marxista
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Men
 
Lukcs Gyrgy - Prt s Ifjsgi mozgalom Magyarorszgon

Lukcs Gyrgy

Prt s ifjsgi mozgalom Magyarorszgon

 

Az a jelsz, hogy az ifjsgi mozgalom szervezetileg fgget­len legyen a felnttek prtjtl, trtnelmileg a legszorosab­ban sszefgg az opportunizmus elleni harccal. Minden val­ban fontos szervezeti krdshez hasonlan e krds is csak a politikai-trtnelmi helyzettel s a proletr osztlyharc pilla­natnyi llsval szerves sszefggsben kezelhet. A szerve­zeti krds minden elmleti krdsfeltevs gyakorlati kicscsosodsa, az a pont, ahol az utak valban elvlnak egyms­tl. A centristknak a kommunista Internacionlrl folyta­tott vitjban – ha ellenttes irnyban is, mint az ifjsgi mozgalom autonmijnak krdsnl – igazoldott a legvilgosabban ennek az sszefggsnek a helyessge. A centris­tk, mg minden erejkkel a szervezeti „autonmihoz” ra­gaszkodtak, hajlandak voltak arra, hogy politikailag-elm­letileg brmely elgondolhat krdsben engedjenek a kom­munista Internacionlnak. Msfell viszont minden trekv­sk arra irnyult, hogy amennyire csak lehetsges, elszigetel­jk, a politikai sszefggsektl fggetlenl kezeljk a szer­vezeti krdsek megvitatst; cljuk ezzel az volt, hogy a pro­letaritus kevsb felvilgosult s tisztn lt tmegeiben ne tudatosodjon: a politikai llsfoglalsok sorsa tulajdonkppen a szervezeti krdseken dl el.

A tvedsek elkerlse vgett mindig ebben az sszefggsben kell trgyalni prt s ifjsgi mozgalom szervezeti sszefggsnek krdst; elemezni kell az osztlyharc adott szakaszt, s ebbl meg kell llaptani, hogy az adott pillanat­ban az egyttmkds mely formja biztosthat maximlis ttert a proletaritus szmra. Az ifjsgi mozgalom ugyanis csak egy rsze a forradalmi proletaritusnak. Az sszmozgalmon belli „autonmija” ennek megfelelen csak clszer­sgi krdsknt, taktikai s nem elvi problmaknt kezelhet; taktikai problmaknt teht, amely az osztlyharc pillanatnyi llsnak megfelelen vltoztatja alakjt. „Autonmija”, amely a harc egyik szakaszban letbe vg szksglet volt, egy msik szakaszban nagy veszlly vlhat, hogy vgl a harmadikban ismt az egszsges tovbbfejlds felttlen kvetelmnyt kpezze, gy a krds trgyalsa sorn – vle­mnyem szerint – nem ragadhatunk meg a szvnkhz ntt szervezeti nllsgra vonatkoz fnyes emlkeknl; de elfogadhatatlannak tnnek azok a trekvsek is, amelyek az „if­jsgi szindikalizmus” jelszavnak rgyn egyszer s minden­korra – az elbbihez hasonl dogmatikus mdon – akarjk elvetni az autonmia elvi megalapozst.

Mr kzhelly vlt, hogy az ifjsgi mozgalom szervezeti nllsga kvnatos s megvalstand minden olyan orszg­ban, ahol nincs szilrd s nll kommunista prt. Ahhoz, hogy az ifjsgi mozgalom s prt kztti sszefggst (egy­ltaln) konkrtan megvizsglhassuk, fel kell vetni a kr­dst: vajon az ifjsgi mozgalomnak az az avantgarde-szere­pe, amelybl az nllsgrt folytatott harcok kinttek, s amelyen e harcok sikere alapul, igazoldhat-e az osztlyharc minden szakaszban? Ha igennel felelnk e krdsre, akkor ebbl szksgszeren kvetkezik, hogy az ifjsgi mozgalom immr hagyomnyoss vlt, nehezen kiharcolt nllsgt fel­ttlenl meg kell riznnk a kommunista prtokkal szemben is.

Brmennyire is altmasztani ltszanak azonban az eddig sszegyjttt tapasztalatok azt a tzist, hogy az ifjsg min­dig a proletaritus legaktvabb s legforradalmibb rsze, ez mgsem fogadhat el minden tovbbi nlkl abszolt igaz­sgknt. A tzis dogmatikus ltalnostsa mindenkppen if­jsgi szindikalizmushoz vezet, amely – a trtnelmi-dialek­tikus felfogstl (amely nem fogad el egyetlen ilyen „idtlenl-ltalnos” igazsgot sem) val minden ms eltrshez ha­sonlan – szksgkppen bizonyos polgri-,,forradalmi” n­zetekhez kzelt, gy ebben az esetben bizonyos ideolgiai kapcsolat jn ltre a polgri-rtelmisgi „ifjsgi mozgalmak­kal” (melyek tudomsom szerint klnsen a hbor eltti Nmetorszgban szleskren elterjedtek), amelyek abbl in­dultak ki, hogy az ifjsg mint ifjsg, s ppen azrt, mert ifjsg, felttlenl haladbb, „forradalmibb”, mint az t meg­elz nemzedkek.

E nzetek mgtt a nemzedki krds trtnelmietlen, nem-dialektikus, dogmatikusan racionalista (teht az engelsi szhasznlattal lve metafizikus) felfogsa rejlik. A trtnel­mi valsgban a nemzedkek egymsra kvetkezse trtnel­mi-dialektikus folyamat. E folyamat lnyegt meghatrozott, konkrt tartalmak trtnelmi vltozsa, dialektikus egymsra s egymsbl kvetkezse kpezi, s ezltal az egyik „nemze­dkhez” tartoz emberek kora, a fiatal vagy ids „nemzedk­hez” val tartozs a hozzrendels krdse. A kpviselt for­radalmi tartalmaktl fgg teht (s nem fordtva), hogy va­laki a fiatal nemzedkhez, annak „forradalmi” lnyeghez tar­tozik-e. „Az” ifjsg teht nem, mint ifjsg forradalmi, az ltala kpviselt nzetek nem az ifjsg nzeteiknt „forradal­miak”, hanem ppen megfordtva: az ifjsg akkor vlik a halads hordozjv, ha kpviseli e nzeteket, amennyiben s amilyen mrtkben e nzeteket kpviseli. Ezzel azonban hamisnak bizonyult s elvetend a kiindulpont. Elszr is meg kell llaptani a kvetkezket: milyen nzetek testestik meg (objektve) a haladst; mennyiben kpviseli ezeket az ifjsg az idsebb nemzedkekkel szemben; milyen mrtk­ben ll fenn szociolgiailag minden egyes adott esetben annak lehetsge s valsznsge, hogy az ifjsg lesz a trsadalmi halads egyedli, vagy legalbbis elsdleges hordozja.

A dolog lnyeghez tartozik, hogy a polgri szemllet mr csak azrt sem nyomulhatott elre e helyes krdsfeltevsek irnyban, mert nem volt kpes a krdst trsadalmilag-trtnelmileg feltenni, s gy ltalban megragadt a halads „metafizikai” fogalmnl. A proletr ifjsgi mozgalom sz­mra ezrt rendkvl fontos, hogy ne csinljon dogmt az if­jsg avantgarde-szerepbl, a proletaritus legaktvabb, leg­forradalmibb rszeknt val felfogsbl. Ehelyett meg kell vizsglnia azokat a konkrt gazdasgi, trsadalmi s ideol­giai feltteleket, amelyek kvetkeztben az ifjsg a proleta­ritus sszmozgalmn bell e szerepkrben jelenik meg. Csak ha ezen az alapon, a konkrt elemzs fel nyomulunk elre, akkor tehetjk fel a kvetkez krdseket: az osztlyharc mely szakaszban olyanok a fiatal munksok harcnak felt­telei, hogy ezek a forradalmi proletaritus legaktvabb lhar­cosaiv vlhatnak? Milyen szakaszokban maradnak viszont el forradalmi tudatossg tekintetben felntt osztlytestvreik mgtt? Vilgos, hogy az e krdsre adott vlasztl fgg az a problma, hogy az ifjsgi mozgalom szervezetileg fggetlen legyen-e a kommunista prttl. Az ifjsgi mozgalom autonmija ugyanis szmunkra nem ncl, ftis, hanem eszkz ar­ra, hogy hatkonyabb s tkpesebb tegyk a munksif­jsg rszvtelt a proletaritus osztlyharcban.

E cikk szk keretei nem teszik lehetv a krds behat elemzst. Csak annyit kvnunk elrni, hogy a magyar ta­pasztalatok rtelmezsn keresztl vitra sztnzznk a he­lyes krdsfeltevs irnyban. E tapasztalatok kzl elssorban a Tancsdiktatra buksa utniakat kell emltennk. Az el­kszlet szakaszban ugyanis a magyar fiatalok magatartsa teljesen megfelelt annak az elkpzelsnek, amelyet a forrada­lomban betlttt szerepkrl szoktunk kialaktani. A dikta­tra alatt politikailag a kommunista trekvsek hajlthatatlan tmaszai voltak (gy a prt kompromisszumval szemben a Magyar Kommunista Ifjsgi Szvetsg nevet vettk fel), h­siesen kivettk rszket a Vrs Hadsereg harcaibl – taln csak a munkafegyelem helyrelltsnak krdsben kellett n­luk nagyobb akadlyokat lekzdeni, mint a felntteknl. Kz­vetlenl a buks utn, a Peidl-kormny alatt is, a proletr Magyarorszg utols harcosaiknt, a fiatalok emeltk magasba a vrs zszlt. Amint azonban az egsz mozgalom illegliss vlt, azonnal megsznt az ifjsg vezet szerepe. Nem sze­retnm, ha flrertennek: volt s ma is van szmos fiatal elvtrs, aki csodlatra mlt hsiessggel vgzi – felntt elvtr­sai oldaln – e munkt; a fiataloknak is megvannak a maguk mrtrjai, nemcsak a korbbi teljestmnyek, hanem a most vgzett illeglis munka kvetkeztben is. Senki sem llthatja azonban (ha eltletek nlkl szemlli a magyar helyzetet), hogy a fiatalok valban a forradalom avantgarde-jt jelente­nk. Kzlk egyesek – a felnttek oldaln – rszt vesznek az lvonalbeli harcokban.  Nagy tmegeik s korbban legjobb harcosaik jelents rsze azonban ugyanazon forradalom utni vlsgokat s „betegsgeket” li t, mint a felnttek; a btor­talansgot, az aptit, a forradalomba vetett hit elvesztst, az ideolgiai zavart. Meg kell llaptani azt is, hogy a fiatalokat sokkal mlyebben rintette e vlsg, mint a felntteket. A gondolkods zavarai, az jra felledt eklekticizmus, a ma­gyar depresszis „betegsg”, a tolsztojnus erszakellenes ideolgia soraikban sokkal tbb ldozatot kvetelt, sokkal nehezebben volt lekzdhet.

Nem e tnyek megllaptsa a legfontosabb most (a helyzet mr megvltozott), hanem az okok megllaptsra tett ksr­let. Azt hiszem, ebbl a szempontbl nem lesz felesleges arra utalni, hogy a magyar ifjsgi mozgalom gyengesgnek s in­gadozsnak oka ugyanaz, mint ami korbban erejnek for­rsa volt – s ksbb, taln nem is olyan sokra, ismt az lesz. Ez vlemnyem szerint a fiatalok nagyfok ideolgiai nl­lsga a burzsozia gondolat- s rzelemvilgval szemben.

A proletaritus, mint a tks trsadalom termke, ideol­giailag mindaddig kptelen teljesen felszabadtani magt e trsadalom all, amg azt teljesen meg nem semmistette. Mi­nl rgebbi, fejlettebb a kapitalizmus egy orszgban, minl fejlettebb s – a szoksos szhasznlat szerint – iskolzot­tabb az osztlyharcban a proletaritus, annl mlyebben be­folysolja gondolatait s rzelmeit a burzsozia vilgszeml­lete. Nemcsak az iskola fradozik azon, hogy beleverje a pro­letaritusba ezt a vilgszemlletet, s ezltal megmrgezze osz­tlytudatt; sok lehetsg van e megfertzdsre a „bks” osztlyharc „normlis” harcmdja (amelynek az opportunista vezet rtegek mg a forradalom kells kzepn is hdolnak) sorn is. Az ifjsg gtlstalanabb kizskmnyo­lsa; gazdasgilag kedveztlenebb szervezete; azok a jelen­tsebb nehzsgek, amelyekbe e helyzet bksen kiharcolt „re­formok” ltal val „megjavtsa” tkzik; a kapitalista tr­sadalommal szemben lehetv vlt nagyobb bels, szellemi szabadsg, mint a „tapasztalatlansg”, a trsadalmi strukt­rval val rvidebb rintkezs kvetkezmnye – nagyjbl ezekre a mozzanatokra gondolunk.

E mozzanatok a forradalmi fellendls pillanatban vagy annak bels elksztse folyamn dnt s mshol alig meg­tallhat ttert klcsnznek az ifjsgnak. Olyan idszakokban (pldul a magyar diktatra s a vilghbor alatt), mikor a felntt proletaritus a burzsozia ideolgiai fertzsnek, a nacionalizmusnak stb. a trgya, mikor annyira beleivdott, annyira lekzdhetetlennek tnt szmra a kapi­talista llam hatalma, hogy mg csak ksrletet sem volt k­pes tenni az ellenllsra, az ifjsg a maga naivan heroikus, spontn ldozatkszsge rvn egyedl is felvehette a harcot. De a tks trsadalom lekzdhetetlensgnek megvetse az ifjsgnl – ha lcsapata tmegeit vesszk figyelembe – nem annyira a tks trsadalom lnyegnek s ezzel egytt vgs, hallos vlsga bekvetkeztnek teljesen tudatos s vilgos tltsn alapult, mint a burzso vagy kispolgri eltletek uralmtl val sztns szabadsgon; ezrt olyan idszakok­ban, mikor a forradalom lefel vel szakaszt li, kisebb biztostk ez az rzs, mint az egybknt megfontoltabb, re­gebb osztlyharcosok teljesen vilgos osztlytudata.

Annak oka teht, hogy ma Magyarorszgon a felntteknek s nem az ifjsgnak van vezet szerepk, nem pusztn az illeglis munka technikjhoz szksges, a krlmnyek megkvnta nagyobb elvigyzatossg, hanem a harc egsz mdja: annak szksgessge, hogy egy ltszlag kiltstalan harcot,  a gyzelem biztos tudatban, nyugodtan, rendletle­nl, ideges tlzsok nlkl s mgis eltklten folytassanak. ltalnossgban ismtldik meg az, ami a diktatrban csak egyetlen ponton jelent meg. Akkoriban az ifjsg pldt mu­tatott a csatatren az ldozatvllals „gyors hstetteiben”, ve­zetre volt azonban szksge, amikor a munkafegyelem hely­relltsnak rdekben lassabb s tudatosabb ldozatokra volt szksg. Ma e tnylls az egsz vonalon megmutatkozik. Az ifjsgi mozgalom s a prt gyorsan s a mozgalom sz­mra sikeresen levont minden kvetkeztetst e tnyllsbl. Mg a diktatra eltt a KMP teljesen nllan hagyta dol­gozni az ifjsgot, s csupn minden szksges segtsget bocstott a rendelkezsre; mg a diktatra idszakban a kom­munistk minden erejkkel arra trekedtek, hogy az opportunistk trekvseivel szemben megvdjk az ifjsg korltlan autonmijt, most prt s ifjsgi mozgalom kztt a legszorosabb szervezeti sszefggs ll fenn, olyan taktikai egyttmkds, amelyben az ifjsg nknt igazodik az sszmozgalom egysges vezetshez.

Tvol ll tlem, hogy tlzottan messzemen kvetkezte­tseket vonjak le e tapasztalatokbl. Mg a magyar ifjsgi mozgalom jvjvel kapcsolatban sem lenne ez helyes. Leg­feljebb annyit lehetne mondani, hogy szmunkra prt s if­jsgi mozgalom szerves sszefggse sem az egyik, sem a msik irnyban nem dogma, hogy a jv szmra (az osztlyharc mindenkori helyzetnek, a prt s ifjsgi mozgalom helyzetnek megfelelen) klcsnsen szabadon akarunk hagy­ni minden utat az adott pillanatban elkpzelhet, legnagyobb tter elrshez. A kapcsolatok rugalmassgnak kvetel­mnye viszont ms orszgok szmra is nagy jelentsg. Csak a legszlesebb keretek kztt zajl, minden orszg tapasztalatait figyelembe vev vita hozhatn ltre azonban a felttelek rgztsnek irnyelveit; annak meghatrozst, hogy milyen krlmnyek kztt milyen szervezeti forma a legkedvezbb. Vitra sztnzni – ez volt e nhny s szksgkppen fel­letes sor egyetlen szndka

 

 

 
Pontos id
 
Ltogatottsg
Induls: 2007-02-07
 
Elrhetsg:

marxista@tvn.hu

 

 
Ajnlott Linkek
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!