Proletr Internacionalizmus: a vilg proletrjainak s dolgozinak nemzetkzi szolidaritst kifejez ideolgia, a munksosztlynak s prtjnak egyik alapvet ideolgiai elve. A proletr internacionalizmus gondolatt els zben Marx s Engels vetettk fel „A Kommunista Prt kiltvny”-ban, melyben kifejtettk, hogy a vilg proletrjainak kzs rdeke a kapitalista iga alli felszabadulsrt vvott harc. A proletr internacionalizmus lnyegt a „Vilg proletrjai, egyesljetek” jelsz fejezi ki. Az egyes nemzetek munksosztlya nem hagyhatja figyelmen kvl ms nemzetek proletritusnak harct, hiszen nemcsak sajt orszgnak burzsozija, hanem a tbbi orszgok burzsozija is ellensge. Ebbl fakad az egsz nemzetkzi proletritus alapvet rdekkzssge. A proletr internacionalizmusban szervesen sszefondik a proletritus hazaszeretete, az a trekvs, hogy orszgt az osztlyelnyomstl s mindenfle elnyomstl szabadd tegye, ms orszgok dolgozi a bkrt, demokrcirt s szocializmusrt vvott harcnak tmogatsval. A proletr internacionalizmustl tvol ll brmely ms nemzet lebecslse, hiszen minden nemzet hozzjrul a vilg anyagi s szellemi kultrjnak fejlesztshez. A Nagy Oktberi Szocialista Forradalom s a szocializmus gyzelme a Szovjetuniban meggyengtette az imperializmus vilgrendszert, alsta alapjait s nagy segtsget nyjtott a nemzetkzi proletritusnak igazsgos harchoz; ugyanakkor a proletr internacionalizmus elve nyilvnul meg abban a tmogatsban is, amelyet a nemzetkzi munksosztly nyjtott a fiatal Szovjetkztrsasgnak. A nemzeti krds megoldsa a Szovjetuniban s a tbbi szocialista orszgban, valamint j tpus, a npek bartsgra pl sok nemzetisg llamok ltrehozsa, szintn a proletr internacionalizmus eszmjnek megvalsulsa. A szocialista vilgrendszer ltrejttvel a proletr internacionalizmus tartalma mg tovbb bvlt. A proletr internacionalizmus egyik konkrt formja napjainkban a szocialista vilgrendszer orszgainak bartsga s klcsns segtsge. A proletr internacionalizmus legfbb kvetelmnyei: az egsz szocialista tbor biztonsgnak vdelme, a bkeharc, a gazdasgilag elmaradott orszgok npeinek tmogatsa nemzeti gazdasguk s kultrjuk fejlesztse rdekben. A proletr internacionalizmus szorosan sszefgg a szocialista hazafisggal, a szocializmus s a szocialista vilgrendszer irnti odaad hsggel. A kommunizmus ptse a Szovjetuniban a szovjet np nagy nemzetkzi feladata, amely egyben az egsz szocialista vilgrendszer, a nemzetkzi proletritus, az egsz emberisg rdeke is. a jelenlegi krlmnyek kztt a proletr internacionalizmus elve kmletlen harcot kvetel a nemzeti elszigetelds, a kozmopolitizmus mindenfajta megnyilvnulsa ellen, a kommunista s munksprtok egysgnek hatrozott vdelmrt.
Pszicholgia: az a tudomny, amelynek trgya a szubjektum s az objektum klcsnhatsa egyik oldala: a pszichikum tanulmnyozsa; feladata a pszichikus tevkenysg klnbz formi (rzkels, emlkezs, gondolkods, rzelem, akarat stb), a klnbz pszichikus tulajdonsgok s llapotok kialakulsnak s fejldsnek vizsglata. A pszicholgia s az egyes filozfiai diszciplink (ismeretelmlet, logika, etika,eszttika stb) kztt sohasem volt les hatrvonal. A pszicholgia kezdete az korra nylik vissza; hossz ideig a filozfia kebelben fejldtt. A pszicholgia trtnete is a materializmus s idealizmus les harcnak sznhelye. Az alapvet krds, melynek eldntstl a materialista vagy idealista llsfoglals fgg a pszicholgiban, a pszichikum termszetre vonatkozik: az anyagtl fggetlen szubsztancia. nll tudomnny azonban csak a XIX szzad kzepn vlt, amikor a pszicholgusok a lelki jelensgek kutatsa tern is a konkrt, tudomnyos ksrletezsek tjra lptek. Az e idben mg sokak ltal kvetett szubjektv mdszer azonban vlsgba juttatta a polgri pszicholgit, amely a XX szzadban tbb idealista s mechanikus ramlatra bomlott. A pszicholgia mint a dialektikus s trtnelmi materializmus pt tudomny a Szovjetuniban alakult ki, s ezzel j trtneti szakasz nylt meg a pszicholgia fejldsben. A tudomnyos pszicholgia a marxista-leninista ismeretelmletbl indul ki, termszettudomnyos alapja pedig a pszichikus jelensgek Szecsenov-fle reflexelmlete, melyet I. Pavlov fejlesztett tovbb. A mai pszicholgia rendkvl differencilt; kutatsi krbe tartozik az ltalnos pszicholgia: az emberi pszichikum, az ember lelki lete ltalnos trvnyszersgeinek kutatsa, a fejlds-pszicholgia: a lelki jelensgek, a pszichikus visszatkrzs formi kialakulsnak s fejldsnek vizsglata mind a trzsfejlds, mind az egyn fejldse sorn; a gyermek-pszicholgia: a gyermek pszichikus fejldsnek tanulmnyozsa; a patho-pszicholgia: az ideg- s elmebetegek sajtos kros pszichikus fejldsnek vizsglata; a szemlyisg-pszicholgia: az emberi szemlyisg sajtos struktrjnak s fejldsnek vizsglata; valamint a csoport-, tmeg- s npllektan: bizonyos vonatkozsban kzs trsadalmi felttelek kztt l emberek jellemz pszichikus sajtossgainak kutatsa. Mindezen tudomnygak eredmnyeit a gyakorlati letre s ms tudomnygakra az n. alkalmazott llektani gak dolgozzk fel, mint pl. a nevels-, a munka-, a trsadalom-, a klinikai, a katonai pszicholgia stb.
Rabszolgatart Trsadalom: az els osztlyokra hasadt, antagonisztikus trsadalom, amely az skzssgi rend romjain keletkezett. Klnbz mrtkben s formban minden orszgban s minden npnl volt rabszolgasg. Legmagasabb fejletsgi formjt az kori Grgorszgban s az kori Rmban rte el, ahol a rabszolgk alkottk a trsadalom f termelerejt. A rabszolgatart trsadalom uralkod, s egyben a trsadalom egyik alapvet osztlya a kizskmnyol rabszolgatartk. Ez klnbz trsadalmi rtegekre tagozdik: nagybirtokosok, nagy mhelyek tulajdonosai, kereskedk, uzsorsok. A msik alapvet osztly a rabszolgk nagy ltszm kizskmnyolt osztlya. E kt alapvet osztlyon kvl kzbls rtegek is vannak, amelyek a szabad lakossg krbe tartoznak: sajt munkjukbl l kistulajdonosok (kzmvesek s parasztok), tovbb a lumpenproletaritus, amely tnkrement kzmvesekbl s parasztokbl kpzdtt. A rabszolgatart trsadalom uralkod termelsi viszonyainak alapja a rabszolgatartnak a termelsi eszkzkre s a rabszolgkra vonatkoz magntulajdona. A rabszolgknak a gazdasgon kvli, fizikai knyszeren alapul kizskmnyolsa hatalmas mreteket lttt, mire azok alacsony munkatermelkenysggel s a termelsi eszkzk tnkrettelvel vlaszoltak. Az egyes rabszolga ltal ltrehozott tbblettermk jelentktelen volt. Minthogy azonban risi szm rabszolgt zskmnyoltak ki, s munkjuk rendkvl olcs volt, a tbblettermk sszessge viszonylag jelentkeny mrtkeket rt el. Ezen az alapon vlt lehetv egy bizonyos trsadalmi s technikai halads, tudomnyos, mvszeti s filozfiai fejlds. A rabszolgatart trsadalom ltrejttvel alakult ki az llam. A rabszolgasg egsz trtnete az osztlyharc trtnete. A rabszolgatart trsadalom bomlsakor az osztlyharc tetpontra hgott. A rabszolgafelkelsek sszefondtak a tnkrement kisparasztoknak a nagybirtokosok elleni harcval. A rmai birodalom esetben a rabszolgatart trsadalom pusztulst meggyorstotta a kls betrs. A kizskmnyolson alapul trsadalmi rend rabszolgatart formjt j forma vltotta fel: a feudalizmus. A rabszolgasg nem tnt el teljesen a rabszolgatart termelsi md megsznsvel, hanem klnbz formkban s mrtkben tovbb lt mind a feudalizmus, mind a kapitalizmus idszakban.
Racionalizmus: 1 ismeretelmleti felfogs, amely szerint az ltalnossg s szksgszersg – a tuds megbzhatsgnak logikai ismrvei – nem vezethetk le tapasztalatbl s annak ltalnostsbl, hanem csak az szbl merthetk, mgpedig vagy az sz veleszletett fogalmaibl, vagy csupn elmnk sejtseiknt, elfeltevseiknt ltez fogalmakbl. A tapasztalat bizonyos fokig sztnz hatssal van megjelenskre, de a felttlen ltalnossg s a felttlen szksgszersg jellegt a tapasztalat eltt ltez s attl lltlag fggetlen sszer beltstl, illetve a priori formitl nyerik. Ebben az rtelemben a racionalizmus ellenttes az empirizmussal. A racionalizmus tulajdonkppen ksrlet volt arra, hogy megmagyarzzk a matematika s matematikai jelleg termszettudomnyok igazsgnak logikai sajtossgait. Kpviseli: a XVII szzadban Descartes, Spinoza, Leibniz, A XVIII szzadban Kant, Fichte, Schelling, Hegel. A racionalizmus korltja, hogy tagadja az ltalnossg s szksgszersg tapasztalatai eredett, abszolutizlja e logikai ismertetjegyek felttlen jellegt, nem ismeri fel dialektikusan az ismereteknek a kisebb ltalnossgrl s szksgszersgrl az egyre nagyobb s egyre inkbb felttlen ltalnossgra s szksgszersgre val tmenett. A racionalizmus korltozottsgt csak a marxizmus kzdtte le, amely a gyakorlattal egysgben szemlli a megismerst (Megismers, Elmlet s gyakorlat).-2. sszer gondolkods, rtelmen alapul vilgnzet. Nemcsak az ismeretelmletben, hanem a pszicholgiban, az etikban s az eszttikban is rvnyesl. A pszicholgiban a racionalizmus az intellektulis pszichikus funkcikat lltja eltrbe, gy pl. az akaratot az szre vezeti vissza (Spinoza); az etikban az erklcsi tevkenysg sszer motvumaira s elveire helyezi a hangslyt; az eszttikban az alkots racionlis (intellektulis) jellegt lltja a kzppontba. Mindezekben az esetekben a racionalizmus az szben, az sszer belts evidencijban, a bizonyts erejben val hitet jelenti. Ebben az rtelemben a racionalizmus az irracionalizmus ll szemben.-3. Teolgiai irnyzat, amely szerint csak azok a dogmk elfogadhatk, amelyeket az elme ssze tud egyeztetni a logikval s az sz ,,termszetes vilgossgval”.
Realits: a dolgok lte, szembelltva a nemlttel s a lt egyb formival (a lehetsggel, a valsznsggel stb.). A filozfia trtnetben a realitst igen pontosan megklnbztettk a valsgtl. A realitst nagyrszt gy rtelmeztk, mint valami lnyegesnek a ltt az adott dologban, mint magnak a dolognak a ltt, a valsgot pedig gy fogtk fel, mint jelenlt mindannak, ami a dologban lnyeges s lnyegtelen. A realits rendszerint gy szerepelt, mint valaminek a lte a benne lev minden vletlenszersg kizrsval, vagyis kikapcsolsval mindannak, ami nincs szksgszeren hozzktve a szban forg lthez.
Sors, Ftum: az emberi let minden esemnyt elre meghatroz termszet feletti er vallsi-idealista kpzett kifejez fogalom. Az kori grg mitolgiban az emberek, st az istenek sorsa is a sors istennitl, a moirktl (a rmaiaknl a prkktl) fggtt. A sorsot idvel a vilgrendez legfbb lny kpben jelent meg. A sorsrl mint az isteni elrendelsrl alkotott fogalom minden mai vallsra jellemz. A protestantizmusban vilgosan kifejtett, fatalista jellege van (Fatalizmus) egyes vallsi irnyok (pldul a katolicizmus, a pravoszlavizmus) gyengteni igyekeznek a sorsrl alkotott kpzetek fatalizmust: az isteni elrendels s az emberi akaratszabadsg eszmjnek sszeegyeztetsvel prbljk feloldani. Nem filozfiai rtelemben a sors fogalmt az ember vagy az egsz np letkrlmnyei alakulsnak jellemzsre is hasznljk.
Sovinizmus: az elnevezs egy napleon-imd katona, sznpadi alak, Chauvin nevbl ered; 1 szlssges, gyllkd nacionalizmus; valamely nemzet felsbbrendsgnek, kivtelessgnek hirdetse; az egyik nemzet rdekeinek szembelltsa a msik rdekeivel; nemzeti ellensgeskeds s gyllkds sztsa; ms nemzetek, nemzetisgek vagy fajok lenzse, lebecslse, htrnyos megklnbztetse. A burzsozia agresszv politikja, amely ms npek leigzsra irnyl. Klnsen a fasizmusra jellemz. Napjainkban az agresszv s reakcis imperialista burzsozia ideolgija s politikja; 2 tvitt rtelemben elfogultsg.
Spirlis a Fejldsben: a fejlds eredmnynek szemlletes brzolsa, amelyet Engels s Lenin alkalmazott a tagads tagadsa trvnynek jellemzsekor. A fejlds gy megy vgbe, hogy a jelensg talakulsi folyamatban a rgihez val „ltszlagos visszatrs” kvetkezik be, vagyis az alacsonyabb fokok bizonyos vonsai, tulajdonsgai magasabb fokon megismtldnek. A fejlds e sajtossgt egy fggleges irnyban csavarod spirlis szemlletes brzolsa alapjn kpzelhetjk el, ahol minden j csavarmenet mintegy megismtli az elzt, de magasabb fokon, s a spirlis egsze felfel vel, progresszv fejlds kpt adja. A spirlvonal fejlds egyszersmind cfolja a metafizikusokra jellemz fejldsfelfogst, amely szerint a mozgs zrt krben, az j keletkezse nlkl folyik le.
Statisztikus s Dinamikus Trvnyszersg: a jelensgek trvnyszer oksgi sszefggsnek megnyilvnulsi formi. A dinamikus trvnyszersg az oksgi kapcsolat olyan formja, amelyben a rendszer adott llapota egyrtelmen meghatroz minden kvetkez llapotot, vagyis a kezdeti llapot ismerete alapjn pontosan megmondhat a rendszer tovbbi fejldse. Dinamikus trvnyszersg mkdik minden olyan autonm, a kls hatsoktl kevsb fgg rendszerben, amelyben az elemek szma viszonylag nem nagy, meghatrozza pldul a naprendszerhez tartoz bolygk mozgsnak jellegt. A statisztikus trvnyszersg az oksgi kapcsolat olyan formja, amelynl a rendszer adott llapota nem egyrtelmen hatrozza meg a kvetkez llapotokat, hanem csak egy bizonyos valsznsggel, amelynek nagysga a mltbeli vltozsi tendencik megvalsulsi lehetsgnek objektv mrtktl fgg. Statisztikus trvnyszersg mkdik minden olyan autonm, az llandan vltoz kls felttelektl fgg rendszerben, amelyben az elemek szma igen nagy. Szoros rtelemben vve minden trvnyszersg statisztikus. Ez abbl kvetkezik, hogy az anyag kimerthetetlen s minden rendszer az elemek megszmllhatatlan sokasgbl ll. Ezenkvl minden rendszer nylt s klcsnhatsban van a krnyezettel. Ezrt minden dinamikus trvnyszersg statisztikus – az adott rendszerbl kvetkez egyetlen megvalsuls nagy valsznsggel, vagyis a kls rhatsok s a rendszeren belli sok bels sszefggs nem befolysolja lnyegesen. A statisztikus trvnyszersg elvben nem vezethet vissza a dinamikus trvnyszersgre. Ennek okai: 1. Az anyag kimerthetetlensge s a rendszerek nyltsga,2. A mltbeli llapotokban foglalt rendszerek szmos fejldsi tendencijnak megvalsulsa lehetetlen, 3. Az a krlmny, hogy a lehetsgek s a tendencik fejldsi folyamataiban minsgileg j llapotok jnnek ltre. Ezrt minden bonyolult fejldsi folyamat a statisztikus trvnyszersgnek van alvetve, a dinamikus trvnyszersg pedig csak megkzelt kifejezse e folyamat egyes fokozatainak.
Struktra: az egsz, a rendszer rszeinek s elemeinek trvnyszer, tarts kapcsolata s sszefggse. A struktra fogalmnak pontos meghatrozst a matematikban s a matematikai logikban az izomorfizmus fogalma segtsgvel adtk meg. A struktra kategrija szorosan sszefgg a trvny, a forma, a szksgszersg rokonkategriival. A struktra a rszek s az egsz lland vltozsa ellenre vltozatlan marad, s akkor vltozik meg, amikor az egsz minsgi vltozsokon megy keresztl. Msrszt, az egsz elemei lnyegileg az egsz struktrjtl fggnek, minsgileg eltr szerepet jtszanak, sszefggsk s organizcijuk mdjtl s rendszertl fggen. gy pldul ppen a sznatomok eltr helyzetben klnbzik egymstl a grafit s a gymnt. A struktra fogalmnak szerepe manapsg jelentsen megntt a tudomnyban mi8nthogy mind a matematikban, mind a fizika, mind a biolgia beletkztt abba a tnybe, hogy objektumai szerves egysget kpeznek. A trgy struktrja kutatsnak mdszert a struktra alkotelemeinek s rszeinek a tanulmnyozsa eltt alkalmazzk. Kiderlt, hogy brmely organikus egszben hrom egymssal dialektikusan sszefgg s dialektikusan megismerhet struktra tpus klnbztethet meg. A megismers els lpse az egsz mechanikus struktrjnak kiemelse, annak a hangslyozsa, hogy az egsz „rszekre” oszlik. Az a tny, hogy felfedeztk: „a rsz egyenl az egsszel” (Hegel) s az egsz forrsa -, magra a szerves egysg tnyre utal. Az egsz teljes megismerse azonban az organikus struktrnak megismerst jelenti, amelyben a rszek viszonyainak egsz gazdasga realizldik. Ezzel kapcsolatban egyre nagyobb jelentsg a struktra fogalom ismeretelmleti aspektusainak kutatsa. Klnleges helyet foglal el a struktra fogalma a nyelvtudomnyban (az gynevezett strukturalizmus – a nyelv mint nyelvrendszer kutatsa) s a pszicholgiban (a pszichikum teljessgrl vagy struktra-jellegrl kialakult elkpzels klnsen jellemz az alakllektanra).
Szabadsg s Szksgszersg: filozfiai kategrik, amelyek az emberek cselekvse s az objektv termszeti s trsadalmi trvnyek kztti klcsns viszonyokat fejezik ki. Az idealistk a szabadsgot s a szksgszersget egymst klcsnsen kizr fogalmaknak tekintik, s szabadsgon a szellem nmeghatrozst, az akarat szabadsgt rtik. A szabadsgot teht mint az akaratnyilvntssal megegyez cselekvs lehetsgt rtelmezik, mgpedig gy, hogy az akaratnyilvntst nem determinljk a kls felttelek. Szerintk az emberi cselekedetek szksgszersgt meghatroz determinizmus eszmje teljesen megsznteti az ember felelssgt, s lehetetlenn teszi cselekvsnek erklcsi rtkelst. Csak a minden korlt nlkli s felttlen szabadsg lehet az emberi felelssg, kvetkezskppen az etika alapja. A szabadsg rtelmezsben szlssgesen szubjektv llspontra helyezkednek pldul az egzisztencializmus hvei (Sartre, Jaspers s msok). Ezzel teljesen ellenttes, de ugyancsak hamis nzeteket kvetnek a mechanisztikus determinizmus hvei. Tagadjk az akarat szabadsgt, mondvn, hogy az ember cselekvseit s tetteit minden esetben eleve meghatrozzk a kls, az embertl fggetlen krlmnyek. Ez nyilvnvalan antidialektikus koncepci az objektv szksgszersg abszolutizlst jelenti s a fatalizmushoz vezet. A szabadsg s szksgszersg tudomnyos magyarzatnak alapja dialektikus sszefggsk klcsns kapcsolatuk elismerse. E klcsns sszefggs megalapozsra elsknt tett ksrletet Spinoza: a szabadsgot mint felismert szksgszersget hatrozza meg. A szabadsg s szksgszersg dialektikus egysgnek koncepcijt idealista llspontrl fejtette ki Hegel. A szabadsg s szksgszersg problmjnak valban tudomnyos, dialektikus materialista megoldsa felttelezi, hogy az objektv szksgszersget gnoszeolgiai rtelemben elsdlegesnek ismerjk el, az ember akaratt s tudatt pedig msodlagosnak, szrmazkosnak. A szksgszersg a termszetben s a trsadalomban objektv trvnyek formjban ltezik. A mg ismeretlen trvnyek „vak” szksgszersgknt jelennek meg. Az ember, trtnelmnek kezdetn, amikor mg kptelen volt behatolni a termszet titkaiba, a fel nem ismert szksgszersg rabja volt, nem volt szabad. Minl behatbban megismerte az objektv trvnyeket, tevkenysge annl tudatosabb s szabadabb vlt. Az ember szabadsgnak hatrait mindazonltal nemcsak a termszettl val fggsnek mrtke szabja meg, hanem a rajta uralkod trsadalmi erktl val fggse is.
Szellemi s Fizikai Munka Ellentte: az emberek kztt trtnetileg kialakult viszony, amely abban nyilvnul meg, hogy a szellemi munka elvlik a fizikaitl, s a fizikai munksokat, azaz a termelket az uralkod osztlyok kizskmnyoljk. Ez az ellentt a rabszolgatart trsadalom kezdeti szakaszn alakult ki. Maga a munkamegoszts, s ezen bell a szellemi munknak a fizikaitl val klnvls, annak idejn halad jelensg volt, mert a nehz fizikai munktl felszabadult emberek foglalkozni tudtak a tudomny, a kultra stb. fejlesztsvel. Az antagonisztikus trsadalmi-gazdasgi alakulatokban ez a megoszts trsadalmi s osztly-antagonizmus jelleget lttt: a szellemi munkval val foglalkozs az uralkod osztlyok kivltsga lett, mg a fizikai munkt a kizskmnyolt osztlyoknak kellett vgeznik. Ez az ellentt klnsen a tks trsadalomban lezdtt ki. A kapitalizmusban a kizskmnyol osztlyok nem kzvetlenl valstjk meg hatalmukat a fizikai munksok felett, hanem az rtelmisg segtsgvel. Utbbi szembenll ugyanis a proletaritussal, de a monopliumok s a hbors veszly elleni harcban rdeke a proletaritusval kzs. Br a technika s a tudomny fejldse a kapitalizmusban lehetv teszi a munkanap cskkentst s a dolgoz tmegek szellemi fejldshez szksges szabad id nvelst, e lehetsg nem vlik valsgg. Ellenkezleg: a technika s a munka termelkenysgnek nvekedse kapitalista krlmnyek kztt csak mg inkbb elmlyti a szellemi s a fizikai munka kztti ellenttet. A szocializmus krlmnyei kztt ez az ellentt fokozatosan megsznik. A kizskmnyols felszmolsa, a tmegek bevonsa az llam vezetsbe s a kulturlis letbe, a munka alkot jellegnek fokozdsa, amelyben a fizikai s a szellemi tevkenysg kzeledik egymshoz – mindez s az emberek egyb letfeltteleinek megvltozsa egyttvve a szocializmusban megsznteti a fizikai s szellemi munka rgi ellenttt. Megsznik a fizikai munksok s az rtelmisg kztti ellensgeseds is: maga az rtelmisg is a dolgozk sorbl kerl ki, megvltozik trsadalmi termszete. A szocializmusban is megmarad a fizikai s a szellemi munka kztti lnyeges klnbsg, amely az rtelmisg, illetve a munksosztly s a parasztsg klnbz kulturlis-technikai sznvonalban, munkjuk eltr jellegben nyilvnul meg. E klnbsg azonban kizrja az rdekellentteket, s trsadalmi tartalma a rgihez kpest megvltozik. A kommunizmus ptse sorn fokozatosan elmosdik a klnbsg a szellemi s fizikai munka kztt. E folyamat dnt felttele a kommunizmus anyagi-mszaki bzisnak ltrehozsa, a munka jellegnek megvltozsa, melynek sorn gpek vltjk fel a nehz fizikai munkt. A termels olyan tuds dolgozkat ignyel, akik magas kulturlis s technikai sznvonalon llnak. Az rtelmisg mint kln rteg, mint a szellemi munka egyedli s specilis hordozja, megsznik. Mindez elidzi majd a fizikai s szellemi munka teljes egybeolvadst.
Szemlyisg: 1. Az ember, a maga trsadalmilag felttelezett s egynien kifejezett intellektulis, rzelmi s akarati tulajdonsgaival. A szemlyisg tudomnyos rtelmezse az ember lnyegnek, mint a trsadalmi viszonyok sszessgnek marxista meghatrozsra pl. Ebbl kvetkezik, hogy a szemlyisg tulajdonsgai nem vele szlettek, hanem vgs soron trtnelmileg adottak s trsadalmilag meghatrozottak. A termelsi eszkzk magntulajdonn alapul trsadalom elnyomja, eltorztja a szemlyisg fejldst. A kapitalizmus felszmolsa s a szocializmus megersdse utat nyit a szemlyisg sokoldal fejldse eltt. A kommunizmus anyagi-mszaki bzisnak ltrejtte, a kommunista trsadalmi viszonyok fejldse s a kultrforradalom megvalstsa sorn kialakul az j emberi szemlyisg, amely harmonikusan egyesti magban a lelki gazdagsgot, az erklcsi tisztasgot s a fizikai tkletessget. 2. Pszicholgiai rtelemben a szemlyisg az ember, jellemnek, intellektusnak, rzelmi szfrjnak jellegzetesen egyni sajtossgaival. A szemlyisg pszicholgiai sajtossgaihoz hozztartozik a jellem, a temperamentum, a kpessg s a lelki folyamatok lefolysnak sajtossga is. a pszichikus llapotok (tls, magatartsi motvumok stb) szakadatlan vltozsa kzben az egyn pszicholgiai alkata jrszt lland marad, ami sszefgg az letfelttelek viszonylagos llandsgval s az egyn idegrendszernek tipolgiai sajtossgaival. A szemlyisg pszicholgiai alkata megvltozhat akkor, ha letkrlmnyeiben vltozsok trtnnek, megvltozhat a trsadalom nevel hatsnak kvetkeztben is. a szemlyisg az ember bels vonsainak s sajtossgainak sszessge, amelyen t minden kls hats egyni rtelmezst nyer. A szemlyisg aktivitsnak forrsa az ember sokfle szemlyes s trsadalmi szksglete. A szemlyisgben lev szubjektv mozzanatok nem vlaszthatk kln az emberek egyms kztt objektv viszonyaitl s a krnyez valsghoz fzd kapcsolatuktl. A szemlyisg fejlettsgnek sznvonala attl fgg, mennyire haladk ezek a viszonyok trtnelmileg.
Szemlyisg Sokoldal Fejldse: azt jelenti, hogy az emberben harmonikusan fejldik szellemi gazdasga, erklcsi tisztasga s fizikai adottsga. A sokoldal fejlett ember tudomnyos vilgnzettel s alapos ismeretekkel rendelkezik, mentes a mlt cskevnyeitl; a munka elsrend letszksglet szmra; nkntesen betartja a kommunizmus ptjnek erklcsi kdext, s fizikailag is fejleszti magt. A szemlyisg sokoldal fejldse a kommunista trsadalom felptsnek egyik elengedhetetlen felttele. A szemlyisg sokoldal fejldsnek f elfelttele a kommunizmus anyagi-mszaki bzisnak megteremtse s a szocialista trsadalmi viszonyoknak kommunista trsadalmi viszonyokk val fejlesztse.
Szemlyi Tulajdon: a szemlyi szksglet kielgtst szolgl dolgok birtoklsa. A termelsi eszkzk magntulajdontl eltren, szemlyi tulajdon mindig lesz. A szemlyi tulajdon elismerse ugyanakkor nem jelenti a szemlyi tulajdon mrtktelen fejlesztsnek elismerst. A szocializmusban mg elfordulhat a szemlyi tulajdonnal val visszals, mert felhasznlhat munka nlkl elrt haszon szerzsre. Ezrt a szemlyi tulajdon tlzott felhalmozsa bizonyos veszlyt rejt magban, ez a trsadalmi halads gtjv vlhat, mert tpllja a magntulajdonosi erklcst s egyesek kispolgri elfajulshoz vezet. A kifejlett kommunizmusban minden rtelmt elveszti a szemlyi tulajdon tlzott felhalmozsa, mert a szemlyi szksglet kielgtsnek alapvet forrst a trsadalom fogyasztsi alapja alkotja, s abbl mindenki szksgletei szerint rszesedhet.
Szocialista llam: a szocialista trsadalom llama, a szocializmus gazdasgi alapjnak politikai felptmnye. A szocialista llam az llam j tpusa, amely a szocialista forradalom eredmnyeknt a burzso llamot vltja fel. A szocialista felptmny megteremtse folyamat, amely vgighzdik a kapitalizmusbl a szocializmusba val tmenet egsz idszakn. Cljait s feladatait tekintve szocialista, mert a szocializmus felptsnek az eszkze. A szocialista trsadalom fejldsnek mrtkben vltoznak az llam funkcii; a kizskmnyol osztlyok felszmolsval egyidejleg fokozatosan visszaszorul ellenllsuk elnyomsnak funkcija, mindinkbb kifejldnek a szocialista llam f funkcii: a gazdasgi-szervez s kulturlis-nevel funkcik. A szocialista vilgrendszer kialakulsval sszefggsben a bkrt vvott harc s az orszg vdelmnek funkcii mellett a szocialista llamban kialakul egy j kls funkci: a testvri egyttmkds fejlesztse a szocialista orszgokkal. Amikor a szocializmus teljes s vgleges gyzelmet arat s a trsadalom a kommunizmus kibontakoz ptsnek a szakaszba lp, a proletrdiktatra llama egyetemes npi llamm alakul t, amely az egyetemes npi akarat kifejezsnek a szerve. A szocialista llam a szocializmus megszilrdtsnak, a kommunista trsadalom ptsnek eszkze. Az llam elhalsa azt jelenti, hogy a szocialista llamisg s a szocialista trsadalom minden politikai szervezete fokozatosan kommunista trsadalmi nigazgatss fejldik. Az llam teljes elhalsnak felttele a fejlett kommunista trsadalom felptse az orszgokon bell, valamint a szocializmus gyzelme s megszilrdtsa a nemzetkzi kzdtren.
|