Elhallgatott tnyek 1956-rl
Elsz
1990 ta j piros bets nemzeti nnepet tntetnek fel naptraink: oktber 23-t. Hivatalos meghatrozsa szerint az 1956-os forradalom s szabadsgharc kezdetnek s a kztrsasg kikiltsnak napja ez. Ltezik az a msodlagos jelentsg meghatrozs is, hogy mrcius 15-e mellett ez a legnagyobb nemzeti nnepnk.
Olvasinknak is bizonyra feltnt, hogy az idn, 2006-ban a korbban megszokottnl tbbszr beszlnek 1956-rl, a „forradalomrl s szabadsgharcrl”. Nyilvnval, hogy ez az 50. vfordul fnynek emelsrt trtnik. Ha most klns jelentsget kap is, az idei nnepls is rsze annak a 16 ve foly erfesztsnek, amellyel 1956 „eszmjt” (s gy magt az nnepet is) igyekeznek elfogadtatni npnk fiaival.
A jelek szerint, ugyanis – s ezt hivatalos helyen is megerstik – mg mindig, mgpedig gy, hogy mg nincs egyetrts az 56-os „forradalom” rtelmezsben. A lnyeg az, hogy mg ma is ltalban kevesen mennek el a hivatalos nnepi aktusokra. A rsztvevk – tbbnyire a rendszervlts nyertesei – sajt jl felfogott rdekkben jelennek meg az esemnyeken.
Jelen kiadvnyunkkal nem az nneply fnyt akarjuk tovbb emelni - elg sok pnzt klt kormnyunk ilyen clra (’56-os emlkmnek a fvrosi Felvonulsi tren val fellltsra stb.) e nlkl is. Alaposan tved azonban az, aki ebbl azt a kvetkeztst vonja le, hogy mi nem tiszteljk elgg nemzetnket. Cfolatul elegend lenne arra hivatkozni, hogy a magyar nemzetnek trtnelmileg legnagyobb – gy gazdasgi, mint kulturlis – fellendlsre ppen abban a trsadalmi rendszerben (az pl szocializmusban) kerlt sor, amelynek megvalstsrt sajtos eszkzeikkel kzdnk, s amelyrt a tovbbiakban is kzdeni fogunk. S ennl nagyobb hazafisg aligha van.
Kiadvnyunkkal egyrszt a kommunistkra s ltalban a volt pl szocializmusra ’56 nneplse alkalmval ltalban szrt rgalmakra akarunk reaglni, msrszt – s ez a fontosabb – ki akarjuk mutatni, hogy oktber 23-a mirt nem vlhat az egsz nemzet nnepv. Aki az albbiak ellenre is ktsgbe vonja mindezt, annak rdemes lenne legalbb azon elgondolkozni, hogy mirt vlhatott haznkban prilis 4-e, mjus 1-e s augusztus 20-a (mint az j rendszert szimbolizl ’49-es alkotmny szletsnek vfordulja) igazi nemzeti nneplly, mirt nnepeltnk szvesen a NOSZF vfordulin (mg ha ez utbbi – viszonylagos tttelessge miatt - kevsb npszer nneply volt is).
Szeretnnk kifejteni vlemnynket olyan krdsekrl is, mint hogy „forradalom” volt-e nlunk 1956 oktberben vagy valami ms, hogy spontn esemnyeknek mondhatk-e az akkori trtnsek stb. Az ilyen krdsekrl kifejtett vlemnyeink bizonyra a fiatalabb korosztlyoknl tallhatnak rdekldsre.
A tnyekkel e szerny keretben ennyit tudunk s prblunk kimutatni. Remljk, kiadvnyunkkal sikerl azt is meglttatni olvasinkkal, amit a mai hivatalos propaganda elhallgatni igyekszik.
Tisztelettel
Petik Jnos
Budapest, 2006. szeptember
Egy kis kronolgia
Az 1956. oktberi-novemberi esemnyeket kevsb ismerk szmra, az idbeni tjkozds megknnytse rdekben az albbiakban dihjban bemutatjuk az egymst kvet fbb esemnyeket.
1956. oktber 23
Az jszakai rkban a belgyminiszter fokozott harckszltsgbe helyezi az llamvdelmi Hatsgot, a honvdelmi miniszter pedig a Nphadsereget. A tatai pnclos hadosztlyt felrendelik Budapestre.
8 ra: Hazarkezik Jugoszlvibl a Ger Ern vezette prt- s kormnykldttsg. A politikai bizottsg kibvtett lst tart, amelyen a tntets betiltsrl dntenek.
13 ra: A belgyminiszter a rdin keresztl gylekezsi s felvonulsi tilalmat rendel el.
14:23 Rdin bejelentik a tntets engedlyezst. A tmeg a Petfi-szoborhoz vonul.
15 ra A tntet tmeg a Bem-szoborhoz vonul, ahol Veres Pter tart beszdet.
Az esti rkban a Parlament eltti tmeg szmra Nagy Imre tart beszdet.
20 ra: Ger Ern beszdet tart a rdiban
21:30 A tntet tmeg lednti a Dzsa Gyrgy ti Sztlin-szobrot.
23 ra krl: Tzharc alakul ki a Rdi plete krl.
Oktber 24
2 ra: A felkelk elfoglaljk a Jzsef Telefonkzpontot, majd a Szabad Np szkhzt s tbb fegyverraktrat.
3:30 Feltehetleg Ger Ern felkrsre szovjet egysgek megkezdik bevonulsukat a fvrosba.
4:30 A rdiba beolvasnak egy kzlemnyt, amely szerint fasiszta, reakcis elemek indtottak tmadst kzintzmnyek ellen, ami miatt tilos mindenfajta gylekezs.
8:45 A Minisztertancs kihirdeti a statriumot.
A dleltt folyamn az Elnki Tancs Nagy Imrt vlasztja miniszterelnknek.
12:10 Nagy Imre a fegyverek beszolgltatsra szlt fel.
Vidken tbb vrosban – kztk Gyrtt s Miskolcon - tntetsek zajlanak.
Oktber 25
A Politikai Bizottsg levltja Ger Ernt, a helyre Kdr Jnos kerl.
11:30 Tntets a Kossuth tren. A tmegbe provoktorok belelnek, sok a halott s sebeslt.
Oktber 26
6 ra: 15 rig felfggesztik a kijrsi tilalmat
Az MDP kzponti Vezetsgben vita bontakozik ki a trtntek megtlsrl. Losonczy Gza s Donth Ferenc alulmaradnak kisebbsgi llspontjukkal.
Miskolcon fegyveresek tmadst indtanak a rendrsg ellen.
Oktber 27
Egy vidkrl felrendelt lvszezred szembeszll a fvrosi IX. kerleti csoportokkal.
Felkelk kiszabadtjk a vci fegyhz foglyait.
Oktber 28
Az MDP Katonai Bizottsga tmadst kszt el a Corvin kzi fegyveresek leversre, de Nagy Imre miniszterelnk lemondsval fenyegetve lelltja azt.
Nagy Imre a dlutni rkban tartott rdibeszdben nemzeti demokratikus megmozdulsnak nevezi a trtnteket.
Az ENSZ Biztonsgi Tancsban nyugati llamok javaslatra napirendre tzik a magyar krds megvitatst.
Oktber 29
Tito jugoszlv elnk a KV-nek rt levelben srgeti a vronts megszntetst.
A fegyveres erknl hasznlatos „elvtrs” megszltst „bajtrs”-ra vltoztatjk.
A Szabad Np vezrcikke lelkes szavakkal beszl a forradalomrl annak hseirl.
Oktber 30
A szovjet kormny (a szovjet-magyar viszony javtsra tett gret mellett) nyilatkozatban meggri a szovjet csapatok kivonst, amennyiben a felkelk leteszik a fegyvert.
10:10 megkezddik a Kztrsasg tri prthz ostroma. A vdk kzl ketten az ostrom alatt haltak meg, fegyveres felkelk az ostrom utn 23 vdt bestilis mdon legyilkoltak.
A ks dlutni rkban kiszabadtjk hzi rizetbl Mindszenty bborost.
Gyrtt megalakul a Dunntli Nemzeti Tancs.
Brit s francia csapatok szllnak partra a Szuezi-csatorna vezetben.
Oktber 31
A Nagy Imre-kormny srgeti a szovjet katonai egysgeknek az orszgbl val kivonst.
Kdr Jnossal az len megalakul a Magyar Szocialista Munksprt.
A Duds Jzsef vezetse alatt ll fegyveresek elfoglaljk a Katonai Brsg s gyszsg F utcai plett.
November 1
17 ra Nagy Imre kzli Andropov szovjet nagykvettel, hogy a magyar kormny kilp a Varsi Szerzdsbl.
19:45 Nagy Imre rdibeszdben jelenti be az orszg semlegessgt.
November 2
A magyar kormny tiltakozik a szovjet bevonuls ellen.
talakul a kormny. Malter Pr honvdelmi miniszter lett, a 4 koalcis prtot prtonknt 3-4 llamminiszter kpviseli a kormnyban.
November 3
12 ra megkezddnek a csapatkivonsi trgyalsok.
20 ra Mindszenty rdibeszdet tart
November 4
Az jszakai rkban szovjet pnclos egysgek megindulnak Budapest fel.
4 ra: A szolnoki rdi hullmhosszn Kdr Jnos bejelenti a Forradalmi Munks-Paraszt Kormny megalakulst.
5:20 Nagy Imre utols rdibeszde
6 ra: Nagy Imre trsaival a jugoszlv kvetsgre menekl
Mindszenty az USA nagykvetsgre menek.l
Mirt „hallgattak” korbban ’56-rl?
A ’89-es rendszervlts ta gyakran felteszik ezt a krdst a mlt rendszerrel foglalkoz rsokban. A krdst, persze, rendszerint kltinek sznjk, melyre legfeljebb a feltevk maguk vlaszolnak, mgpedig azzal a hts szndkkal, hogy kimutassk a szlsszabadsg mlt rendszerbeli „hinyt”, befekettve ezzel is az akkori rendszert. Minthogy jelenleg nem tlsgosan knyeztetnek el minket olyan alkalmakkal, amikor az lltlag meglev szlsszabadsgot”gyakorolhatnnk, megprblunk jelen kiadvnyunk lehetsgeivel lve vlaszolni a krdsre.
Mieltt vlaszolnnk, szemlytelenl is vissza szeretnnk krdezni, hogy a krdezk nem inkbb azt akartk- e krdezni, hogy mirt nem beszltnk ’56-rl, hiszen hallgatni s nem beszlni valamirl nem egszen ugyanaz. A hallgats akkor lehetne „gyans”, ha krdsre kvetkezne, de a szban forg gyben a 70-es, 80-as vekben aligha tettek fel rla nyilvnosan krdseket. 1956 novembere utn veken t, bizony, sokat is foglalkoztunk vele, de azta lekerlt a „napirendrl”. jsgcikkek, tanulmnyok bizonytjk, hogy nem volt elhallgats. Azt ugyan lehetne mondani, hogy klfldn, fleg ’56-os szereplsk miatt disszidlt emberek tollbl legalbb annyi, ha nem tbb rs jelent meg e tmban, ez azonban clt tveszt megllapts. Amg ugyanis azok a mvek megmaradtak– akr a szerz nigazolst, akr a szocializmus diszkreditlst szolgl, akr ms clt szolgl – rsmveknek, addig idehaza az rogats helyett szakadatlanul azt figyeltk trsadalmunk vezeti, hogy a dolgok nem olyan irnyba haladnak-e, hogy egy jabb ’56-ra kerlhessen sor. S ez is „m”, csak ht nem papron tallhat, hanem az eleven letben. Nem nehz vlaszolni a krdsre, hogy melyik „m” r tbbet.
Beszlni pedig ltalban akkor szoktak, ha valakinek kzlni valja van valamirl. Amit el akartak mondani 1956-rl, azt mr nagyon korn elmondtk – nem ksbb, mint 1956. december 5-n, amikor is az MSZMP Ideiglenes Kzponti Bizottsga tbbnapos lse utn kzztettk az oktberi esemnyek kzismert 4-pontos rtkelst. Ez az rtkels alapjban ma is helytll, annak ellenre, hogy az elmlt vtizedek alatt sok j dokumentumhoz, ismerethez jutottak hozz a kutatk. Azt, hogy mennyire nem „elhallgat” ez az rtkels, az a tny is mutatja, hogy mindjrt az els pontja a vezetsben elfordult hibkat jellte meg a felkels kirobbansa egyik f okaknt. Ezt annak ellenre tettk, hogy – mint ltni fogjuk az albbiakban – az ellenforradalom elkszti s fszerepli szmra ezek a hibk csupn rgyknt szolgltak arra, hogy „a frdvzzel a gyereket is kintsk”. Nekik ugyanis nem a rendszer hibinak a kijavtsa volt a fontos, hanem a rendszer megszntetse. Mirt kellett volna ht jra rgdni azon, amit mr 20-30 vvel ezeltt „lergott csontnak” tartottak? A krds sokkal inkbb az lehetne, hogy viszont mirt kellett 1989 utn nemcsak elvenni ’56-ot, hanem egyenesen trtkelni az addigi llspontokat, st, els szm nemzeti nnepp tenni a „forradalom kezdetnek napjt”. Mi adunk erre is vlaszt, noha azt a hatalom mai birtokosainak kellene megadniuk. k mgis rendszerint elhallgatjk azt, vagy kerl vlaszt adnak r.
Az elhallgatsra vonatkoz krds teht, ha azt a kommunistknak cmezik, alaptalan. Nem alaptalan viszont, ha a kultusz mai kialaktinak cmezik, k ugyanis rendre elhallgatnak, meghamistanak vele kapcsolatos tnyeket. A Kztrsasg tri szrnysgekrl pldul mlysgesen hallgatnak – nem ok nlkl, hiszen azok az esemnyek lltlagos spontaneitsa s tisztasga taln a legjobb cfolataiknt szolglhatnnak. A fegyveres sszetzssel kapcsolatos ismertetseikben rendre vrgzs gyilkosoknak igyekeznek belltani a npi hatalom vdit, azt lltva, hogy a lvldzst a fvrosban a Rdinl vagy pld. Miskolcon a rendrsgnl k kezdtk. Ezek clzatos rgalmak, melyek tisztzsra szorulnak.
Mirt van ma szksg ’56 kultuszra?
’56 nyilvnos emlegetse akkor kezddtt igazn, amikor a szocializmus ellensgeinek hazai pozcii annyira megersdtek, hogy az addigi „ellenforradalom” megjellst „npfelkelsre” tudtk vltoztatni, ez pedig 1988-ben volt. Ma mr tudjuk, hogy erre azrt volt szksgk, hogy elkszthessk a kvetkez tkeresztelst, amikor visszaaggathatjk r az ’56-ban indokolatlanul raggatott „forradalom” szt, megtoldva azt mg a „szabadsgharc” kifejezssel. A kultusz kialaktsra teht a mai rendszer elksztinek s a hatalom mai birtokosainak volt, ill. van szksgk.
A nvcsere nmagban nem tnik fontosnak a krdsre adand vlasz szempontjbl. Pedig fontos volt. Vilgosan megmondta a cljt a szerecsenmosdats f rendezje, Pozsgay Imre „Koronatan s tettestrs” c. knyvben, mgpedig az albbiakkal: „ … ezzel az akcival (az tkeresztelssel – P.J.) gykerestl kell kirobbantani a prtot a talajbl. A krds csak az, hogy elegend tltet van-e benne ahhoz, hogy ezt elrje.” Ez vilgos beszd, igazmond is, hiszen a trtntek igazoljk igaz voltt. gy ltszik, volt benne elg „tltet” is. De ezzel mg nem vlaszoltunk a „mirt” krdsre.
A „mirt” megrtshez a ’89-es rendszervlts krlmnyei vizsglatnak tjn juthatunk el – br ennek behatbb vizsglata nem lehet clja kiadvnyunknak. Abbl induljunk ki, hogy a kapitalizmus visszallti tisztban lehettek vllalkozsuk kockzatos voltval, ezrt minden eszkzzel biztostani prbltk annak sikert. A f nehzsget az jelentette, hogy mg a magyar np a szocializmust, az ptse kzben elfordult hibk ellenre is, lnyegben magv tette, a kapitalizmussal ezt soha nem fogjk tudni elrni. Ma gy szoktk ezt mondani, hogy a szocializmus ptshez a kommunistk rendelkeztek a kell mrtk legitimitssal, amilyennel a mai rendszer bbi s birtokosai nem rendelkeznek a kapitalizmus „ptshez”. Emlkezznk arra, hogy szndkaikat milyen alattomosan, „szocilis piacgazdasg” s ms demagg szavak hasznlatval prbltk elfogadtatni, s erfesztseik mra elrt cljt megjell „kapitalizmus” szt ma sem hasznljk nagy elszeretettel.
A „legitimits” megszerzshez a szvirgok hasznlata azonban nmagban kevs lett volna. Azt ugyanakkor nem mondhattk, hogy az ember helyett a profitot helyezzk trnra, hogy ismt farkasok kztti viszonny vlnak az emberi kapcsolatok, hogy kiszolgltatjk az orszgot a „multiknak” (a jelenbl legfeljebb Nyugat nlunk mindig is tpllt nimbuszra pthettek - a jelek szerint nem is egszen alaptalanul). Nem volt ms – a mltbl kellett merteni, ha van mit. gy esett a vlaszts ’56-ra. De mirt pont erre?
Az 1956. oktber-novemberi hazai esemnyekrl azt mr az emltett MSZMP-rtkels kimondta, s ily mdon kztudott vlt, hogy az ellenforradalom volt. Ezt a megllaptst, mint ugrdeszkt hasznltk fel annak igazolsra, hogy a „magyar np megmutatta, hogy nem kr a szocializmusbl”. Ehhez hozzvettk az akkor divatos (rszben a „kommunistk” – pontosabban revizionistk – ltal kitallt s hasznlt) s ma jra raggatott jelzket, olyanokat, mint „forradalom”, „szabadsgharc”, amitl a Kdr-rendszer rtkelst is remltk rvnytelenthetni, egyben pedig az akkori „rab” sorsunkat is prbltk igazolni. Mindehhez mg szksg volt a „forradalom” mind akkori szlesebb kr tmogatottsgnak bizonytsra is. Minthogy ez eleve remnytelen vllalkozs lenne, kzismert szemlyisgek kifejezseire hivatkoztak, olyanokra, mint Nagy Imre, aki szerint ’56 „nemzeti demokratikus mozgalom” volt, vagy Dry Tibor, aki szerint „Ezt (a „forradalmat” – a szerk.) nem egyes emberek, nem politikai csoportok, nem nzetek s vlemnyek sztottk s hajtottk vgre, hanem a npakarat.” (idzet az rnak az Irodalmi jsgban 1956. nov. 2-n megjelent cikkbl).
Ezek utn egyetlen lps van htra a „legitimits” megszerzshez: ’56-ot a ’89-es rendszervlts elhrnknek kikiltani, azonosulni az ’56-os – a fehrterror jobboldali s a kezdeti progresszv elemeitl megfosztott – „eszmkkel”, vagyis kisajttani az 50 vvel ezeltti esemnyeket politikai cljaik rdekben. S persze, ezt harsogjk nnepi sznokaik, meg a Terror Hzban s msutt is, amire flttbb szksgk van, minthogy egyre kevesebben lnek ’56 szemtani. Ha teht a „np” ’56-ben „az pl szocializmus megdntst” akarta, akkor a „np” a rendszervltst is „akarja”, hiszen a mai rendszer is az pl szocializmus megdntsn alapul.
Minthogy az 50. vfordul kapcsn e demaggia felersdsre szmtunk, fontosnak tartjuk elmondani, hogy kik is voltak valjban azok ’56-ban, akik valban nem krtek a szocializmusbl – mert olyanok is voltak s nem is kevesen - hogy tnyleg spontn mdon, a „np akarata” szerint zajlottak-e le az esemnyek, s hogy tnyleg forradalom volt-e 1956-ben nlunk.
Forradalom vagy ellenforradalom?
Mint azt a fentiekban mr megllaptottuk, ’56 megtlsben ma sincs egyetrts. A nzetklnbsg elssorban annl a krdsnl jelentkezik, hogy az ’56-os esemnyek sszessgkben forradalomnak vagy ellenforradalomnak nevezhetk-e. Az esemnyeket tlt – s gy a pre igazsgot az tlagosnl jobban ismer –, idsebb polgrtrsaink szmra ma is elfogadhat az MSZMP ltal mr 1956-ban „ellenforradalom” megjells, akkor is, ha konformizmusbl vagy ms indtkbl ezt clszernek tartjk is vka al rejteni. Az tetszetsebb „forradalom” kifejezshez azok ragaszkodnak, akiknek, mint lttuk, rdekk fzdik a hasznlathoz, mgpedig tbbnyire a rendszervlts igazolsnak rdeke. S itt valban van prhuzam: ’56-ban ugyanolyan rdekek indokoltk a demagg szavak hasznlatt, mint ’89 utn: miknt ’56-ban, gy ’89-ben is azok hangoztattk, akiknek rdekkben llt az ilyen demagg eszkzk hasznlata.
Trsasgunk tovbbra is az ellenforradalom szt hasznlja az esemnyek megjellsre. Ezt azonban nem nknyesen meghatrozott, hanem tudomnyosnak mondhat kritriumok alapjn tesszk. A „forradalom” tmr meghatrozsa az j Magyar Lexikonban gy szl:
„forradalom: trsadalmi forradalom: az osztlyharc legmagasabb formja, az osztlytrsadalom fejldsben az a trvnyszeren bekvetkez szakasz, amelynek sorn a fejlettebb, magasabb rend trsadalmi-gazdasgi alakulat felvltja az elavult trsadalmi rendet, s a hatalom a rgi reakcis uralkod osztly kezbl ms, halad osztly kezbe megy t.”
sszevetve a meghatrozst a trtntekkel, azt kell mondanunk, hogy a forradalom sznak az ’56-os felkelsre val hasznlata minden lnyeges alapot nlklz. Az esemnyek vgkifejletben nem a halad osztlyok (a munkssg, a parasztsg) kerltek volna hatalomra hanem a reakci, ami pedig a kapitalizmus restaurcijval jrt volna, hiszen addig azok voltak hatalmon (ha ennek ltvnyos jelei nem is voltak nagyon lthatak). Ezt azonban nem forradalomnak, hanem ellenforradalomnak kell nevezni. Mgsem mondhatjuk, hogy kizrlag a mr trgyalt politikai fogsknt kell rtelmeznnk a forradalom sznak a szban forg ggyel kapcsolatos hasznlatt.
Ha meggondoljuk, hogy 1950 ta a kulturlis s politikai let meglehetsen fellrl irnytott volt, aminek httere eltt valami rendkvlinek szmtott gy az Bem-, mint a Petfi-szoborhoz val felvonuls oktber 23-n, ott a Szzat, a Himnusz valban spontn elneklse s hasonl nnepi klssgek, amik egyfajta, br lnyegben hamis forradalmi ptoszt keltettek a rsztvevkben, akkor megrthetjk, hogy sokan ma is forradalomknt emlegetik az akkori esemnyeket. Mi az ilyen nzetekkel nem tudunk egyet rteni, mr csak azrt sem, mert az egyetrtssel a kapitalizmus restaurcijnak apolgijt erstennk. Mg akkor sem, ha a legtbbet hasznlt sz az esemnyek 12 napjn a „forradalom”, meg a „szabadsg” s hasonlk voltak: ez a sz szerepelt tbb prt s lnyegben minden ebben az idszakban lteslt nkormnyzati szerv (tancs, bizottsg stb.) nevben, ezzel voltak teli a sznoklatok, a nyilatkozatok.
A krds tovbbi feszegetsnl fontosabb annak a vizsglata, hogy vajon tnyleg annyira jrhatatlan s tves volt-e a szocialista trsadalmi viszonyok kiptsnek 1956-ig jrt tja, hogy a bajokon csak a rendszer lecserlsvel lehetett segteni. Ennek rdekben tekintsnk vissza kicsit a hbor utni orszgpt munka eredmnyeire.
Jelents fejlds utn megtorpans
Az 1947-es vlasztsokon a baloldal, ln a kommunista prttal, hatalmas tbbsget szerzett az orszggylsben. Az ezt kvet vek alatt megtrtnt a munksprtok egyeslse, kialakult a proletrdiktatra intzmnyrendszere (ezrt mondhat az 1947-48-as idszak a fordulat vnek). Megkezddtt s fokozatosan megvalsult a termeleszkzk kztulajdonba vtele. A 3-ves tervet csaknem 2 s flv alatt sikerlt teljesteni. A fellendlsnek ksznheten a gyr- s bnyaipari termels volumene igen kzel kerlt az 1938-as szinthez. Ktelezv vlt a 8-osztlyos ltalnos iskola elvgzse, a felsfok oktatsi intzmnyek kapuit a munks- s parasztfiatalok eltt is megnyitottk.
1949-ben megkezddtt az 5-ves terv elirnyzatainak megvalstsa. Az eredeti terv az ipari termels 30 %-os, a nehzipar 105 %-os, a mezgazdasg 35 %-os, az letsznvonal 35 %-os emelst hatrozta meg. Az els eredmnyek igen biztatak: az ipari termels 1 v alatt 27%-kal emelkedett. Az eredmnyek lttn mdostottk a tervet, jelentsen s irrelisan emelve a tervszmokat. Ez a fejlds lendletnek megtorpanst, st visszaesst eredmnyezte. Nem akarva az illetk szemlyes felelssgt cskkenteni, meg kell mondani, hogy a tervszmok emelse mgtt a klpolitikai tnyezkre is tekintettel kell lennnk. Alig rt vget a msodik vilghbor, a nyugati tks orszgok mr jabb hbor tervvel foglalkoztak. Cljuk a hbor nyomn ltrejtt szocialista orszgok tmbjnek sztverse rvn a hatalmi pozciik nvelse volt. Jl mutatja ezt a tny, hogy a hideghbor tbb orszgban (Koreban, Vietnamban stb.) „meleg” hborv vltozott. Azokban az vekben ltalnosan elterjedt volt a vlemny, hogy hamarosan jabb vilghbor fog kirobbanni, ami miatt a magyar llam vezeti (is) ktelessgknek reztk a nehzipar (azon bell a hadiipar) gyors fejlesztst. Minthogy ezzel hatalmas sszegeket vontak el ms, fleg az letsznvonal emelsvel sszefgg gazatok fejlesztstl, az letsznvonal terletn nemhogy a tervezett emelst nem sikerlt elrni, de visszaess kvetkezett be.
A gazdasgi gondokbl fakad feszltsget tovbb nveltk egyb gondok. A trsadalmi let szocialista alapon val tszervezshez egyedl a szovjet vezets tapasztalataibl merthettnk, gy nagyrszt rthet, hogy fleg azokra ptkeztnk. A Rkosi-fle vezets viszont kritiktlanul lemsolta a szovjet gyakorlatot, amibl nagyon komoly trsadalmi feszltsgek keletkeztek. A lenini elveket flretve a mezgazdasgban agresszv tesz-szervezst s beszolgltatsi gyakorlatot valstottak meg, politikai-ideolgiai tren pedig mr 1949-ben megindult az ellensg keresse. Ha nem talltak, kreltak. Pedig a fasiszta Horthy-korszak sok csendrt, katonatisztet, deklasszldott elemet hagyott rksgbe, akik, nem lvn kpesek alkalmazkodni az j rendszerrel megvltozott krlmnyekhez, egy pillanatig sem mondtak le a rgi vilg visszahozsnak szndkrl. Szervezkedtek, agitltak, mg 1956-ban el nem rkezettnek reztk a napjukat – s mint ltni fogjuk, ltek is a lehetsggel. Ha sok ilyen ellensges elemet sikerlt is semlegesteni, sokan zavartalanul folytathattk rendszerellenes aknamunkjukat, az ellensget ugyanis sokszor nem kzttk kerestk, hanem mg sajt elvtrsaik kztt is. gy rendeztk meg a kirakat-pereket, melyekben igen sok rtatlan kommunistt is meghurcoltak, hallra tltek (Rajk Lszlt, Plffy Gyrgyt, Sznyi Tibort stb.). Az ilyen s hasonl trvnytelensgek tovbb fokoztk az ltalnos elgedetlensget, siettettk a trsadalmi robbanst.
Az emltett hibk, brmennyire slyosak voltak is, mgsem indokoltk az olyan hevessg ellensges fellpst, akkora vrontst, amilyenre az ’56-os lzadsban sor kerlt, mg kevsb a rendszer megdntst. A szocialista viszonyok kiptsben, az letminsg javtsban gy is jelents eredmnyek szlettek nemcsak a 3-ves, hanem az els 5-ves terv idszakban is. A nemzeti jvedelem az 1949-esnek a msflszeresre nvekedett, a gyripari termels az 5 v alatt 131 %-kal ntt, a nehzipari termels meghromszorozdott, a gpipar az 1949. vinek a 3 s flszeresre ntt. Ezen idszak alatt 75 jelents ipari beruhzs valsult meg (a Dunajvrosi Vas- s Aclm, a November 7 Erm stb.). Sorra szlettek azok az ipari alkotsok (pld. a jrmiparban), amelyek nemcsak nemzeti nbizalmunkat nveltk, hanem a szocializmusban rejl lehetsgek ragyog bizonytkaiknt is szolgltak.
Lpsek a hibk kijavtsnak tjn
A magyar prtvezetsben mindjrt Sztlin 1953-ban bekvetkezett halla nyomn, nagyrszt a vezetsi hibkbl addott feszltsgek nyomsra megindult a hibk feltrsa s kvetkezmnyeinek felszmolsa, megismtldsk lehetsgnek elhrtsa. Rkosi Mtys elszr 1953-ban, majd ezt kveten tbb alkalommal nyilvnosan is elismerte a vezetsben elkvetett sajt hibit. 1956-ban mrsklik a msodik 5-ves terv tl magasra lltott tervszmait. Nagyrszt az SZKP XX. Kongresszusnak hatsra nmileg meggyorsult a Rkosi-korszakban rtatlanul elitltek s kivgzettek rehabilitcija. Mrciusban szabadlbra helyezik Szakasits rpdot, az Elnki Tancs s az MDP volt elnkt. Jliusban felmentik Rkosit els titkri tiszte s PB-tagsga all, ugyanakkor Ger Ernt vlasztjk helyre els titkrnak. Farkas Mihlyt kizrjk a prtbl, tbb, korbban brtnbntetsre tlt funkcionriust (Kdr Jnost, Marosn Gyrgyt) visszavesznek a KV-be. Augusztusban a KV elismeri az rtelmisgi politikban elkvetett hibit. Szeptemberben a KV szemlyi-kultusz ellenes hatrozatot hoz („Magyar llampolgrsg l szemlyrl vllalatot, intzmnyt nem szabad elnevezni.”). Oktberben tbb AVH-tisztet letartztatnak, megtrtnik a koncepcis perek ldozatainak nyilvnos s ltvnyos jratemetse. Ger Ern oktber 23-i rdibeszdben is megerstette az MDP-nek a hibk kijavtsra irnyul eltklt szndkt.
Mindez s a szocializmus ptsben fentebb vzolt eredmnyek elgg meggyzek voltak afell, hogy a dolgok j irnyban haladnak. Ha a dolgozk nagyobb rszt meg is gyztk, a rendszer ellensgeinek ppen a hibk kijavtsa nem tetszett. Ha ugyanis helyrehozzk a korbbi hibkat, akkor ezeknek nem lesz mivel igazolniuk rendszervlt terveiket. Fokozd ervel vgeztk teht aknamunkjukat, amihez az USA-bl dollrmillikkal tmogatott nyugati emigrcis s felforgat elemek kvlrl hathats anyagi s fleg szellemi segtsget nyjtottak.
S erfesztseik oktber 23-n meghoztk gymlcsket: kirobbant az ltaluk rgta vrt felkels.
„Forradalom” az ellenforradalomban
Amint azt a fentiekben mr kifejtettk, a baloldalon jl megalapozott rvek alapjn tartjuk az ’56-os tragikus esemnyeket – a mai rendszer apologtival ellenttben, ugyanakkor a Kdr Jnos-vezette MSZMP rtkelsnek megfelelen – ellenforradalomnak. Ehhez a megllaptshoz elssorban az esemnyek vgkifejletnek irnyultsga alapjn jutottunk, ugyanazon az ton haladva, amin az 1789-es francia forradalmat, vagy a mi 1848-es forradalmunkat forradalomnak mondjuk.
Ez azt is jelenti, hogy miknt minden ellenforradalomban, gy az 1956. oktberiben is egy progresszv irnyzat esemnybl indulunk el, amitl aztn egyre jobbra, a reakci hatalomra jutsnak kzelbe, st a fehrterror irnyba toldott el az esemnyek irnya. Ez a kezdeti esemny az oktber 23-i Petfi- s a Bem-szobornl tartott, ill. ezeket megelzen a lengyel nagykvetsg eltti rokonszenv-tntets volt. A tntetst, mint lthattuk, elszr betiltottk, de aztn hamarosan visszavontk a tilalmat. Nemcsak kevss indokolhat, hanem veszlyes is volt a tntets, s ezt nem egyedl a belgyminisztriumnl vltk gy. A Magyar rk Szvetsge az albbi kzlemnyt tette kzz a Szabad Np okt. 23-i szmban:
„Tbben azzal fordultak hozznk, hogy tudomsuk szerint az rszvetsg felvonulst szervez egyetrtse kifejezsl a lengyelorszgi esemnyekkel. Ezzel kapcsolatban a kvetkezket kzljk:
Rendkvl nagy rmmel dvzljk a Lengyelorszgban, a Lengyel Egyeslt Munksprtban trtn esemnyeket. Az ott kibontakoz trekvsekkel a legmelegebben egyetrtnk. Felvonulst, tntetst azonban nem szerveztnk, s ilyet nem is helyeslnk (a kiemels P.J.-tl).
A Magyar rk Szvetsge titkrsga s prtszervezete”
A tntetst szervez egyetemi fiatalsgnl a jzan hangok sket flekre talltak. A kezdet mgis progresszv volt: a hibk kijavtst, a leggetbb problmk mielbbi megoldst srgettk a sznokok (kztk Veres Pter npi r). Ez teht a szocializmus fejlesztsnek irnyba vitte volna a dolgokat, ez az, amire mg azt mondhatjuk, hogy gy-ahogy megfelel a forradalom fogalmnak. Ez a „forradalom” azonban nagyon rvid volt, ha egyltaln meglehet llaptani az idtartamt. Ugyanis mr a tntetseken megmutatkozott, hogy nem lesz meglls a progresszv irny kvetelseknl. Mr maguk a kvetelsek mindegyike sem rte be a politikai status quo fenntartsval. Ennek egyik bizonytkul a Mszaki Egyetem kvetelsei szolglnak. me nhny pont ezek kzl:
„3. … Az sszes szovjet csapatok azonnali kivonst Magyarorszgrl a magyar bkeszerzds rtelmben.”
„8. Az sszes politikai s gazdasgi perek fellvizsglst., a politikai foglyok rszre teljes amnesztit. …”
„9. A nptl idegen cmer helyett a rgi Kossuth-cmer visszalltst.; …”
rdekes lehet annak a krdsnek a vizsglata is, hogy mirt egyetemistk, fleg a Mszaki Egyetem hallgati fogalmaztak meg ennyire radiklis kvetelseket. Ha voltak is srldsok az rtelmisg s a kormny kztt, az a mszaki plyn elhelyezkedkre kevsb vonatkozott, hiszen a mszaki szakemberekre nagy szksg volt abban az idben. Sokkal valsznbb, hogy az egyetemi fiatalsg soraiban is szervezked reakcis elemek ltal beszervezett egyetemistkrl van sz, akikhez megtvedt vagy ms okbl rdekld trsak is csatlakoztak.
Az mindenesetre tny, hogy a „forradalom” mr ezen els napon teljesen elvesztette forradalmi jellegt (ha errl egyltaln beszlhetnk), mivel a bks tntets nem kifejezetten forradalmi aktusba: vrs zszlk getsbe torkollott, msutt kzpletek homlokzatrl levertk a vrs csillagot, s ismt ms helyeken a npi hatalom |