Lukcs Gyrgy
A fehrterror trsadalmi hinterlandja
Rgi, kiprblt Marx-hamistsa s demaggija a szocildemokrcinak az, hogy az sszes jelensgek megtlsnl elhanyagolja azok trtnelmi (gazdasgi s trsadalmi) krlmnyeit, gy akarvn elkerlni azokat a kvetkeztetseket, melyeket taktikja szmra le kellene vonnia, gy a szocildemokratk, ahelyett hogy burzso vagy proletrdemokrcirl beszlnnek, egyre a demokrcit emlegetik „ltalban”; gy beszlnek diktatrrl s terrorrl „ltalban”, ahelyett hogy klnbsget tennnek akztt, mely osztlyok gyakoroljk a diktatrt, alkalmazzk a terrort, s ennlfogva a terrornak milyen az irnyzata, ltalapja, fejldse vagy megsznsi lehetsge. A terrort illetleg nagy kegyesen, ha nem is valami klns trtnelmi beltssal, klnbsget tesznek vrs s fehr-terror kztt. mde ebbl a klnbsgbl nem vonnak le semmi kvetkeztetst. Vagy azt mondjk, hogy a fehrterror mgis jobban dhng, mint a vrs, vagy azt, hogy k, mint igaz demokratk, az egyiket ppgy gyllik, mint a msikat. Szval: a klnbsg tulajdonkppen mgsem klnbsg. Trtnelmi, marxista klnbsget tenni itt ppoly kevss kpesek, mint a diktatra vagy a demokrcia krdsben.
Mi a vrs terror? A hatalomra jutott proletrosztly elsznt, erszakra is ksz akaratnak intzmnyes formja avgbl, hogy a szocializmushoz vezet t akadlyait (ellenforradalom, szabotzs, korrupci, lnckereskeds stb.) eltakartsa a maga tjbl. A proletrdiktatra igazi clja az pts. Az erszak alkalmazsa, a terror, csak vdelmi eszkz ebben a kzdelemben. spedig ppen azrt vdekez jelleg a proletrdiktatra erszakgyakorlsa, mert a proletaritus most van a kapitalizmus ellen indtott vgs offenzvjnak derekn. A proletrdiktatra ppen pt s szervez munkjval mri az igazn hallos csapsokat a kapitalizmusra, ltala sznteti meg a kapitalizmus trsadalmi ltalapjait. Az erszak elkerlhetetlen, de alrendelt eszkz ebben a kzdelemben, melyet teht a proletaritus csak abban az arnyban alkalmaz, amennyiben a volt uralkod osztlyok aktv vagy passzv ellenllsa nfenntarts okbl erre knyszerti. St a vezetsre hivatott osztly termszetes nagylelksgvel a proletaritus igen gyakran meg ott sem alkalmazza a terror eszkzt, ahol erre igazn mlhatatlanul szksg volna; kegyelmet gyakorol sajt biztonsgnak s fejldsnek rovsra. s mivel a trsadalom termszetes fejldse, ha nehz harcok rn is, a szocializmus fel vezet, bizonyos, hogy a termszetes fejlds folyamn gyenglni fog az ellenforradalom ellenllsa, s ezzel szksgszer sszefggsben a vele szemben alkalmazott terror is. A diktatrnak ktsgkvl kell hogy legyenek szakaszai, amikor a proletaritus elemi ltfenntartsa a terror kmletlen alkalmazst kveteli meg. De hosszabb-rvidebb id utn (minl erlyesebb a diktatra kezelse, annl rvidebb id kell ehhez) megsznik vagy legalbbis cskken ez a szksgszersg. Ilyen llapot fel halad ma – gy ltszik – Oroszorszg.
A fehrterror ellenben nem tmaszkodhatik olyan osztlyra, amelynek uralomra jutsa a trsadalom fejldsnek eszkze; amely teht nehz ellenllsok lekzdse utn br, de mgis kpes annak egszt megszervezni s mkdsbe hozni; amely uralomnak ily mdon termszetes irnyzata – vgl – normlis, bks krlmnyek fel mutat. A fehrterror akkor vlik az elnyom osztlyok szmra szksges, egyetlen alkalmas harci eszkzz, amikor ezek a proletaritussal szemben vdelmi helyzetbe szorultak, amikor ktsgbeesett vdekezsk kzben egy csatt megnyertek, s ktsgbeesetten, mindenron azon vannak, hogy ennek a szksgkppen ml gyzelemnek lland jelleget adjanak. A fehrterror trsadalmi ltalapjnak visszssga abban jut legvilgosabban kifejezsre, hogy benne az sszes elnyom osztlyok sszefognak avgbl, hogy a kizskmnyolst egyltalban megvdjk.
A fehrterror az elnyom osztlyok szent szvetsge a proletaritus ellen; osztlykzi bke olyan osztlyok kztt, amelyeknek rdekei nem egyeztethetk tartsan ssze. St, melyeknek rdekellenttei, klnsen a forradalom bukst kvet szakaszban, olyan lesekk vlnak, hogy elintzskre semminem leglis parlamentris eszkz nem alkalmas. Amilyen magtl rtetd volt az osztlyok sszefogsa a gyztes vagy legalbb a gyzelem alapos kiltsval tmad proletaritussal szemben, olyan csaldottaknak kell lennik ez osztlyoknak, kivtel nlkl, amikor a proletaritus mr le van verve, amikor arrl van sz, hogy ki lvezze a gyzelem gymlcseit. Mert akkor nyilvnvalv vlik, hogy ezeknek az osztlyoknak rdekkzssge egyedl az elnyomats s kizskmnyols elvont lehetsgnek fenntartsban ll. A valsgos kizskmnyols mikntje, szksgkppen, lesen szembehelyezi ket egymssal. Teszem, a kisgazdk, akik a proletaritus uralma alatt derkhadt adtk az ellenforradalomnak, akik a vrosi lakossg lelmezsnek szabotlsa rvn elssorban segtettk gyzelemre az ellenforradalmat, csaldva ltjk, hogy az ellenforradalmi nagyvrost is lelmezni kell, hogy az ellenforradalom is csak paprpnzt ad a bzrt, hogy az ellenforradalom is knytelen rekvirlni, ha a kisgazdk jszervel nem szolgltatjk be, amit rjuk rttak.
A fehrterror bels trtnete ilyen mdon az ellenforradalomban gyztes osztlyok ktsgbeesett s eleve remnytelen kzdelme avgbl, hogy a kzs ervel kivvott gyzelem harci fegyvert ki-ki sajt (a msikkal ellenkez) rdeknek szolglatba lltsa. Ez a kzdelem pedig nemcsak azrt remnytelen, mert ahogy az ellenforradalom gyzelme csak kzs ervel volt kivvhat, gy a gyztes ellenforradalom is csak egyttmkds mellett tarthat fenn, hanem azrt is, mert az ellenforradalom legfbb, egyetlen igazn hatlyos fegyvere – a fehrterrort gyakorl karhatalom – egyik osztlynak sem ll igazn szolglatban. A fehrterror nem osztlyterror abban az rtelemben, ahogy a gyztes proletaritus szervezett osztlyerszaka az. A fehrterror az elnyomatsnak egyltalban erszakos, vres s mocskos kifejezse.
Mert ki gyakorolja a fehrterrort? A fehrterror korszaka igazi megvalsulst hozza a burzso ideolgusok amaz elmletnek, amely szerint az „llam” (a brokrcia, a csendrsgrendrsg s egyb karhatalom) „felette ll” az osztlyok egymssal vvott rdekharcnak. Ez hazugsg volt a forradalmi korszakot megelz idben, mert akkor az „llam” tnyleges szolglatban llott annak az osztlynak, mely a termelst a maga rdekei szerint megszervezni kpes lvn, a sajt rdekeinek blyegt rnyomta az egsz trsadalomra. A forradalmak korszakban, klnsen levert proletrforradalmak utn, legkivlt Kzp-Eurpban, ez a helyzet lnyegesen megvltozott.
A vesztes hbor Magyarorszgot terletnek s lakossgnak tbb mint feltl megfosztotta. Ennek az gynevezett „llamfenntart” rtegekre katasztroflis kvetkezmnyei voltak. A tbbi nemzetisget elnyom magyar kisebbsg „intelligencija” ti. mindezeknek rovsra a hadseregben s a kzigazgatsban is maghoz ragadta az elfoglalhat llsok tlnyom rszt; parazita mdjra berendezkedett egy nemzetisgi kereteit messze tlhalad terlet s npessg feletti uralomra. Ennek az uralomnak megszntvel ez az egsz parazita rteg kenyr nlkl maradt. Mivel hasznos termelsi munkra kptelen, anyagi s trsadalmi kivltsgairl pedig semmi krlmnyek kztt nem hajland lemondani, egyetlen menekvse az elnyom llamgpezetnek olyan arny kiterjesztse, mely – befel a proletaritus ellen, kifel imperialista hbork folyamn – rgi kivltsgos helyzett visszaadhatn neki.
Ennek a parazita rtegnek vezet elemei az aktv tisztek. Az helyzetknek kiltstalansga fehrterror nlkl a legnyilvnvalbb. Az anyagi s trsadalmi boldogulsuk a legersebben van hozzktve egy imperialista nagyhatalom fennllshoz, mely most mr nem llthat helyre, s nem tarthat fenn a fehrterror szakadatlan s kmletlen alkalmazsa nlkl. Minden ms fejlds – mg egy „demokratikus” tmenet is: egzisztencijuk megsemmistst kell hogy jelentse. Leghvebb szvetsgeseik s csatlsaik ebben a kzdelemben az „intelligencia virga”, a dikok. A diksg utols nemzedkt a hbor tanulmnyaik kzepn tallta. Legnagyobb rszk bevonult, vgigcsinlta a hbort, szellemileg s erklcsileg eldurvult; tanulni pedig nem tanult semmit; ellenben a burzso llam tangyi politikja rvn mgis „diplomhoz” jutott, vagy kiltsa van ahhoz jutni. Ezzel a diplomval megvltotta a jogot a privilegizlt helyzethez, anlkl hogy brminem valsgos munkra felhasznlhat volna. Mg a „normlis” llapotok helyrelltsa rvidesen letasztan e rteg tlnyom rszt a lumpenproletrsg soraiba, addig a fehrterror nemcsak szabad rablst, biztos meglhetst nyjt nekik, hanem mint az igazi „llamfenntart” rtegnek, a trsadalmi megbecsls, az eljogok lvezetnek legjavt nyjtja nekik. Csoda-e, hogy ilyen mdon eme rtegek szmra a fehrterror ncll vlik? Hogy nem hajlandk lemondani rla mg akkor sem, ha azoknak az osztlyoknak rdekeivel, akiknek nevben a terrort gyakoroljk, ellenkezsbe kerlnek? Nem mondhatnak le rla, mert ez a lemonds sajt hallos tletknek alrsa volna.
A fehrterror agresszv, tmad karaktere ilyen mdon mint a trsadalmi fejlds szksgszersge ltal hallra tlt osztlyok ktsgbeesett nvdelme leplezdik le. A proletaritus terrorja azrt vdelmi jelleg, azrt humnus, azrt szortkozik a mlhatatlanul szksges erszakra, mert a proletaritus mint osztly, vgs s vgl biztosan diadalmas tmadst intzi az sszeoml burzsozia ellen, mert a gyzelem vgleges kivvsa majdan feleslegess fogja tenni az erszakot. A fehrterrort hallra tlt mivolta ellenben mind kmletlenebb dhngsbe knyszerti bele. A fehrterrornak nem felel meg semmifle olyan trsadalmi rend, amelynek elrse t magt feleslegess tenn. A fehrterror nmagt tpllja; ncl, nem eszkz. Azrt hordja magban hallos betegsgt. Az egymssal les harcban ll elnyom osztlyok nem kpesek sem uralkodni rajta, sem szablyozni, sem a maguk rdekeinek szolglatba lltani. Nem tudnak nlkle meglenni, pedig fennllsa szakadatlanul alssa az ltalapjaikat is.
A fehrterror ugyanis, amilyen nlklzhetetlennek rezte az elnyomk ellenforradalmi kzssge a proletaritus gyzelme idejn, amilyen nlklzhetetlen (objektve) az elnyoms jelenlegi fzisban, olyan elviselhetetlenn vlik ez osztlyok szmra, amikor kln rdekeik mr kialakultak. Egyrszt azrt, mert a termelsben rszt vev minden osztly rdekei „rendezett”, „leglis” llapotokat kvetelnek meg, olyanokat, amelyekben az elnyomats appartusa lthatatlanul, zajtalanul, szrevtlenl mkdik, s nem zavarja sem a termelst, sem a forgalmat. Msrszt s fleg azrt, mert a fehrterror termszetes irnyzata a szakadatlan nvekeds. ncl lvn, nem ll, nem llhat meg a proletaritus ldzsnl, hovatovbb az gynevezett uralkod osztlyoknak sajt testkn is meg kell reznik klei slyt. A fehrterrorban a karhatalom osztlytudatoss vlt. Tisztban van azzal, hogy az elnyomats fennmaradsa, no meg sajt letfenntartsa is csak addig van biztostva, amg a fegyver az kezben van. A fegyvert teht nem adja ki a kezbl senki kedvrt, s senkitl sem trheti el, hogy a fegyver alkalmazsba beleszljon.
gy vlik a fehrterror nmagnak srsjv. Az ellenforradalmi osztlyegyttmkds ltala bomlik fel a leggyorsabban, tpi le a leghatsosabban az elnyom osztlyrl azokat a rtegeket, melyek a forradalomtl val rmletkben, osztlyntudat hinyban, hozzjuk csatlakoztak. gy az elnyom osztlyok izolldnak, lesen szembekerlnek egymssal – s szembekerlnek sajt ltfenntart karhatalmukkal. A burzsozia felbomlsa, a forradalom vgs elkszleti folyamata ilyen mdon a fehrterrorban ri el cscspontjt.
Azrt dre illzi azt remlni, hogy a fehrterror brmifle kls vagy bels oknl fogva „enyhlni” fog. A fehrterror mindaddig csak fokozdhatik, amg a felbomlsi folyamat olyan mrveket nem lt, hogy az j letre s ntudatra bredt proletaritus szervezett erszakval kzdhet meg; a fehrterror elleni kzdelem csak akkor rtkes s clravezet, ha egyttal a proletaritus diktatrjrt vvott kzdelem.
|