegsztve: fokozatosan - Szerk.

 

A proletaritus klnbz fejdsi fokokon megy t. Harca a burzsozia ellen ltezsvel kezddik.

Eleinte az egyes munksok, azutn egy gyr munksai, majd egy munkag egy helysgben dolgoz munksai harcolnak az ellen az egyes burzso ellen, aki kzvetlenl kizskmnyolja ket. Tmadsuk nemcsak a polgri termelsi viszonyok ellen irnyul, hanem maguk a termelsi szerszmok ellen is; megsemmistik a konkurrl idegen rut, sztzzzk a gpeket, felgyjtjk a gyrakat, igyekeznek a kzpkori munks mr letnt helyzett visszaszerezni maguknak.

Ezen a fokon a munksok az egsz orszgban sztszrt s a konkurrencia ltal sztforgcsolt tmeget alkotnak. A munksok tmegesebb sszetartsa mg nem a sajt egyeslsknek, hanem a burzsozia egyeslsnek a kvetkezmnye, mert a burzsozinak, sajt politikai cljai elrsre, az egsz proletaritust mozgstania kell, s egyelre mg mozgsthatja is. Ezen a fokon a proletrok teht nem sajt ellensgeik, hanem ellensgeik ellensgei ellen harcolnak, az abszolt monarchia maradvnyai, a fldtulajdonosok, a nem-ipai burzsok, a kispolgrok ellen. gy az egsz trtnelmi mozgalom a burzsozia kezben sszpontosul; minden gy kivvott gyzelem a burzsozia gyzelme.

De az ipar fejldsvel nemcsak szaporodik a proletaritus, hanem nagyobb tmegekbe is zsfoldik, ereje n, s ezt mindjobban rzi. A proletarituson bell az rdekek, az letkrlmnyek mindjobban kiegyenltdnek, mert a gpi berendezs mindinkbb elmossa a klnbsgeket munka s munka kztt, s a brt csaknem mindentt egyformn alacsony sznvonalra szortja le. A burzsok nvekv egyms kzti konkurrencija s az ebbl fakad kereskedelmi vlsgok a munksok brt mind ingadozbb teszik; a gpi berendezs egyre gyorsabban fejld, szntelen tkletestse egsz letpozcijukat teszi mind bizonytalanabb; az egyes munks s az egyes burzso kzti sszetkzs mindinkbb kt osztly sszetkzsnek jellegt lti. A munksok elkezdenek egyeslseket alaktani a burzsok ellen; tmrlnek munkabrk megvdelmezsre. St lland szvetsgeket is alaptanak, hogy ezen alkalmi zendlsek esetre gondoskodjanak a maguk elltsrl. Helyenknt a harc felkelsekben tr ki.

Egyszer-msszor gyznek a munksok, de csak ideig-rig. Harcaik tulajdonkppeni eredmnye nem a kzvetlen siker, hanem a munksok egyre szlesebben terjed egyeslse. Ezt elmozdtjk a nagyipar ltal ltrehozott egyre nvekv kzlekedsi eszkzk, amelyek a klnbz helysgek munksai kztt kapcsolatot teremtenek. Mrpedig csak erre a kapcsolatra van szksg, hogy a sok, mindentt azonos jelleg helyi harc nemzeti mret harcc, osztlyharcc kzpontosuljon. De minden osztlyharc politikai harc. s azt az egyes-

*       Az 1888-as angol kiadsban kiegsztve: (szakszervezeteket) - Szerk.

 

lst, amihez a kzpkori polgrnak a maga rossz tjaival vszzadok kellettek, a modern proletr a vasutak segtsgvel nhny esztend alatt vghezviszi.

A proletroknak ezt az osztlly s ezltal politikai prtt szervezdst minduntalan jra sztrobbantja a munksok egyms kztti konkurrencija, de mindig jra feltmad, ersebben, szilrdabban, hatalmasabban. S kihasznlva a burzsozin belli meghasonlsokat, kicsikarja a munksoly egyes rdekeinek trvny formjban val elismerst. gy pldul a tzrs trvnyt Angliban.

Egyltaln, a rgi trsadalmon belli sszetkzsek sokflekppen egyengetik a proletaritus fejldsnek tjt. A burzsozia szakadatlan harcban ll: kezdetben az arisztokrcival, ksbb magnak a burzsozinak ama rszeivel, melyeknek rdekei ellentmondsba kerlnek az ipar haladsval; llandan harcol minden idegen orszg burzsozijval. Mindezekben a harcaiban knytelen a proletaritushoz fordulni, segtsgt ignybe venni s ezzel a proletaritust a politikai mozgalomba bevonni. Maga a burzsozia nyjtja teht a proletaritusnak sajt mveltsge elemeit, vagyis a fegyvert nmaga ellen.

Tovbb, mint lttuk, az ipar haladsa az uralkod osztly egsz rtegeit tasztja le a proletaritusba vagy legalbbis fenyegeti letfeltteleiket. Ezek is a mveltsg elemeinek ** nagy tmegt nyjtjk a proletaritusnak.

Vgl olyan idkben, amikor az osztlyharc dntshez kzeledik, a bomlsi folyamat az uralkod osztlyban, az egsz rgi trsadalomban annyira heves, annyira kirv jelleget lt, hogy az uralkod osztly egy kis rsze elszakad osztlytl s a forradalmi osztlyhoz csatlakozik, ahhoz az osztlyhoz, amely a jv. Ezrt ugyangy, ahogy korbban a nemessg egy rsze tprtolt a burzsozihoz, most a burzsozia egy rsze prtol t a proletaritushoz, s nevezetesen a burzso ideolgusok egy rsze, azok, akik felkzdttk magukat az egsz trtnelmi mozgalom elmleti megrtsig.

Valamennyi osztly kzl, amely napjainkban a burzsozival szemben ll, csakis a proletaritus valban forradalmi osztly. A tbbi osztly a nagyipar kifejldsvel lezllik s elpusztul, a proletaritus a nagyipar legsajtabb termke.

A kzprendek, a kisiparos, a kiskeresked, a kzmves, a paraszt - mind azrt harcolnak a burzsozia ellen, hogy kzprendknt val ltezsket a pusztulstl megvjk. Ezek teht nem forradalmiak, hanem konzervatvak. St mi tbb: reakcisak, mert megprbljk a trtnelem kerekt visszafel forgatni. Ha forradalmiak, akkor azrt azok, mert elttk ll a proletaritusba val tmenetk, akkor nem jelenlegi, hanem jv rdekeiket vdelmezik, akkor elhagyjk sajt llspontjukat, hogy a proletaritusra trjenek t.

*       Az 1888-as angol kiadsban: a politikai s ltalnos mveltsg elemeit - Szerk.

**      Az 1888-as angol kiadsban: felvilgosods s halads j elemeinek - Szerk.

10 Marx s Engels Vlogatott Mvei I.

 

A lumpenproletaritust, a rgi trsadalom legals rtegeinek ezt a passzv rothadst a proletrforradalom hellyel-kzzel belesodorja a mozgalomba, de egsz lethelyzete kvetkeztben inkbb hajland arra, hogy magt reakcis zelmekhez megvsroltassa.

A proletaritus letfeltteleiben mr megsemmisltek a rgi trsadalom letfelttelei. A proletrnak nincsen tulajdona; felesghez s gyermekeihez val viszonynak mr semmi kze a polgri csaldi viszonyhoz; a modern ipari munka, a tke modern igja, amely ugyanaz Angliban s Franciaorszgban, Amerikban s Nmetorszgban, lehntott rla minden nemzeti jelleget. A trvnyek, az erklcs, a valls az szemben csupa polgri eltlet, amelyek mgtt megannyi polgri rdek rejtzik.

Minden eddigi osztly, amely az uralmat meghdtotta, a mr megszerzett letpozcijt gy igyekezett biztostani, hogy az egsz trsadalmat alvetette az szerzsi feltteleinek. A proletrok csak gy hdthatjk meg a trsadalmi termelerket, hogy megszntetik a maguk eddigi elsajttsi mdjt s ezzel az egsz eddigi elsajttsi mdot. A proletroknak nincs semmi sajtjuk, amit biztostaniok kellene, - nekik le kell rombolniok minden eddigi magnbiztonsgot s magnbiztostkot.

Minden eddigi mozgalom kisebbsgek mozgalma vagy kisebbsgek rdekben folytatott mozgalom volt. A proletrmozgalom az risi tbbsg nll mozgalma az risi tbbsg rdekben. A proletaritus, a mai trsadalom legalsbb rtege, nem emelkedhet fel, nem egyenesedhet ki anlkl, hogy levegbe ne rptse a hivatalos trsadalmat alkot rtegek fltte emelked egsz felptmnyt.

Ha nem is tartalmban, de formjban a proletaritusnak a burzsozia ellen foly harca eleinte nemzeti. Minden egyes orszg proletaritusnak termszetesen mindenekeltt a sajt burzsozijval kell leszmolnia.

A proletaritus fejldsnek legltalnosabb szakaszait felvzolva, a fennll trsadalmon bell dl tbb vagy kevsb burkolt polgrhbort kvettk nyomon addig a pontig, amelyen nylt forradalomban tr ki, s a proletaritus a burzsozia erszakos megdntse tjn megalaptja uralmt.

Amint lttuk, minden eddigi trsadalom az elnyom s elnyomott osztlyok ellenttn nyugodott. De ahhoz, hogy valamely osztlyt el lehessen nyomni, biztostani kell szmra azokat a feltteleket, amelyek kzt legalbb szolgai ltt tengetheti. A jobbgy a jobbgysg idejn a kommuna tagjv kzdhette fel magt, ppgy, mint ahogy a kispolgr a feudlis abszolutizmus jrma alatt burzsov. Ezzel szemben a modern munks nemcsak hogy nem emelkedik fel az ipar haladsval, hanem mind mlyebben sllyed sajt osztlynak felttelei al. A munks pauperr vlik s a pauperizmus mg gyorsabban n, mint a npessg s a gazdagsg. Ebbl vilgosan kitnik, hogy a burzsozia kptelen arra, hogy tovbbra is a trsadalom uralkod osztlya maradjon s szablyoz trvnyknt rerszakolja a trsadalomra osztlynak letfeltteleit. Kptelen az uralkodsra, mert kptelen arra, hogy rabszolgjnak ltt akr csak rabszolgasgnak keretben is biztostsa, mert knytelen t olyan helyzetbe sllyeszteni, amelyben neki kell rabszolgjt eltartania, ahelyett, hogy az tartan el t. A trsadalom nem lhet mr alatta, azaz a burzsozia lete mr nem fr ssze a trsadalommal.

A burzsoosztly ltnek s uralmnak leglnyegesebb felttele a gazdagsgnak magnosok kezben val felhalmozdsa, a tke kpzdse s gyarapodsa; a tke felttele a brmunka. A brmunka kizrlag a munksok egyms kztti konkurrencijn nyugszik. Az ipar haladsa, amelynek az akarat nlkli s ellenllsra kptelen hordozja a burzsozia, a munksoknak a konkurrencia okozta elszigeteldse helybe a munksoknak a trsuls rvn ltrejv forradalmi egyeslst lltja. A nagyipar fejldsvel teht kicsszik a burzsozia lba all maga a talaj, amelyen termel s a termkeket elsajttja. Mindenekeltt sajt srsjt termeli. Pusztulsa s a proletaritus gyzelme egyarnt elkerlhetetlen.

 

II. PROLETROK S KOMMUNISTK

Milyen viszonyban llanak a kommunistk a proletrokkal ltalban? A kommunistk nem kln prt a tbbi munksprttal szemben. Nincsenek az egsz proletaritus rdekeitl elt rdekeik.

Nem lltanak fel kln * elveket, hogy ezek kaptjra hzzk a proletrmozgalmat.

A kommunistk a tbbi proletrprttl csak abban klnbznek, hogy egyrszt a proletrok klnbz nemzeti harcaiban az egsz proletaritus kzs, a nemzetisgtl fggetlen rdekeit hangslyozzk s rvnyestik, msrszt abban, hogy a proletaritus s a burzsozia kztt foly harc klnbz fejldsi fokain mindig az sszmozgalom rdekt kpviselik.

A kommunistk teht a gyakorlatban minden orszg munksprtjainak leghatrozottabb **, szntelen tovbbhaladsra sztkl rszt alkotjk; az elmlet tern a proletaritus tbbi tmegvel szemben az az elnyk, hogy vilgosan ltjk a proletrmozgalom feltteleit, menett s ltalnos eredmnyeit.

A kommunistk legkzelebbi clja ugyanaz, mint valamennyi tbbi proletrprt: a proletaritus osztlly alaktsa, a burzso uralom megdntse, a politikai hatalom meghdtsa a proletaritus ltal.

*       Az 1888-as angol kiadsban: szekts - Szerk.

**      Az 1888-as angol kiadsban: leghaladbb s leghatrozottabb - Szerk.

10*

 

A kommunistk elmleti ttelei korntsem egyik vagy msik vilgboldogt ltal kitallt vagy felfedezett eszmken, elveken nyugszanak.

E ttelek csupn ltalnos kifejezsei a meglev osztlyharc, a szemnk lttra vgbemen trtnelmi mozgalom tnyleges viszonyainak. A korbbi tulajdonviszonyok eltrlse nem olyasmi, ami sajtsgosan a kommunizmus jellegzetessge.

Minden tulajdonviszony lland trtnelmi vltozsnak, lland trtnelmi talakulsnak volt alvetve.

A francia forradalom pldul eltrlte a hbri tulajdont a polgri tulajdon javra.

Ami a kommunizmust megklnbzteti, az nem ltalban a tulajdon eltrlse, hanem a polgrt tulajdon eltrlse.

De a modern polgri magntulajdon, az utols s legtkletesebb kifejezse a termkek olyan ellltsnak s elsajttsnak, amely osztlyellentteken alapul, azon, hogy az egyik ember a msikat * kizskmnyolja.

Ilyen rtelemben a kommunistk ebben az egyetlen kifejezsben foglalhatjk ssze elmletket: a magntulajdon megszntetse.

Neknk, kommunistknak szemnkre vetettk, hogy el akarjuk trlni szemlyesen szerzett, nnnmunkval keresett tulajdont; azt a tulajdont, amely minden szemlyt szabadsgnak, tevkenysgnek s nllsgnak alapja.

Munkval keresett, szerzett, megszolglt tulajdon! A kispolgri, kisparaszti tulajdonrl beszltek-e, amely a polgri tulajdont megelzte? Ezt a tulajdont nem kell eltrlnnk, az ipar fejldse eltrlte s naprl napra eltrli.

Vagy a modern polgri magntulajdonrl beszltek?

De teremt-e a brmunka, a proletr munkja a proletrnak tulajdont? Semmi esetre. A brmunka a tkt teremti meg, vagyis azt a tulajdont, amely a brmunkt kizskmnyolja amely csak azzal a felttellel gyarapodhat, hogy j brmunkt hoz ltre, hogy azt jra kizskmnyolja. A tulajdon mai alakjban a tke s a brmunka ellenttben mozog. Vegyk szemgyre ennek az ellenttnek mindkt oldalt.

Tksnek lenni nemcsak tisztn szemlyi, hanem trsadalmi helyzet elfoglalst is jelenti a termelsben. A tke kzssgi termk s csak a trsadalom sok tagjnak egyttes tevkenysgvel, st vgeredmnyben csak valamennyi tagjnak egyttes tevkenysgvel hozhat mozgsba.

A tke teht nem szemlyi, hanem trsadalmi tulajdon.

Ha teht a tkt kzssgi tulajdonn vltoztatjuk t, amely a trsadalom valamennyi tagj, akkor nem szemlyi, tulajdon vltozik t trsadalmiv. Csupn a trsadalmi jellege vltozik meg a tulajdonnak. A tulajdon elveszti osztlyjellegt.

*       Az 1888-as angol kiadsban: kisebbsg a tbbsget – Szerk.

 

Trjnk t a brmunkra.

A brmunka tlagos ra a munkabr minimuma, azaz azoknak a ltfenntartsi eszkzknek az sszege, melyek szksgesek ahhoz, hogy a munkst mint munkst letben tartsk. Amit teht a brmunks a maga tevkenysgvel elsajtt, az pusztn arra elg, hogy csupasz lett jratermelje. Mi semmi esetre sem akarjuk eltrlni a kzvetlen let jratermelsre szolgl munkatermkeknek ezt a szemlyi elsajttst, azt az elsajttst, amely nem tesz lehetv idegen munka fltt hatalmat ad tbbletet. Mi csak ennek az elsajttsnak nyomorsgos jellegt akarjuk megszntetni, amikor a munks csak azrt l, hogy a tkt gyaraptsa, csak annyiban l, amennyiben az uralkod osztly rdeke megkvnja.

A polgri trsadalomban az eleven munka csak eszkz a felhalmozott munka gyaraptsra. A kommunista trsadalomban a felhalmozott munka csak eszkz a munksok letfolyamatnak kibvtsre, gazdagtsra, elmozdtsra.

A polgri trsadalomban teht a mlt uralkodik a jelenen, a kommunista trsadalomban a jelen a mlton. A polgri trsadalomban a tke nll s szemlyisge van, a munklkod egyn ellenben nlltlan s szemlytelen.

s ennek a viszonynak a megszntetst nevezi a burzsozia a szemlyisg s a szabadsg megszntetsnek! s joggal. Ktsgtelenl a burzso szemlyisg, a burzso nllsg s a burzso szabadsg megszntetsrl van sz.

Szabadsgon a mai polgri termelsi viszonyok kztt a szabadkereskedelmet, a szabad adsvtelt rtik.

De ha elesik a kalmrkods, akkor elesik a szabad kalmrkods is. A szabad kalmrkodsrl hangoztatott szlamoknak ppgy, mint burzsozink minden egyb szabadsgkrkedsnek, egyltalban csak a kttt kalmrkodssal, a kzpkor elnyomott polgraival szemben van rtelmk, de nem a kalmrkodsnak, a polgri termelsi viszonyoknak s magnak a burzsozinak kommunista megszntetsvel szemben.

Rmldztk, hogy mi meg akarjuk szntetni a magntulajdont. De fennll trsadalmatokban a trsadalom tagjainak kilenctized rszre nzve megsznt a magntulajdon; a magntulajdon ppen azltal ltezik, hogy a trsadalom kilenctized rszre nzve nem ltezik. Azt vetitek teht szemnkre, hogy olyan tulajdont akarunk megszntetni, amelynek szksgszer elfelttele, hogy a trsadalom risi tbbsgnek nincs tulajdona.

Egyszval azt vetitek szemnkre, hogy a ti tulajdonotokat akarjuk megszntetni. Valban, ezt akarjuk.

Attl a pillanattl kezdve, hogy a munka nem vltoztathat t tkv, pnzz, fldjradkk, egyszval monopolizlhat trsadalmi hatalomm, azaz attl a pillanattl, hogy a szemlyi tulajdon nem csaphat t polgri tulajdonba, attl a pillanattl kezdve szerintetek megsznt a szemlyisg.

Beismeritek teht, hogy szemlyisgen senki mst nem ritek, mint a burzsot, a polgri tulajdonost. s ezt a szemlyisget csakugyan meg kell szntetni.

A kommunizmus senkitl sem veszi el azt a hatalmat, hogy trsadalmi termkeket elsajttson, csupn azt a hatalmat veszi el, hogy ezen elsajtts rvn idegen munkt leigzzon.

Akadt olyan ellenvets, hogy a magntulajdon megszntetsvel megsznik minden tevkenysg s ltalnos lustasg kap lbra.

Eszerint a polgri trsadatomnak rg tnkre kellett volna mennie a restsg miatt; mert azok, akik dolgoznak benne, nem szereznek, s azok, akik szereznek benne, nem dolgoznak. Az egsz aggly arra a tautolgira lyukad ki, hogy mihelyt nincs tke, nincs tbb brmunka.

Mindazokat az ellenvetseket, amelyeket az anyagi termkek kommunista elsajttsi s termelsi mdja ellen felhoztak, ugyangy kiterjesztettk a szellemi termkek elsajttsra s termelsre is. Ahogy a burzso szemben az osztlytulajdon megsznse magnak a termelsnek a megsznse, gy az osztlymveltsg megsznse az szemben azonos egy ltalban a mveltsg megsznsvel.

Az a mveltsg, melynek vesztt siratja, az risi tbbsg szmra a gpp idomtst jelenti.

De ne vitatkozzatok velnk gy, hogy a polgri tulajdon eltrlst a szabadsgrl, mveltsgrl, jogrl stb.-rl alkotott polgri elkpzelseiteken mritek. Eszmitek maguk is a polgri termelsi s tulajdonviszonyok termkei, amiknt jogotok csupn osztlyotok trvnyre emelt akarata, olyan akarat; amelynek tartalma adva van osztlyotok anyagi letfeltteleiben.

Abban az rdek sugallta elkpzelsben, amellyel ti a magatok termelsi s tulajdonviszonyait * trtnelmi, a termels fejldsben tmeneti viszonyokbl rk termszeti s sztrvnyekk vltoztatjtok t, osztoztok minden letnt uralkod osztllyal. Amit meg tudtok rteni, ha az kori tulajdonrl van sz, amit meg tudtok rteni, ha a hbri tulajdonrl van sz, azt mr nem szabad megrtenetek a polgri tulajdonnl.

 

Pontos id
 
Ltogatottsg
Induls: 2007-02-07
 
Elrhetsg:

marxista@tvn.hu

 

 
Ajnlott Linkek
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!