marxista
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Men
 
A marxizmus hrom forrsa s alkotrszei

2./ A marxizmus hrom forrsa s alkotrszei

A marxizmus-leninizmus, a proletaritus forradalmi elmlete, a kommunista trsadalom tudomnyos stratgija s taktikja a XIX. szzad kzepn alakult ki, amikor a kapitalizmus vilgrendszerr fejldtt. Kialakulsban dnt szerepe volt a szocializmus utpista eszmei, politikai irnyzatnak, amely mr a kapitalizmus fejldsnek korai szakaszban jelentkezett. Miutn azonban a fejletlen tks viszonyok kztt a trsadalmi ellentmondsok is mg csak kialakulban voltak s a vagyontalan tmegekbl egy j osztly trzseknt kiemelked, de nll politikai cselekvsre mg kptelen proletaritus olyan elnyomott "rendknt" jelent meg, amelynek legfeljebb kvlrl lehetett segtsget nyjtani, az utpista gondolkodk a trsadalmi visszssgok megoldst a gondolkod sz feladatnak, a jv kigondolsnak tekintettk. 3

A marxizmus hrom forrsa:

Amint azt az elzek sorn lttuk, a munksosztly tudomnyos vilgnzetnek s forradalmi elmletnek kidolgozshoz szksges tudomnyos elfelttelek az emberi trtnelem sorn fokozatosan alakultak ki. A tudomnyos szocializmus eltrtnetnek legteljesebb kibontakozst a marxizmus legkzvetlenebb hrom forrsnak jelentsgt a kvetkezkben foglaljuk ssze.

a/ Els s vezredekre visszatekintst ad forrsa a filozfia volt, amely a klasszikus nmet filozfiban nyerte el addigi cscspontjt. Az 1789-1794-es vek francia polgri forradalma, amely alapjaiban rengette meg a feudlis-abszolutista rendszert Franciaorszgban, risi befolyst gyakorolt Eurpa orszgaira, mindenekeltt az nll fejedelemsgre sztdaraboldott s elmaradott feudlis Nmetorszgra. A nmet polgrsg mg gyenge, ertlen volt, a burzsozia mg nem tudta osztlyrdekeit rvnyesteni, noha alapveten rdekelt volt a kapitalizmus fejldsben. A feudlis fejedelemsgekkel szembeni kiszolgltatottsga szntelenl politikai kompromisszumokhoz vezetett.

Mindez rnyomta blyegt a burzsozia ideolgusainak, a klasszikus nmet filozfia kpviselinek tevkenysgre is. Miutn ugyanis nem rendelkeztek relis lehetsggel arra, hogy eriket a gyakorlati politika tern fejtsk ki, ezrt eri-

3 Engels: A szocializmus fejldse az utpitl a tudomnyig. Marx-Engels Vlogatott Mvek. 1949. II. ktet 117. oldal.


 

ket elssorban a valsgtl elszakadva, vgtelenl absztrakt filozfiai rendszerek kidolgozsra koncentrltk. A klasszikus nmet filozfia szlatyja Immanuel Kant volt, akinek munkjra tmaszkodva Hegel vlt azutn a nmet polgrsg ideolgusaknt a polgrsg s a porosz feudlis hatalmak kompromisszumnak kifejezjv. Hegel a filozfia trtnetnek legkiemelkedbb idealista-dialektikus rendszernek megalkotja volt, akinek trtnelmi rdemeit a dialektika kidolgozsban Lenin is messzemenen elismerte.

Hegel idealista elmlett, a kzben rleld nmetorszgi polgri forradalom feltteleinek hatsra Feuerbach harcos materializmusa vltotta fel, amely a marxista filozfia egyik elmleti forrst kpezi.

A filozfia tern a polgri fejlds szintjt teht a nmet klasszikus filozfia jelentette, amely egyszerre volt szintzise az egsz addigi polgri filozfinak s fejezte ki annak lekzdhetetlen ellentmondsait. A XIX. szzad 30-as veiben - Hegel halla utn - megindult a nmet klasszikus filozfia felbomlsnak folyamata. Ez a folyamat vilgosan jelezte, hogy a polgri filozfia mr kimertette sajt lehetsgeit s egy gykeresen j filozfia, a munksosztly tudomnyos vilgnzetnek kidolgozsa van napirenden. Ennek az j filozfinak a megalkotsa Marx s Engels nevhez fzdik.

b/ A trsadalomtudomnyok kztt a polgri fejlds legjellegzetesebb termke s egyben a marxizmus msik kzvetlen forrsa az angol klasszikus politikai gazdasgtan volt. Nem vletlen, hogy ez a tudomny Angliban fejldtt ki leginkbb, ahol elszr ment vgbe a polgri forradalom s a legfejlettebbek voltak a tks termelsi viszonyok. A polgri politikai gazdasgtan - amelynek legjelentsebb mveli Adam Smith, David Ricardo voltak - a burzsozia szemszgbl igazolta a tks termelsi mdot, de sok vonatkozsban cinikusan ki is fejezte annak ellentmondsait. Ezrt Marx ksbb az kritikjukkal kezdte a kapitalizmusa politikai gazdasgtannak tudomnyos kidolgozst. A polgri politikai gazdasgtannak jelents szerepe volt abban is, hogy felhvta a figyelmet a gazdasgi viszonyok vizsglatra s ezzel kzvetve elksztette a trsadalom materialista felfogst is.

c/ A marxizmus kialakulsnak harmadik forrsa az utpista szocializmus volt. A korai kapitalizmus halad gondolkodi lttk a munksosztly nyomort s a burzsozia egyre nvekv gazdagsgt, s megksreltk megtallni a kivezet utat a


 

kapitalizmus ellentmondsaibl. E gondolkodk legkivlbbjai: Mrus Tams /1478-1535/, aki 1516-ban adta ki "Utpia" cm mvt; Tommaro Campanella /1568-1639/, olasz filozfus, mint a korai utpia megalkoti; majd a klasszikus polgri forradalmak idszaknak utpista szocialista gondolkodi: Jean Meslier /1664-1729/, aki "Vgrendelet"-ben elszr fogalmazta meg, hogy az j trsadalom ltrehozsa csak a nptmegek harca rvn lehetsges; M. Morelly pedig az 1755-ben kiadott "Termszet kdex"-ben a munkhoz val egyenl jog s a munkaktelessg elvt fogalmazta meg.

Vgl a babeufistk, majd a kritikai utpistk, a francia Saint Simon s Fourier, az angol Robert Owen voltak. /Henry Saint-Simon ejtsd: Anri Szen-Szimon/ - 1760-1825. Charles Fourier /ejtsd: Srl Furi/ - 1722-1837, Robert Owen /ejtsd: Ouen/ - 1771-1858./ jelentik az ipari forradalom kora kapitalizmusnak brl utpistit.

Ez utbbiak tevkenysgnek kezdete a XIX. szzad legelejre esik. Ekkor mg a kapitalista termelsi md s ezzel egytt a burzsozia s a proletaritus osztlyellentte fejletlen volt. A nagyipar Angliban alighogy ltrejtt, Franciaorszgban mg ismeretlen volt. 1800 krl, amikor az utpista szocialistk fellptek, a kapitalizmus ellentmondsai mg csak kialakulban voltak, s mg inkbb llt ez az ellentmondsok megoldsra s a proletaritusra.

Ez a trtnelmi helyzet hatrozta meg a szocializmus korai elfutrainak nzeteit is. Az retlen osztlyviszonyoknak retlen elmletek feleltek meg. A gazdasgi s trsadalmi viszonyok fejletlensge miatt az utpista szocialistk nem adhattak tudomnyos vlaszt a kor problmira; knytelenek voltak minden tudomnyos alap nlkl kigondolni j trsadalmi rendszereket. Ezek az j szocilis rendszerek ppen azrt, mert nem a valsgos viszonyokbl szlettek, szksgkppen utpik voltak. Ezrt nevezzk ezeket az elmleteket utpikus szocialista elmleteknek. /Az utpia grg eredet sz. Magyarul kb. azt jelenti, hogy "Seholorszg." A sz Morus Tams "Utpia" c. mve nyomn terjedt el./

Az utpista szocialistknak nagy rdemk, hogy feltrtk a kapitalizmus egyes visszssgait, tudomnyos feleletet azonban nem tudtak adni a megoldand problmkra. A szocializmus utpibl tudomnny csak akkor vlhatott, amikor a modern kapitalizmus kialakulsval ltrejttek annak gazdasgi, trsadalmi s elmleti felttelei. Kvetkezskppen a marxizmus kialakulsnak felttelei akkor lettek rettekk, amikor megsz-


 

letett a proletaritus, kibontakozott a proletaritus osztlyharca, ltrt val kzdelme, amikor a tks termelsi md ellentmondsai mr kilezdtek.

A marxizmus hrom alkotrsze:

A marxizmus kialakulsa hrom forrsnak: a nmet filozfinak, az angol polgri gazdasgtannak s a francia utpikus trtnelem felfogsnak megfelelen, magnak a marxizmusnak az elmleti rendszere is hrom alkotrszbl: a marxista-leninista filozfibl, a politikai gazdasgtanbl s a tudomnyos szocializmusbl ll. 4

1./ A filozfia

A filozfia a ltnek, vagyis a termszetnek s a trsadalomnak, az emberi gondolkodsnak s a megismersnek a legltalrosabb trvnyszersgeivel foglalkoz tudomny. A filozfia teht a trsadalmi tudatformk egyike, amelyet vgs soron a trsadalom gazdasgi viszonyai hatroznak meg. Ebbl is kvetkezik azutn, hogy a filozfinak, mint tudomnynak az alapkrdse: hogyan viszonyul a gondolkods a lthez, a tudat az anyaghoz.

A filozfia alapkrdsnek teht kt oldala van: elszr, mi az elsdleges - a lt-e, vagy a tudat - s msodszor, hogyan viszonyul a vilgrl szerzett tuds maghoz a vilghoz vagy mskppen szlva megfelel-e a tudat a ltnek, kpes-e hven tkrzni a vilgot, kvetkezskppen megismerhet-e a vilg. A marxista filozfia, - a dialektikus - s trtnelmi materializmus - a megismers s az emberi tevkenysg jelents eszkze a vilg megismersnek s a vilgot forml, talakt gyakorlat tovbbfejldsnek aktv tnyezje.

2./ A politikai gazdasgtan

A marxizmus msik alkotrsze a politikai gazdasgtan, Marx az 1850-es vek msodik felben kezdte el azt a hatalmas munkt, amelynek eredmnye lete f mve: "A tke lett, amely egyben a trtnelmi materializmus s az egsz marxista filozfia prbja, a marxista politikai gazdasgtan fundamentuma az egsz tks alakulat szerkezetnek tfog s rszletes elemzse alapjn. Mr ebbl is kvetkeztetni tudunk arra, hogy a politikai gazdasgtan, mint a marxizmus

4 Lenin: A marxizmus hrom forrsa s hrom alkotrsze. Lenin sszes Mvei 23. ktet. 40-47. oldal, Kossuth, 1969.


 

egyik alkotrsze, a trsadalomtudomnyok rendszerbe tartoz elmleti tudomny, amely a trsadalom gazdasgi tevkenysgt, a gazdasgi folyamatokat s az e folyamatokat szablyoz objektv gazdasgi trvnyeket vizsglja a trsadalmi fejlds klnbz fokain.

Marx s Engels a proletaritus gazdasgi elmlete kidolgozsa sorn kritikailag fellvizsgltk a polgri s kispolgri politikai gazdasgtant. A klasszikus polgri politikai gazdasgtanbl tvettk s tovbbfejlesztettk mindazt, ami tudomnyos volt, de lesen brltk a tudomnytalan elemeket s mdszereket, amelyek mindenekeltt a polgri kzgazdszok osztlykorltaibl kvetkeztek. A vulgris kzgazdasgi nzeteket pedig megsemmist brlatban rszestettk.

A marxi politikai gazdasgtan azonban nem egyszeren a polgri politikai gazdasgtan brlata. A marxi politikai gazdasgtan nemcsak feltrja a tks gazdasg szerkezett, hanem tudomnyosan bebizonytja a kapitalizmus trtnelmi jellegt, megsznsnek szksgszersgt is. Bebizonytja, hogy a kapitalizmus megteremti sajt srsjt, a szervezett proletaritust, amelynek trtnelmi hivatsa a kapitalizmus megdntse, a szocializmus megvalstsa.

Mint a szocializmus termelsi mdjnak trvnyszersgeit kutat, feltr s elemz tudomny, klnsen a szocializmus vilgrendszerr vlsa ta, a szocialista pts nemzeti s nemzetkzi tapasztalatai alapjn fejldik. Trgykrben foglalkozik a kapitalizmusbl a szocializmusba val tmenet gazdasgi feltteleivel, az tmenet klnbz formciiban rvnyesl objektv gazdasgi trvnyek szerepvel, hatsval s a kommunizmus kt szakasznak: a fejtett szocializmusnak s az abbl kipl kommunista trsadalomnak a szocialista vilgforradalom nemzetkzi tapasztalatai ltal is megerstett gazdasgi sszefggseivel, trvnyeivel. A marxista-leninista politikai gazdasgtan az ltalban vett kzgazdasgtudomnynak s az erre tmaszkod gazdasgpolitiknak a forradalomelmleti s tudomnyos alapja.

3./ A tudomnyos szocializmus

A tudomnyos szocializmus - a marxizmus harmadik alkotrsze - az osztlyharc s a proletrpolitika elmlete s tudomnya, amely a trsadalomban vgbemen politikai folyamatok trvnyszersgeinek feltrsa s gondolati kifejtse, a tr-


 

sadalom politikai letben uralkod trvnyszersgek rendszerezett politikai kategrikban val megfogalmazsa. Mint a politikai elmlet tudomnya viszonylag nll, objektv vizsglati trggyal rendelkez konkrt trsadalomtudomny.

Trsadalmi funkcijt tekintve gy jellemezhetjk, mint a trsadalom megvltoztatsnak, illetve mint a trsadalom fennll osztly- s hatalmi viszonyai fenntartsnak, pontosabban a proletr forradalomnak a tudomnya.

A marxizmuson bell a tudomnyos szocializmus szksgkppen gy jelent meg, mint a munksosztly trtnelmi kldetsnek politikai tantsa, a munksosztly politikai osztlyharcnak s egsz politikjnak tudomnya, amely az osztlly szervezds trtnelmi folyamatban egszen a kommunista trsadalom vilgmret gyzelmig a munksosztly forradalmi politikai elmlete. Miutn a tudomnyos szocializmus felttelezi s nlklzhetetlen sajtjnak tartja a politika gyakorlatias szerept s termszett, a tudomnyos szocializmus kifejezbben, egyrtelmen gy hatrozhat meg, mint a munksmozgalom tudomnyos politikai elmlete, azaz politikai stratgijnak s taktikjnak tudomnya.

5 Proletr forradalom, az ellentmondsok feloldsa. A proletaritus megragadja a kzhatalmat s e hatalom erejvel a burzsozia kezbl kisikl trsadalmi termelsi eszkzket kztulajdonn vltoztatja. Ezzel az aktussal megszabadtja a termelsi eszkzket eddigi tke-tulajdonsguktl s teljes szabadsgot ad trsadalmi jellegknek az rvnyre jutshoz. Az elre megllaptott terv szerinti trsadalmi termels immr lehetsgess vlik. A termels fejldse klnbz trsadalmi osztlyok tovbbi ltezst anakronizmuss teszi. Amilyen mrtkben eltnik a trsadalmi termels anarchija, elenyszik az llam politikai tekintlye is. Az emberek, akik vgre uraiv lettek a sajt trsadalmastsuk mdjnak, ezzel egyszersmind a termszetnek uraiv, nmaguknak uraiv - szabadokk lesznek. E vilg-felszabadt tettet vgbevinni - ez a modern proletaritus trtnelmi hivatsa. E tett trtnelmi feltteleinek s ezzel magnak a termszetnek alapjig hatolni s gy az akcira hivatott, ma elnyomott osztlyban sajt akcija feltteleit s termszett tudatoss tenni - ez a proletrmozgalom elmleti kifejezsnek a tudomnyos szocializmusnak a feladata. /Engels: A szocializmus fejldse az utpitl a tudomnyig. Marx-Engels Vlogatott Mvek. Msodik ktet. Kossuth, 1963. 137-138.old./


 

A politikai elmletet termszetesen kzvetlen szlak fzik a forradalmi munksmozgalomhoz. A tudomnyos szocializmus, ugyanis mint a munksosztly politikai elmlete a munksosztly konkrt trtnelmi tevkenysgt: a kapitalizmusban a hatalomrt foly harcot, szocializmusban a proletrdiktatra megvdst, erstst s a szocialista demokrcia kiteljeslst kzvetlenl szablyoz tmutats s mdszer, mint a politikai stratgia s taktika tudomnya funkcionl. Ebben az sszefggsben a tudomnyos szocializmus amellett, hogy mindenkor a politikai folyamatok ltalnos rvny fejldstrvnyeire s formira koncentrlja figyelmt, adott orszg viszonylatban a trvnyszersgek s formk nemzeti, trtnelmi specifikumait, adottsgait, sajtossgait is figyelembe kell hogy vegye. A tudomnyos szocializmus teht egy-egy orszg proletaritusnak szemszgbl nzve, br ltalnos, a nemzetkzi munksmozgalomra pl tudomny, ugyanakkor nemzeti tudomny is.

A tudomnyos szocializmus tgabb rtelemben hasznlatos a proletaritus egsz ideolgijnak megjellsre. Ebben az rtelemben jelenti a marxizmus mindhrom alkotrszt. Szkebb rtelemben azonban a tudomnyos szocializmus a marxizmus harmadik alkotrszt jelenti, amely feltrja a proletaritusnak az osztlyharcban elfoglalt helyt s a proletaritus felszabadtshoz szksges feltteleket elmletileg s trtnelmileg sszegezi.

A marxizmus alkotrszeinek egysge:

A marxizmus alkotrszei nem egymstl fggetlen, klnll elemei a marxizmusnak, hanem szerves egysget, sszefgg rendszert alkotnak: a marxizmus a filozfiai, a kzgazdasgi s a szocializmusrl szl nzetek egysges rendszere. Ezt az egysgt s kvetkezetessgt az elmlet minden terletn elssorban a szilrd vilgnzeti alapok az egysges s kvetkezetes vilgnzet biztostja.

A marxista filozfia elklntse a marxizmus egsztl s nll kifejtse azonban mindig csak viszonylagos lehet. A marxista filozfia a maga teljessgben s gazdagsgban a marxizmus egszben, a msik kt alkotrsszel val eleven kapcsolatban s klcsnhatsban jtt ltre, fejldik s valsul meg. A dialektikus s trtnelmi materializmus ppen gy elmleti s mdszertani elfelttele a marxista politikai gazdasgtannak, mint ahogyan a trsadalom gazdasgi


 

rendszernek elemzse a marxista politikai gazdasgtanban a trtnelmi materializmus konkrt megalapozst jelenti. Nem vletlen, hogy Marx, gazdasgi fmvnek, A tknek az elszavban a materialista dialektikra hivatkozik, mint munkjnak a mdszerre; amely nlkl ez a munka nem jhetett volna ltre. A tk-vel kapcsolatban a marxista filozfia s a marxista politikai gazdasgtan egysgt s elvlaszthatatlan kapcsolatt hangslyozta Lenin is. /Vagyis "A tk"-t nemcsak Marx f gazdasgi, hanem egyben f filozfiai mvnek is tekinthetjk./

Ez a minden krdsben rvnyestett vilgnzeti tudatossg, a filozfiai, kzgazdasgi s politikai elemzsek elvlaszthatatlan sszefondsa a marxizmus-leninizmus klasszikusainak egsz munkssgn vgigvonul. Lenin, Marx s Engels levelezsrl rott recenzijban jegyezte meg: "Ha egy szval akarjuk meghatrozni, mi az egsz levelezsnek - hogy gy mondjuk - gyjtpontja, az a kzppont, amelyben a kifejtett s megvitatott eszmk egsz szvedke egyesl, akkor ez az egy sz a dialektika. A materialista dialektika alkalmazsa az egsz politikai gazdasgtan tdolgozsban, kezdve annak alapjaitl - a materialista dialektika alkalmazsa a trtnelemre, a termszettudomnyra, a filozfira, a munksosztly politikjra s taktikjra -, ez rdekli legjobban Marxot s Engelst, ebben adjk k a leglnyegesebbet s legjabbat, ezzel tettek egy zsenilis lpst elre a forradalmi gondolat trtnetben." 6

A marxizmus hrom alkotrsze kzl a filozfia az egsz valsg birtokban vizsglja, vilgnzetileg-ideolgiailag fejezi ki s indokolja a proletaritus trtnelmi szereprl szl forradalmi tantst. A politikai gazdasgtan a trsadalom ltezsnek legfontosabb szfrja, vagyis gazdasgi tevkenysge s fejldse trvnyszersgeibl vezeti le ugyanazt. A tudomnyos szocializmus pedig az osztlyharc, vagyis a politikai folyamatok oldalrl elemzi, tudomnyos politikai vetletben fejezi ki s a politikai elmlet s gyakorlat egysgnek jegyben indokolja meg a proletaritus trtnelmi szereprl szl marxista-leninista tarvitst. A marxizmus-leninizmus ebben az rtelemben a filozfiai, gazdasgi s trsadalmi-politikai nzetek egysges, sszefgg rendszere, amely ma mr V.I. Lenin szavaival lve: -"… a vilg minden civilizlt orszgban a munksmozgalom elmlete s programja." 7

6 Lenin szes Mvei. 24. ktet. 260. oldal.

7 V.I. Lenin Mvei 21. ktet. Szikra, 1951. 38. oldal.


 

A trsadalom materialista felfogsa:

A marxizmus ltrejtte forradalmi fordulatot jelentett a termszet- s a trsadalomtudomnyban, az emberi tudsnak olyan terletein, mint a filozfia, a politikai gazdasgtan s a szocializmus elmlete. A marxizmus megalapti valban forradalmi tudomnyt alkottak. E forradalmi tudomnynak nem csupn a vilg helyes magyarzata a feladata, hanem a forradalmi cselekvs vezrfonalaknt a vilg megvltoztatsa. E legfontosabb ttele gy fogalmazdik meg, hogy a munksosztly vilgtrtnelmi szerepe az osztlynlkli kommunista trsadalom megteremtse. A marxizmus teht l, fejld s alkot tants, elmlet s mdszer egyarnt, amely sszefrhetetlen mindenfle dogmatizmussal.

Alkot erejt a forradalmi gyakorlatbl merti. Legjellemzbb vonsa az elmlet s a gyakorlat szoros kapcsolata. Ez klnbzteti meg a dogmatizmustl s a reformista, revizionista ideolgitl egyarnt.

Marx s Engels a megelz trsadalom-magyarzatok minden pozitv eredmnyre tmaszkodva gykeresen j trsadalom fordulatot hajtottak vgre a filozfia trtnetben. Eltren a megelz felfogsoktl:

1. Nem lltak meg az emberi cselekedeteket kzvetlenl mozgat eszmei hajterknl, hanem feltrtk, hogy az eszmei hajterk anyagi viszonyok eredmnyei.

2. Kimutattk a nptmegek dnt szerept a trtnelemben. A nptmegek trtnelemalkot szerepe elssorban a termels s az osztlyharc tern, de azon tl, a trsadalom sszes trvnyei mkdsben mindentt megnyilvnul s feltrhat. A nagy emberek, politikusok, hsk pedig a trsadalom objektv szksgleteit fejezik ki. Maguk az eszmk, a trsadalmi szksgletek tudati kifejezi nmagukban nem vltozhatnak a trtnelmen, hanem csakis akkor vlnak anyagi erv, ha a tmegekbe behatolnak. A szemlyisg sem vltoztathatja meg nknyesen a trtnelmet. Tevkenysgt az objektv trvnyek hatrozzk meg. Ennek elismerse nlkl nem volt lehetsges tudomnyos trsadalom-felfogs.

3. Kimutattk a trsadalmi gyakorlat - elssorban a termels - alapvet szerept a trsadalomban. Bebizonytottk, hogy vgs fokon a termels, a termelsben kialakult anyagi viszonyok hatrozzk meg az sszes tbbi trsadalmi viszo-


 

nyokat, s hogy a termels fejldse hatrozza meg a trsadalom fejldst is.

4. A trsadalom anyagi lete meghatroz jellegnek s a tmegek trtnelmi szerepnek feltrsa lehetv tette azoknak a minden np letben meglev objektv, tudomnyos pontossggal felmrhet, kzs ltalnos vonsoknak a feltrst, amelyek a trsadalmi trvnyek alapjt adjk. Ily mdon lehetv vlt a tnylegesen hat trsadalmi trvnyek felismerse. Ezzel a trsadalomrl szl klnfle magyarzatok s vlekedsek helybe tudomnyos trsadalom-felfogs lphetett.

Engels tbb alkalommal - tbbek kztt Marx srjnl elmondott beszdben is - Marx kt legnagyobb tudomnyos felfedezse kztt els helyen a materialista trtnelemfelfogs kidolgozst nevezte meg. "Darwin a szerves termszet fejldsi trvnyt fedezte fel - Marx az emberi trtnelem fejldsi trvnyt: azt az eddig ideolgiai burjntl ellepett egyszer tnyt, hogy az embereknek elbb ennik, inniok, lakniok s ruhzkodniok kell, mieltt politikval, tudomnnyal, mvszettel; vallssal stb. foglalkozhatnak: hogy teht a kzvetlen anyagi ltfenntartsi eszkzk termelse, s ezzel egy np vagy korszak mindenkori gazdasgi fejldsi foka az az alap, amelybl az illet emberek llami berendezsei, jogi nzetei, mvszete, st vallsi kpzeletei kifejldtek, s gy ebbl az alapbl kell ezeket magyarzni is - nem pedig, ahogy eddig trtnt, megfordtva." 8 Marx teht a filozfia alapkrdst a trsadalommagyarzat tern is kvetkezetesen materialista mdon oldotta meg.

A trsadalom s a trtnelem materialista felfogshoz szaktani kellett az embernek azzal az elvont, absztrakt felfogsval, amely a rgi materializmust is jellemezte. Ez a felfogs az embert elszaktotta azoktl a trsadalmi viszonyoktl, amelyekben a valsgos emberek lnek, attl a trtnelmi folyamattl, amelyben az emberi trsadalom ltrejtt s fejldik, s valami elvont "lnyegre" reduklta, amely az nmagban vett - teht minden trtneti-trsadalmi meghatrozottsgtl megfosztott - egynben testesl meg. Ezzel az elvont emberfelfogssal szaktott radiklisan Marx. Feuerbach-tziseiben rja Feuerbach elvont antropolgiai emberfelfogssal szemben: "az emberi lnyeg a maga valsgban

8 Marx-Engels Mvei. 19. ktet. 461. oldal.


 

a trsadalmi viszonyok sszessge." 9 A marxista filozfia az emberrl val elvont filozoflst az emberek valsgos trsadalmi viszonyainak trtnelmileg konkrt elemzsvel cserlte fel s ezzel elszr tette lehetv a trsadalom s benne a valsgos egynek problminak tudomnyos vizsglatt.

A materializmus kvetkezetes vgig vitele a trsadalomban egyben ltrehozta a marxista filozfia egy sajtos viszonylagos nllsggal rendelkez terlett, a marxizmus ltalnos trsadalomelmlett a trtnelmi materializmust.

A materialista trtnelemfelfogs tette lehetv, hogy a fontos jelensgeket a nem fontosaktl meg tudjk klnbztetni, hogy az objektv anyagi viszonyokban ismtldseken trvnyszersgeket ismerhessenek fel s ne szortkozzanak a jelensgek paszta lersra, hanem elemezni is tudjk a trsadalom viszonyait. Ezek alapjn vlhatott a marxizmus a kapitalizmusbl a szocializmusba val tmenet korszaknak forradalomelmletv.

A Marx s Engels ltal kidolgozott materialista trtnet felfogs - a trtnelmi materializmus - a sz szoros rtelmben forradalmastotta a trsadalom trtnetre vonatkoz nzeteket. "A trtnelem - rta Engels - a mindennk s nagyobbra tartjuk, mint brmely ms, korbbi filozfiai irnyzat, nagyobbra tartjuk mg, mint Hegel, akinek szemben vgtre is szintn csak logikai szmtanfeladat prbjul szolglt." 10

A "Louis Bonaparte brumaire tizennyolcadikja cm Marx m harmadik nmet kiadshoz irt elszban Engels felhvta a figyelmet arra, hogy "ppen Marx volt az, aki elsnek fedezte fel a trtnelem nagy mozgstrvnyt, azt a trvnyt, amely szerint minden trtnelmi harc, akr politikai, akr vallsi, filozfiai vagy ms ideolgiai tren jtszdik le, valjban csak a trsadalmi osztlyok harcnak tbb-kevsb vilgos kifejezse, s hogy ezeknek az osztlyoknak a ltezst s ezzel sszetkzseiket is viszont gazdasgi helyzetknek a fejldsi foka, termelsknek a mdja s az ltala megszabott cserjknek a mdja szabja meg." 11

9 Marx-Engels Mvei. 3. ktet 9. oldal.

10 Marx s Engels Mvei 1. ktet Budapest, 1957. 544. old.

11 Marx s Engels Mvei 21. kt. Budapest, 1970. 239.old.


 

A Marx s Engels ltal megteremtett trsadalomelmlet, amely az idealizmust kizte utols menedkbl is, vget vetett annak, hogy a tudomnyt agyrmekkel helyettestsk. A marxizmus olyan eszkzt bocstott a trtnelemtudomny rendelkezsre, amelynek segtsgvel megismerhette nmagt.

A marxizmus tudomnyossga:

A marxizmus teht egy olyan osztly forradalmi vilgnzete, amelynek rdekei egybeesnek a valsg megismersvel s trvnyszersgeinek a feltrsval. A munksosztly rdekei nem lltanak korltokat a tudomnyos megismers el. Ellenkezleg, "minl kmletlenebbl s elfogulatlanabbul jr el a tudomny, annl inkbb sszhangban ll a munksosztly rdekeivel" - jegyezte meg Engels a munksosztly s a tudomny kapcsolatrl. Vonatkozik ez a marxizmus mindhrom alkotrszre is, amelyek csak akkor lehetnek hatkony fegyverei a munksosztly felszabadtsnak, ha egyben a valsg tudomnyos megismersnek s megvltoztatsnak is eszkzei s tudomnyos alapokon llnak.

A marxizmus tudomnyos jellegbl kvetkezik, hogy nem jhetett volna ltre, ha megteremti nem kezeltk volna kezdettl fogva tudomnyknt, ha nem hasznljk fel mindazt, amit a tudomny elttk megalkotott, ha nem ellenrzik s nem fejlesztik szntelenl mint valsgos tudomnyt, "Marx az emberi tudsnak arra a szilrd alapjra ptett, amelyet az emberisg a kapitalizmus idejn megszerzett; Marx tanulmnyozta az emberi trsadalom fejldstrvnyeit s megrtette, hogy a kapitalizmus fejldse elkerlhetetlenl a kommunizmushoz vezet, s ami a f, ezt kizrlag a tks trsadalom igen pontos, a legaprbb rszletekre is kiterjed, a dolgok legmlyre hatol tanulmnyozsa alapjn bizonytotta be, oly mdon, hogy tkletesen elsajttotta mindazt, amit az eddigi tudomny nyjtott." 12 A marxizmus minden alkotrsze tudomny s megkvnja, hogy tudomnyknt mveljk. Engels nyomatkkal figyelmeztette a marxistkat, hogy a szocializmus, amita tudomny lett, megkveteli, hogy tudomnyknt is zzk, azaz, hogy tanulmnyozzk," 13

12 Lenin Vlogatott Mvei III. ktet 258. oldal.

13 Marx-Engels Vlogatott Mvek, I. ktet 640. oldal.


 

A legltalnosabb sszefggsek s mozgstrvnyek, amelyekkel pldul a filozfia foglalkozik, nem lteznek nmagukban, az anyagi vilg konkrt jelensgein s folyamatain kvl. Kvetkezskppen az ltalnos sszefggseket s trvnyszersgeket is csak a konkrt jelensgekbl s folyamatokbl kiindulva, a valsg differencilt szaktudomnyos megismersn keresztl lehet tudomnyosan megismerni. "... Az sszefggseket - rta Engels - nem a tnyekbe belekonstrulni, hanem bellk felfedezni kell s ha fel vannak fedezve, tapasztalatilag, amennyire lehetsges, ki kell mutatni ket." 14

A marxizmus tudomnyossga s prtossga:

A marxizmus lnyegnl fogva egyeslt nmagban a tudomnyossgot s a prtorsgot. A prtossgot sokan a szubjektivizmussal, a vilg elfogult szemlletvel azonostjk, amely eleve kizrja a trgyilagossgot, a valsg teljes feltrst. A polgri filozfusok tbbsge pldul prtatlan objektivizmust gr s a marxizmust szubjektivizmussal, elfogultsggal vdolja, ami szerintk a marxistkat megakadlyozza a vilg objektv, trgyilagos szemlletben. A valsgban a polgri filozfia objektivitsa sajt osztlylnyegnek s prtossgnak leleplezsre szolgl. A marxizmus nylt prtossga viszont nemcsak lehetv teszi, de meg is kveteli a tudomnyos objektivizmust a vilg megismersben. A munksosztly helyzete s rdekei lehetv teszik s megkvetelik a kvetkezetes, tudomnyos objektivizmust az anyagi vilg s ezen bell a trsadalom trvnyeinek a megismersben ott is, ahol a rgi kizskmnyol osztlyok szk osztlyrdekei az lobjektivizmus jelszava mgtt gtat emeltek a valsg feltrsa, trvnyeinek felismerse eltt. A marxista nem objektvista abban az rtelemben, hogy nem tr ki az llsfoglals ell. A marxizmus llsfoglals a fejlds s a fejldst elreviv trsadalmi erk oldaln. Ez az llsfoglals azonban mindig a valsg trvnyszersgeinek felismersre s a tnyleges helyzet minl teljesebb feltrsra tmaszkodik. Ebben az rtelemben a marxizmus a legkvetkezetesebb tudomnyos objektivizmust kpviseli, amelynek semmi kze sem az elfogult szubjektivizmushoz, sem a polgri lobjektivizmushoz. "A materialista teht - rta Lenin a marxista materialistk s az lobjektvistk kztti klnbsgrl - egyrszt kvetkezetesebb az objektvistnl, s m-

14 Marx-Engels Mvei 20. ktet 346-347. oldal.


 

lyebben, teljesebben rvnyesti objektivizmust. Nem szortkozik arra, hogy rmutat a folyamat szksgszersgre, hanem megmagyarzza, hogy melyik trsadalmi gazdasgi alakulat kpezi ennek a folyamatnak a tartalmt, melyik az az osztly, amely ezt a szksgszersget meghatrozza ...Msrszt a materializmus, hogy gy mondjuk, magban foglalja a prtossgot, amely arra ktelez, hogy az esemnyek minden megtlsben kzvetlenl s nyltan egy meghatrozott trsadalmi csoport llspontjra helyezkedjnk." 15

A marxizmus ideolgiai s elmleti tartalma:

A marxizmus ideolgiai s forradalom elmleti tartalmt illeten a munksosztly ideolgijt s forradalomelmlett sszefoglalan azon trsadalmi eszmk s nzetek sszessgnek nevezzk, amelyek osztlyrdekeket tkrzve, egy-egy osztly alapvet trsadalmi, politikai tetteit eszmeileg kzvetlen1 befolysoljk, indokoljk, vagy igazoljk. Magt az ideolgia kifejezst a XVIII. szzadban hasznltk elszr olyan francia gondolkodk, akik azt lltottk, hogy ltrehoztak egy olyan tudomnyt, amely feltrja az eszmk keletkezsnek s hatsnak egyetemes s vltozatlan trvnyeit. Ezt az j, lltlagos tudomnyt neveztk ideolginak /idea grgl - eszme, kp, logosz = tan/. A munksosztlyt objektv rdekei knyszertettek arra, hogy egy j tpus osztlyideolgit dolgozzon ki, amely tudatban van nmaga relis eredetnek s szerepnek, s amely a valsgot igyekszik helyesen tkrzni, hogy ezzel hatkony szellemi fegyvert adjon a munksosztly kezbe a valsg forradalmi talaktshoz.

A munksosztly szocialista ideolgija s forradalomelmlete nem spontnul s automatikusan jtt ltre, hanem a munksmozgalom s a tudomny tudatos egyestse alapjn, az uralkod osztlyok ideolgija elleni harcban. A csupn sztns munksmozgalom mirt nem termelheti ki nmagban a szocialista ideolgit? Az sztnssg a munksmozgalomban mirt vezet a burzsozia ideolgiai uralmhoz? "Azon egyszer oknl fogva, mert a burzso ideolgia sokkal rgebbi eredet, mint a szocialista ideolgia, mert minden rszletben jobban kidolgozott, mert a terjesztsnek mrhetetlenl tbb eszkzvel rendelkezik." 16 Ebbl kvetkeznek a marxistk felelssge s feladatai a munksosztly tudomnyos ideolgijnak kidolgozsban, fejlesztsben s vdel-

15 Lenin sszes Mvei I. kt. 388.-389. oldal.

16 Lenin Vlogatott Mvek I. kt. 134. oldal.


 

mben. A mai helyzetre is teljes mrtkben rvnyesek Lenin szavai: "a krds csakis gy tehet fel: burzso vagy szocialista ideolgia? Itt nincs kzpt /mert az emberisg semmifle "harmadik" ideolgit nem dolgozott ki, s mert ltalban egy osztlyellenttektl marcangolt trsadalomban sohasem lehet osztlyon kvli vagy osztlyok feletti ideolgia/. Ezrt a szocialista ideolgia mindennem lekicsinylse, mindennem mellzse egyszersmind a burzso ideolgia ersbtst jelenti. 17

Fokozott jelentsge van a szocialista ideolginak a szocializmus ptsnek folyamatban. A szocialista pts bonyolult feladatainak megoldsban egyik fontos tnyez a dolgozk szocialista ideolgiai tudatossga. A szocialista forradalom sorn a trsadalomban vgbement anyagi vltozsokat azonban nem kveti automatikusan az emberek ideolgiai felfogsnak az talakulsa. A szocialista ideolgia megersdstl s az aktv ideolgiai munktl fgg, hogy a dolgoz tmegek gondolkodsa milyen gyorsan szabadul meg a rgi polgri, kispolgri ideolgia befolystl s tkrzi a trsadalom letben vgbement anyagi vltozsokat. Az MSZMP X. kongresszusa ezrt hangslyozta nyomatkosan az ideolgiai munka s a szocialista ideolgiai nevels fokozsnak nvekv jelentsgt a szocializmus teljes felptsnek idszakban.

A szocialista ideolgia vilgnzeti bzisa a marxista filozfia. A szocialista ideolgia szlesebb, mint a filozfia; magba foglalja a szocialista trsadalmi eszmket, kzgazdasgi, politikai, etikai, eszttikai stb. nzeteket. A szocialista ideolgia megtestesl a marxista trsadalomtudomnyokban, a szocialista mvszetben, a dolgozk politikai ntudatban stb. De szilrd vilgnzeti alapok - teht a marxista filozfia, annak ismerete, tanulmnyozsa s mvelse - nlkl nincs szocialista ideolgia, nem fejldhet s nem gyzheti le a polgri, kispolgri ideolgit.

 

 

 
Pontos id
 
Ltogatottsg
Induls: 2007-02-07
 
Elrhetsg:

marxista@tvn.hu

 

 
Ajnlott Linkek
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!