Lukcs Gyrgy
A kommunizmus erklcsi alapja
Addig, amg a proletaritus elnyomott s felszabadulsrt kzdo osztly volt, a vele szemben llk mindig azt vetettk harci filozfijnak, az igazi marxizmusnak szemre, hogy nem veszi tekintetbe az emberek kztti viszonyok erklcsi vonatkozsait. Felletes szemllo szmra helytllnak is ltszik ez az ellenvets. Hiszen a marxizmus alapfelttele az, hogy a termelsi viszonyok talakulsban ltja minden trsadalmi vltozs vgso okt. A marxista cselekvs lnyege pedig a minden tekintet s megalkuvs nlkli osztlyharc gondolatban cscsosodik ki. Hogy ennek az osztlyharcnak a megvvsa milyen erklcsi magaslatot kvn a kzdo proletaritustl, arrl most ne beszljnk. Az osztlyharc filozfija nem ismerte az rzelgst; nem csinlt soha vrtankat elesettjeibol. Mint egyszeru, magtl rtetodo ktelessget kvetelte meg minden harcostl a vgso nfelldozst.
A marxizmusnak ez a ltszlagos teljes fggetlensge a cselekvsek erklcsi oldalaitl mg jobban kilesedik a proletrdiktat?ra idejn. Az osztlyharc kmletlensge mg csak fokozdik. Mert most a vgso gyozelemrol: a burzso osztly megsemmislsrol van sz. Azrt lesebben nyilvnul meg a meztelen, irgalmat nem ismero osztlyharc, mint az elnyomats idejn. Akkor nvdelem volt az osztlyharc egy erosebb ellenfllel szemben. Most tmad jelleget lttt, mert arrl van sz, hogy e legyoztt ellenfl vgleg megsemmisttessk. Ebben az utols harcban nem szabad flton megllni. Nem szabad, mert a proletaritus egsz harcnak eredmnye van kockra tve a legkisebb ingadozs esetn. gy ltszik teht, mintha ilyen mdon az erklcsi mozgateroknek szerepe a proletaritus cselekvsbol egszen kikapcsoldnk: a rideg osztlyharc marad meg, mint a cselekvsek egyedli szablyozja.
De ez a bellts mgis csupn ltszat. spedig azrt, mert az osztlyharc rideg irgalmatlansga abbl a clkituzsbol merti erejt, hogy a kzdelem az osztlyklnbsgeket nem ismero trsadalom felptsvel fog vgzodni. mde itt felmerl a krds: mi lesz ennek az j trsadalomnak az sszetart eleme? s a msik krds: lehet-e mr ma az j trsadalmat valamikppen elokszteni? Ha ennek az j trsadalomnak eleme kizrlag a gazdasgi let felptse volna, azt kellene felelni erre a krdsre, hogy nem lehet kszlni. Ahogy minden komoly marxista szmra mindig vilgos volt, hogy a termels igazi megszervezse, a komoly szocializls teljes lehetetlensg volt, mielott a proletaritus kezbe nem ragadta a hatalmat, gy kellene itt is azt mondani, hogy nem kell vrni az j trsadalom kialakulst, kzdeni kell eljvetelrt - arrl azonban, hogy milyen legyen az j trsadalom, arrl majd csak azok fognak gondolkodni s gondoskodni, akik eljvetelt megrik.
Ezen a ponton merl azonban fel az erklcsi krds. Ha vgrvnyesen gyoztt a kommunizmus, ha ezltal kikapcsoldik a trsadalom letbol s vele az emberek ntudatbl minden osztlyklnbsg, ha a gazdasgi let s vele a meglhets gondja megszunik szerepet jtszani az emberek letnek felptsben - akkor felmerl a krds: mi fogja ezt az j trsadalmat fenntartani s sszetartani, mi lesz a benne lok letnek legfontosabb tartalma? Erre a krdsre csak az erklcs oldalrl kaphatunk vlaszt. Csak akkor volt rtelme az osztlyklnbsgek gykeres kiirtsnak, ha vele minden kiveszett az emberek egyms kztti letbol, ami oket egymstl elvlasztotta: minden harag s minden gyullet, minden irigysg s minden gog. Egyszval: ha az oszty nlkli trsadalom a klcsns szeretet s megrts trsadalma lesz. Egy ilyen trsadalomnak azonban a trsadalmi s gazdasgi let talakulsai csak alapjait rakhatjk le, csak lehetosgeit teremthetik meg, hogy igazn megvalsuljon, ahhoz maguknak az embereknek is t kell alakulniok.
rtsk meg jl egymst. Nem arrl van sz, mintha ez a belso talakuls magtl ltrehozhatn az j trsadalmat. Sz sincs rla. Addig, amg ezek a trsadalmi keretek nincsenek megteremtve, addig hibaval minden ilyen belso talakuls. De az j mozzanat ennek ellenre is kimutathat. Az ti., hogy viszont maga a gazdasg, a trsadalom talakulsa egymaga nem kpes ezt az j trsadalmat megteremteni. Puszta lehetosg marad, ha az emberek nincsenek felkszlve. Ha az osztly nlkli trsadalom nem lesz egyszersmind a szeretet trsadalma.
Erre pedig belsoleg fel kell kszlnnk mindnyjunknak. s ez a felkszls annyival is nehezebb, mert harcban llunk, s amg harcban llunk, addig a trsadalom j erklcsi alapelve, ptopillre nem rvnyeslhet. Addig - s ezt nem lehet elg sokszor s elg ridegen hangslyozni -, addig csak a kmletlen osztlyharc lehet a proletaritus cselekvsnek zsinrmrtke. Viszont, ha azt akarjuk, hogy ez az osztlyharc a gyozelem pillanatban igazn gyozelmes legyen, kell hogy ez a szeretetre val belso felkszltsg mindenkinl meglegyen, kell hogy az osztlyklnbsg igazi megszunte pillanatban (melytol ma persze mg nagyon tvol vagyunk) mindenkiben meglegyen a kszsg egy j belltsra: a szeretetre, a megrtsre s az sszetartozsra.
Ezt a kiegyenlthetetlennek ltsz ellenttet a nevels van hivatva nem thidalni, hanem egy magasabb egysgbe felvinni; amit a proletaritus a termels tern csinl, az a feladata a nevelsnek a lelki let terletn: az osztlyklnbsgek megszntetse. A gazdasgi let talakulsa szervezetek sszetrsbol s j szervezetek megteremtsbol ll, szval az let klso tszervezsbol s egysgestsbol. A nevels ltrehozta egysgests evvel ellenttben belso. Feladata az embereket egymshoz kzel hozni. A muveltsg elojogszeru mivoltnak megszntetse ugyan rombol munka, s nagyon hasonl a trsadalmi let tszervezshez, amellyel a legszorosabban ssze is fgg, de a nevs igazi feladata ezen messze tlmegy, mert belsoleg csak gy lehet egymshoz kzel hozni az embereket, ha megszntetjk nemcsak az oket egymstl elvlaszt klso letmdklnbsgeket, hanem belso eltrseiket, muveltsgi klnbsgeiket a leheto legkisebbre szortjuk. Rviden: ha annyi tmenetet teremtnk ezen a tren az emberek kztt, amennyit csak lehet, ha mindenki szmra lehetov tesszk, hogy a maga szmra minden klso s belso kultrt megszerezzen.
Itt a nevels krdsben egyesl a ltszlagos ellentt. Krlehetetlen osztlyharc a burzsozia ellen, egszen addig, amg (mint osztly) meg nem semmislt. Teljes egyenlosg a nevels tern. Gyerekekkel szemben nincs osztlyharc, mert minden gyermekben az eljvendo, az osztlyklnbsget nem ismero trsadalom kezdo tagjt kell ltni; ha ugyanakkorra semmisl meg a burzsozia, amikorra egy gy nevelt nemzedk felno, akkor meglesz egy j trsadalomnak a gazdasga mellett erklcsi ltalapja is: minden ember klcsns szeretete s szolidaritsa.
|