marxista
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Men
 
A marxizmus kialakulsnak gazdasgi-trsadalmi feltteli
 

BEVEZETS

 

a marxizmus-leninizmus tanulmnyozshoz

 

A MARXIZMUS-LENINIZMUS

A MUNKSOSZTLY TUDOMNYOS VILGNZETE,

A KAPITALIZMUSBL A SZOCIALIZMUSBA VAL

TMENET KORSZAKNAK FORRADALOMELMLETE

A marxizmus-leninizmus Marx s Engels forradalomelmletnek, filozfiai, kzgazdasgi s trsadalompolitikai nzeteinek logikusan egymsba pl, egymssal sszefgg rendszere, amelyet Lenin az imperializmus korszakban fejlesztett tovbb s alkalmazott mindenekeltt Oroszorszg viszonyaira. A marxizmus a XIX. szzad negyvenes veiben, a munksosztly alapvet rdekeinek: trtnelmi kldetsnek; a kommunizmusrt vvott harcnak elmleteknt alakult ki.

A marxizmus-leninizmus egyik leglnyegesebb, kzponti eszmje: a proletaritus trtnelmi szereprl szl tants. A marxizmus a proletaritus trtnelmi szerept, trtnelmi kldetst az objektv trsadalmi valsg tnyeivel, a trsadalom fejldstrvnyeivel sszhangban, tudomnyosan s a proletaritus, a nemzetkzi munksosztly alapvet rdekeinek megfelelen egysges tantsknt fogalmazza meg.

A marxizmus-leninizmus korunk legjelentsebb ideolgija, a trsadalmi halads, a forradalmi munksmozgalom, a szocializmus s a kommunizmus gyt kvetkezetesen szolgl tudomny.

 

1./ A marxizmus kialakulsnak

gazdasgi-trsadalmi felttelei

A marxizmus kialakulst a tks trsadalmi-gazdasgi alakulat ltrejtte tette lehetv. Marx s Engels elszr a Kommunista Kiltvnyban hatroztk meg a kapitalizmus helyt a trsadalom fejldsnek trtnetben s a kor meghatrozsbl vezettk le a gpi nagyipari termelsre val ttrs trsadalomforml kvetkezmnyeit.


A nagyipar szerepe:

A mi korszakunkat, a burzsozia korszakt az jellemzi - rtk a Kiltvnyban -, hogy egyszerstette az osztlyellentteket. Az egsz trsadalom mindinkbb kt nagy ellensges tborra szakad, kt nagy, egymssal homlokegyenest szembenll osztlyra: burzsozira s proletaritusra.

Az ipar zsnek eddigi feudlis vagy ches mdja ugyanis mr nem tudta kielgteni az j piacokkal megnvekv szksgletet. Helybe a manufaktra lpett. A Chmestereket kiszortotta az ipari kzprend; a klnbz testletek kztti munkamegosztst felvltotta az egyes mhelyen belli munkamegoszts.

De egyre tgultak a piacok, egyre ntt a szksglet. Mr a manufaktra sem tudta kielgteni. Ekkor a gz s a gpi berendezs forradalmastotta az ipari termelst. A manufaktra helybe a modern nagyipar lpett, az ipari kzprend helyt ipari milliomosok, egsz ipari hadseregek fnkei, a modern burzsok foglaltk el.

A nagyipar ltrehozta a vilgpiacot, amelyet Amerika felfedezse elksztett. A vilgpiac a kereskedelem, a hajzs, a szrazfldi kzlekeds mrhetetlen fejldst idzte el. Ez viszont visszahatott az ipar terjeszkedsre, s amilyen mrtkben terjeszkedett az ipar, a kereskedelem, a hajzs s a vast, ugyanolyan mrtkben fejldtt a burzsozia, gyaraptotta tkit s szortotta httrbe a kzpkorbl trkltt sszes osztlyokat. 1

A gpi nagyipari termelsre val ttrs kort az ipari forradalom korszaknak nevezzk. Az ipari forradalom - amely a XVIII. szzad msodik feltl a XIX. szzad hatvanas-hetvenes vtizedig zajlott le Nyugat-eurpban - tartalmt tekintve a manufaktrtl a gyriparhoz vezet gazdasgi-trsadalmi folyamatot jelenti. Angliban s ms orszgokban is a gpi nagyipari termelsre trtnt ttrs a textiliparban indult meg. A textilipar gpestse maga utn vonta, magval hozta maguknak a gpeknek a tmegtermelse ignyt, ez pedig a kohszati eljrsok meggyorstsnak kvetelmnyt. A trsadalmi talakuls, j nyersanyag-lelhelyek, j piacok bekapcso-

1 Marx-Engels: A Kommunista Prt Kiltvnya. Marx-Engels Vlogatott Mvek I. ktet. Budapest, Kossuth Knyvkiad 1963. 18. oldal.


ldsa a gazdasgi letbe, ezzel egytt a szksgletek bvlse sztnzte a termszettudomnyok fejldst, ez pedig magval hozta a tallmnyok tmegnek megjelenst s a termelsbe val bevezetst /John Kay, James Hargreaves, Richard Arkwrigth, Samuel Crompton, Edmund Cartwright, James Watt, Henry Cort, Robert Fulton, George Stephenson, tallmnyai./ Mindez ismt visszahatott a trsadalmi fejldsre, megteremtette a kapitalizmus mszaki alapjt, fejlesztette s megszilrdtotta a kapitalizmus gazdasgi-trsadalmi rendszert. A gyrrendszer nagymrtkben trsadalmastotta a munkt. A manufaktra-munksokbl, az iparba raml parasztokbl s a tnkretett kzmvesekbl kikovcsoldott a modern nagyipari proletaritus.

A kapitalizmus kt alapvet osztlyrl s a proletaritus trtnelmi szereprl:

Marx s Engels a burzsozinak a gpi nagyipari termelsre trtnt ttrsben jtszott szerepvel kapcsolatban mr a Kommunista Kiltvnyban rmutattak, …"amilyen mrtkben a burzsozia, azaz a tke fejldik, ugyanolyan mrtkben fejldik a proletaritus, a modern munksok osztlya, akik csak addig lnek, amg munkt kapnak, s akik csak addig kapnak munkt, amg munkjuk a tkt gyaraptja.

Ha a munks kizskmnyolst a gyros mr annyira befejezte, hogy a munks kszpnzben megkapja a munkabrt; akkor megrohanja a burzsozia tbbi rsze: a hztulajdonos, a szatcs, a zlogos stb.

Az eddigi kis kzprendek, a kisiparosok, kiskereskedk s jradkosok, a kzmvesek s parasztok, mindezek az osztlyok a proletaritusban sllyednek; rszben azrt, mert kis tkjk nagyipar zsre nem elegend s a nagyobb tksek konkurencijt nem brja ki, rszben azrt, mert szakmai gyessgket j termelsi mdszerek elrtktelentik. gy toborzdik a proletaritus a npessg minden osztlybl.

Marx s Engels mindenekeltt abbl indult ki, hogy a termels, az ipar fejldse magval hozza a munksosztly szmszer nvekedst. Az iparilag fejlett orszgokban a munksosztly a trsadalom tlnyom tbbsgt alkotja.

A nagyzemek ltalnoss vlsa a munksosztly szmra fontos kvetkezmnyekkel jr. Ahhoz, hogy tbb ezer dolgoz hasznosan tevkenykedhessen, megtermelhesse a tks profitot, a termels magas fok szervezettsgre, fegyelmezett, sz-


szehangolt munkra van szksg. A nagyipar a munksokat fegyelemhez, szervezettsghez szoktatja. Az a krlmny, hogy tbb ezer ember egy helyen dolgozik, kedvez feltteleket teremt a munksok gazdasgi s politikai szervezkedshez is.

A nagyzemben a munksok egymsra vannak utalva, a termels egy-egy fogaskerekt vagy a fogaskerk egyetlen fogt alkotjk. Az egymsra utaltsg jelentkezik akkor is, amikor a tkssel szemben egyik-msik kvetelsket akarjk elrni. Az sszetartozs s sszefogs, egyests szksgessgnek felismershez a nagyzemi munkakrlmnyek eleve kedvez alapot adnak.

Vannak az egyests ellen hat tnyezk is /eltr szakmai rdekek, konkurencia stb./, ezrt a munkssg egysge tudatos harc eredmnye lehet.

Marx s Engels rmutat, hogy valamennyi, a burzsozival szemben ll osztly kzl egyedl a proletritus a valban forradalmi osztly. letfeltteleiben mr mezsemmisltek a rgi trsadalom letfelttelei, s ez az osztly az sszes eddigi uralkod osztlyoktl eltren csak gy juthat hatalomra, ha mindenfle kizskmnyolst megszntet. Minthogy rdekei a tbbi dolgoz rdekeit is kifejezik, a kizskmnyols all felszabadulva az egsz trsadalmat felszabadtja a magntulajdon uralma, a trsadalmi s a nemzeti elnyoms all.

Ebben fejezdik ki Marxnak s Engelsnek a tks gazdasgi-trsadalmi alakulat kt alapvet osztlyrl s a proletaritus trtnelmi szerepnek meghatrozsrl szl tantsnak lnyege.

A marxizmus kialakulsnak trsadalompolitikai telttelei a XIX. szzad els felben:

A XIX. szzad els felben a kapitalizmus gyorsul temben alakult ki s ersdtt meg Nyugat-Eurpban. A rgi, hbri trsadalmi-gazdasgi viszonyok sszeomlottak. Az angliai s franciaorszgi gazdasgi-trsadalmi vltozsok egsz Eurpban reztettk hatsukat, de ezen tlmenen a kt orszg hatalmas gyarmatbirodalma rvn a vilg nagy rszben tks viszonyokat teremtett.

A mlt szzad harmincas-negyvenes veiben polgri forradalom rleldtt Eurpa sok orszgban. De a hatalom


tvtelre kszld burzsozia mgtt mr ekkor feltnt majdani ellenfele, srsja s rkse is- a proletritus. Bontakoz erejt Franciaorszgban a lyoni selyemszvk felkelsben mutatta meg /1831-ben s 1834-ben/, Angliban a chartistk nagy erej tmegmozgalmban /a harmincas vek vgn s a negyvenes vek elejn/, Nmetorszgban a szilziai takcsok felkelsben /1844-ben/. Ezek a mozgalmak mg csak sztns visszahatsai voltak a munkssg embertelen elnyomatsnak; az osztlyntudata, nll vilgszemllete csak ksbb, hossz vajdssal alakult ki, s kialakulsban a nmet munksok volt a vezet szerep.

Nmetorszgban ekkor mg nem ment vgbe az ipari forradalom, mint Angliban, s nem alaktott ki modern ipari proletaritust, mint ott; a tks termels mg a 38 rszre tagolt oroszg viszonylag fejlettebb terletein is lnyegben a manufaktra idszakt lte, s megszemlyesti a vllalkoz kereskedk s az uzsors bankrok voltak. Velk szemben ott llt a mesterlegnyek tmege, ez a ktarc rteg, amely mr rezte /s egyre ersebben rezte/ a teljes elproletarizlds fenyeget veszlyt, de amely eltt mg lehetsgesnek ltszott /ha egyre kevsb is/ az nll mesterr vls. A polgri forradalom kszbn ll Nmetorszg - mint a Kommunista Kiltvny rmutatott erre - mgis ''az eurpai civilizci elrehaladottabb felttelei kztt s sokkal fejlettebb proletaritussal" hajthatta vgre ezt az talakulst, „mint Anglia a XVII. s Franciaorszg a XVIII. szzadban.” 3 Ezrt volt a nmet munksosztly az, amely a kommunista vilgnzet szltalajv vlt. Mindenekeltt teht Angliban, Franciaorszgban, Nmetorszgban jttek ltre a marxizmus kialakulsnak trsadalompolitikai felttelei.

A marxizmus kialakulsnak tudomnyos felttelei:

Br a proletaritus szksglete hvta letre a forradalomelmletet, ez egymagban korntsem volt elegend a marxizmus ltrejtthez. A marxizmus megjelense felttelezi a tudomny fejldsnek meghatrozott szintjt is, mivel tartalma nem nlklzheti az elrt termszet s trsadalomtudomnyos eredmnyekbl levont kvetkeztetseket.

ppen a XIX. szzad elejn trtnik meg a fordulat a termszettudomnyban a vizsglt jelensgek lerstl

2 MEM.4.-kt. 470 old.


s osztlyozstl a bennk lezajl folyamatok tanulmnyozsa fel, megfigyelhet sajtossgaik rgztstl e sajtossgok vltozsait megszab trvnyszersgek tisztzsa fel. Ebben az idszakban indult fejldsnek a fiziolgia, amely az l szervezetekben lezajl folyamatokat tanulmnyozza; a geolgia, amely a fldkreg vltozsainak trvnyszersgeit vizsglja, s gy tovbb. Egsz sereg olyan nagyszer felfedezs szletett, amelyek a termszeti folyamatok dialektikus jellegt tanstottk. Ezek kztt klnsen lnyeges volt az organizmusok sejtszerkezetnek felfedezse /1838-1839/, az energia-megmarads s -talakuls trvnynek megalapozsa /1842-1847/ s az organizmusok darwini evolcis fejldselmletnek kidolgozsa /1859/.

A sejtnek mint az organizmus szerkezeti alapegysgnek felfedezse a szerves vilg egysgre utalt, s arra, hogy kzs fejldstrvnyek rvnyeslnek benne. Az energia-megmarads s -talakuls trvnye arrl tanskodott, hogy az anyag rk mozgsformi sszefggnek egymssal s tcsapnak egymsba. Darwin evolcis elmlete kimutatta, hogy a jelenleg ltez llat- s nvnyfajok hosszas evolci eredmnyei.

Ilyen mdon a XIX. szzad elejnek, s fknt dereknak termszettudomnyos eredmnyei lehetv tettk a dialektika legfontosabb elveinek megfogalmazst s megalapozst, s egyszersmind annak a kvetkezetesen tudomnyos vilgnzetnek a kidolgozst, amely a valsg megvltoztatsnak eszkze lehet a proletaritus kezben.

Hasonlan jelents elrehalads, fejlds megy vgbe a trsadalomtudomnyokban is, br a trsadalmi let sokkal bonyolultabb, mint a termszet fejldse.

A francia materialistk rdeme annak a felismerse, hogy az ember a termszet rsze, ezrt az emberi viszonyokat pp gy trvnyek szablyozzk, mint a termszet jelensgeit.

A materialista kiindulpont alapot teremtett a trsadalomrl szl tudomny felptshez. De a felvilgosods ezt a lehetsget nem tudta valsgg vltoztatni. Azzal ugyan tisztban volt, hogy a vilg folyst magbl a vilgbl kell magyarzni, de odig nem jutott el, hogy ezt a gondolatot a trsadalmi vilgra alkalmazza, s az utbbit is nmagbl magyarzza. A trsadalom vizsglatnl a termszettudomny ksz


eredmnyeibl indult ki s a trsadalmi jelensgekre a termszettudomny szemllett s trvnyeit alkalmazta.

Az angol klasszikus politikai gazdasgtan kpviseli kimutattk, hogy a gazdasg forrsa a termelmunka, az ruk rtkt az ellltsokra fordtott munka mennyisge hatrozza meg. Ezzel leraktk az rtktbblet-elmlet alapjt. A gazdasgi viszonyokbl levezettk a trsadalom osztlyszerkezett, s az elosztsi viszonyok alapjn feltrtk az osztlyok kztti ellentteket.

Az osztlyok viszonya azonban mg Smith-nl sem kizskmnyolsi viszony. St, Smith az osztlyok antagonista ellenttt sem ismerte fel. Nla az osztlyok kiegsztik egymst a termelsi folyamatban.

Ricardo tovbbfejlesztette az osztlyelmletet, de a sajt osztlyharc elmlett csak a feudlisokkal szemben, az ipari burzsozia rdekben aknzta ki. A kapitalista termelsi viszonyokat s ezzel az osztlyokat s az osztlyharcot Ricardo rk termszeti szksgszersgnek tekintette.

A restaurci kornak francia trtnetri /Guizot, Mignet, Thierry/ kimutattk, hogy a francia polgri forradalom osztlyok harca volt.

Guizo szerint "Franciaorszg trtnett betlti a rendek harca vagy helyesebben, Franciaorszg trtnete a rendek harcbl ll." Thierry kimutatta, hogy az angol forradalomban a vallsi mozgalmak leple alatt az osztlyok harca folyt: " A hbor mindkt rszrl tnyleges rdekekrt folyt. Minden egyb csak ltszat s "rgy volt." Mignet pedig a francia forradalom trtnetben a "kzposztly" /a burzsozia/ s a tmeg /a kispolgri s plebejus elemek/ harct vzolta.

Br a klnbz korok legjobb elmi egyre kzelebb kerltek a trsadalom tudomnyos felfogshoz, de azt Marx s Engels fellpsig nem rtk el.

Annak, hogy a Marx eltti gondolkodk nem tudtk feltrni a trsadalom valsgos sszefggseit, szmos oka volt.

Trsadalmi gykert tekintve - f irnyaiban - a Marx eltti trsadalom-felfogs ltalban az uralkod kizskmnyol, illetve az j kizskmnyol trsadalomrt harcol osztlyok rdekeit fejezte ki.

 
Pontos id
 
Ltogatottsg
Induls: 2007-02-07
 
Elrhetsg:

marxista@tvn.hu

 

 
Ajnlott Linkek
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!