marxista
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Men
 
Marxista fogalomlexikon V-Zs

          Vros s Falu Ellentte:  trtnelmileg kialakult viszony, amelyben a falunak a vroshoz viszonytott rendkvli gazdasgi s kulturlis elmaradottsga a falusi dolgoz tmegek s az uralmon lev kizskmnyol osztlyok kzti alapvet rdekellenttben fejezdik ki. A vros s falu ellentte a trsadalmi munkamegoszts kvetkeztben alakult ki, s a kapitalista trsadalomban vlik a leglesebb. Gazdasgi alapja a parasztsg kizskmnyolsa. „A kapitalizmus idejn a vros csupa olyasmit adott a falunak, ami azt politikailag, gazdasgilag, erklcsileg, fizikailag, stb. csak zllesztette. A szocialista trsadalomban a kizskmnyols megszntetse s a mezgazdasg szocialista tszervezse eredmnyeknt megsznik a vros s a falu kztti ellentt is. Ugyanakkor azonban a szocialista tulajdon kt formja (ssznpi s szvetkezeti-kolhoz tulajdon) miatt mg lnyeges klnbsg van a vros s a falu kztt.

 

           Varsi Szerzds:  az 1949-ben nylt imperialista cllal ltrehozott NATO, majd 1954-tl kezdve az NSZK fokozd remilitarizcija s 1955 mjus 9-i hatllyal a NATO-ba teljes jog tagknt trtnt felvtele a szocialista orszgokat vdelmi kpessgk fokozsra knyszertette.1955 mjus 14-n Albnia (1968 szeptemberben kilpett a szervezetbl ), Bulgria, Csehszlovkia, Lengyelorszg, Magyarorszg, az NDK, Romnia s Szovjetuni llamfi Varsban bartsgi, klcsns segtsgnyjtsi s egyttmkdsi szerzdst rtak al. A szerzd orszgok ktelezik magukat, hogy kollektv vdelmk cljbl tett intzkedseikrl tjkoztatjk a Biztonsgi Tancsot s intzkedseiket felfggesztik, amint a Biztonsgi Tancs megteszi a nemzetkzi bke s biztonsg helyrelltsa s fenntartsra szksges intzkedseket. A Varsi Szerzds hatlyt veszti, mihelyt a NATO feloszlik, s letbe lp az eurpai kollektv biztonsgrl szl szerzds. A Vars Szerzds nylt, s nyitva ll minden orszg szmra, amely hajland tmogatni a bkeszeret orszgok erfesztseit a bke s a biztonsg megszilrdtsa rdekben. A szerzd orszgok nemzetkzi s vdelmi politikjnak kialaktsa s sszehangolsra Politikai Tancskoz Testletet hoztak ltre.

 

           Vgtelen s Vges: az objektv vilg egymssal elvlaszthatatlan kapcsolatban ll ellenttes oldalait kifejez kategrik. gy pl. a matematikban vgtelen mennyisgnek nevezzk a szntelenl nvekv (cskken) vltoz mennyisget, amely minden elre megadott, brmilyen nagy (kis) mennyisgnl nagyobb (kisebb) vlhat s vlik is. Vgesnek mondunk egy meghatrozott mennyisget, amelyhez viszonytva megnevezhetnk egy msik nagyobb (kisebb) meghatrozott mennyisget. Az objektv vilgra vonatkoztatva a vgtelensg jellemzi:1 a vilg trbeli ltezst, anyagi rendszerek sszessgnek elvi lezrhatatlansgt. 2. A vilg idbeli ltezst, az anyag teremthetetlensgt s elpusztthatatlansgt, rk ltt. 3. Az anyag mlysgben val mennyisgi kimerthetetlensgt, tulajdonsgainak, klcsns kapcsolatainak, ltforminak s fejldsi tendenciinak vgtelen sokflesgt. 4. Az anyag szervezdsnek minsgi klnnemsgt, az anyagi struktrk szervezdsnek mindegyikn az egyes anyagi objektumok klnbz specifikus sajtossgokkal rendelkeznek s klnbz trvnyszersgeknek vannak alvetve. A vgessg egyrszt a vgtelensg tagadsa, ugyanakkor minden vges objektum a vgtelensg megnyilvnulsnak a formja. Mint adott meghatrozott minsg korltozott ideig ltezik, de az anyag, amelybl a vges objektum ll, s amely megteremthetetlen s megsemmisthetetlen, vgtelen ltezssel br s csak egyik formbl ms formba alakul t. Egy adott test ltezse felfedezhet a vilgmindensg brmely tvoli rgijban, ahov a test ltal a ms testekkel val klcsnhats folyamatban ltrehozott anyagi kisugrzsok behatolhatnak. Ily mdon  a vges magban foglalja a vgtelent is, mint ahogyan a vgtelen a vges trgyak s jelensgek szmtalan sokassgbl tevdik ssze. A vgtelen s a vges ellentmondsos, objektv egysge teszi lehetv a vgtelen megismerst, jllehet a gyakorlati tevkenysget s a megismers minden aktusban az ember csak vges dolgokkal s folyamatokkal tallkozik. Minthogy azonban minden vges dologban vagy jelensgben gy vagy gy bennefoglaltatik s megnyilvnul a vgtelen – „minden igazi termszeti megismers rkkvalnak, vgtelennek megismerse….”

 

           Vilgegyetem:  az egsz bennnket krlvev termszet, amely trben s idben vgtelen, s magban foglalja az anyag minsgileg klnbz forminak szmtalan sokasgt. A kutats modern eszkzeivel elrhet hatrokon bell (3 millird fnyv) a vilgegyetemben az anyag egyenltlen elosztsa, s klnfle egysges rendszerek (bolygok, csillagok, galaktikk trsulsai) ltezse figyelhet meg. Az anyag ltezsnek vagy strukturlis szervezdsnek egyetlen konkrt trvnye sem terjeszthet ki az egsz vilgmindensgre, mivel az anyag minsgileg vgtelen, s trvnyei nem egynemek klnfle tridbeli viszonylatokban.

 

           Vilg Egysge s Sokflesge:  a vilg egysge anyagisgban rejlik, abban, hogy a vilgon ltez sszes trgyak s jelensgek a mozg anyag klnfle fajai vagy tulajdonsgai. A vilgon semmi sincs, ami ne az anyag konkrt formja, tulajdonsga vagy tulajdonsgainak s sszefggseinek megnyilvnulsa volna. A vilg egysge a trgyak s jelensgek egyetemes sszefggsben fejezdik ki: valamennyi anyagfajtnak olyan egyetemes attribumai vannak, mint a mozgs, a tr, az id, az nfejlds kpessge stb., a lt egyetemes dialektikus trvnyszersgei az anyag strukturlis szervezdsnek valamennyi szintjn rvnyeslnek. m a vilg egysge nem foghat fel gy, mint felptsnek egyntetsge, mint a ltez egyszer vgtelen ismtldse, mintha minden egy forma specifikus trvnyeknek volna alvetve. Az anyag strukturlis szervezdsnek  a termszetben szmtalan sok minsgileg klnbz szintje van, s az anyag minden szinten specifikus tulajdonsgokkal, struktrval rendelkezik s eltr specifikus mozgstrvnyeknek van alvetve. Ma tbb ilyen szintet ismernk, s mindegyik ms s ms mretnek felelnek: atommagok s elemi rszecskk, atomok s molekulk, makroszkopikus testek, klnbz nagysgrend kozmikus rendszerek. a termszeti jelensgek mennyisgi s minsgi sokflesge nem lekzdhetetlen akadly megbzhat megismersk tjban.

 

           Vilgnzet:  a krnyez vilgrl alkotott nzetek, fogalmak s kpzetek rendszere. A vilgnzet a sz tgabb rtelmben magban foglalja az ember krnyez vilgra vonatkoz nzeteinek sszessgt: a filozfiai, a trsadalmi-politikai, az etikai, eszttikai, termszettudomnyos s egyb nzeteit. Szorosabb rtelemben minden vilgnzet alapvet rszt a filozfiai krdsek alkotjk. A vilgnzet legfbb krdse a filozfiai alapkrdse. Ennek eldntstl fggen klnbztethet meg a vilgnzet kt alapvet vlfaja, a materialista s az idealista vilgnzet. A vilgnzet trsadalmi ltt tkrzi vissza, s az emberi tudsnak az adott trtnelmi korszakban elrt sznvonaltl, valamint a trsadalmi rendszertl fgg. Az osztlytrsadalomban a vilgnzet osztlyjelleg: rendszerint a hatalmon lev osztly vilgnzete az uralkod. A vilgnzetnek nagy gyakorlati jelentsge van: meghatrozza az emberek viszonyt a krnyez valsghoz, s vezrfonal a cselekvs szmra. A termszet s a trsadalom objektv trvnyeit feltr s a halad erk rdekeit kifejez tudomnyos vilgnzet elmozdtja a trsadalmi haladst. A reakcis, tudomnyellenes vilgnzet az nmagukat tllt osztlyokat szolglja, gtolja a trsadalmi haladst, a kizskmnyol osztlyok rdekeit vdi s elvonja a dolgozkat attl, hogy harcoljanak felszabadulsukrt. Kvetkezetesen tudomnyos kommunista vilgnzet a marxizmus-leninizmus, amelynek filozfiai alapja s elidegenthetetlen rsze a dialektikus s a trtnelmi materializmus. Kifejezi a proletaritus s valamennyi dolgoz rdekeit, amelyek egybeesnek a trsadalmi fejlds objektv trvnyeivel.

 

           Visszatkrzs:  a materialista ismeretelmlet egyik alapfogalma. A dialektikus materializmus megklnbzteti a pszichikai visszatkrzst, amely a magasan szervezett anyagi sajtossga, s az ltalnos visszatkrzsi kpessget, amely minden anyag sajtossga. A pszichikai visszatkrzs az objektumoknak az llat s az ember visszatkrz appartust rt hatsai; e hatsok nyomn fellp folyamatok analtikus-szintetikus feldolgozsa; s e feldolgozs eredmnyeinek az objektumok helyetteseknt, kpviseljeknt modelljeknt val alkalmazsa eredmnyeknt jn ltre. A szubjektum trgyak s tulajdonsgaik modelljeinek segtsgvel tjkozdik krnyezetben. A pszichikai visszatkrzsnek kt oldala van: 1 a visszatkrzs tartalma vagy a kpms.2. ennek anyagi ltezsi mdja, vagyis azok a folyamatok, amelyek utjn az objektumok hatsa feldolgozst nyer a tkrz-appartusban. A pszicholgiai visszatkrzs tartalmnak kt alapvet jellemzje van: 1 az izomorfizmus, amely a tkrzappartusban keletkezett lenyomat s a hat objektum meghatrozott oldala kztt ll fenn, az egyes esetekben az izomorfizmus a hasonlatossg klnbz mdjn s szintjn lp fel; 2 a trgyi jelleg. Utbbi azt jelenti, hogy a szubjektum szmra a visszatkrzs sorn nem receptorainak, idegrendszernek s agynak llapota van adva – miknt ezt „fiziolgiai” idealizmus kpviseli rtelmezik – hanem a klvilg objektumainak tartalma. A szubjektum szmra a trgyi tartalom kzvetlenl eszmei formban, vagyis a trgy kpmsaknt lp fel. Az emberi megismers minsgileg klnbzik az llatok pszichikai visszatkrzstl: trsadalmi termszet, amely a nyelvvel sszefgg tudat megltben s a klvilg aktv talaktsban nyilvnul meg. ltalnos visszatkrzsi kpessge minden anyagnak van.

 

           Zsid Valls: az kori zsid trzsek pogny politeizmusbl keletkezett, majd idszmtsunk eltt a XVII szzadban monoteista vallss vlt. Jellemz vonsai: az egyetlen Jahve istenbe s messisba (megvltba) vetett hit, valamint az a dogma, amely szerint a zsidsg isten kivlasztott npe. A zsid hitttelek forrsai: az testamentum (szvettsg, amelyet a keresztnysg elismer) s a Talmud (az szvetsgi knyvek kommentrjainak bonyolult rendszere). A zsid templomot zsinaggnak nevezik. A zsid valls – brmennyire hangslyozzk is a mai zsid teolgusok e valls klnleges „tisztt” szerept – tudomnytalan s reakcis jellegt tekintve egy  sorban ll a tbbi vallssal. A zsid valls Izrael llamvallsa, a zsid burzso nacionalizmus (a cionizmus) vallsi alapja.

 

 
Pontos id
 
Ltogatottsg
Induls: 2007-02-07
 
Elrhetsg:

marxista@tvn.hu

 

 
Ajnlott Linkek
 

* Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. *    *****    Elindult a Játék határok nélkül rajongói oldal! Ha te is szeretted a '90-es évek népszerû mûsorát, nézz be ide!    *****    Megjelent a Nintendo Switch 2 és a Mario Kart World! Ennek örömére megújítottam a Hungarian Super Mario Fan Club oldalt.    *****    Homlokzati hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    ✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.