marxista
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Men
 
Marxista fogalomlexikon I-K

Internacionl: nemzetkzi egyesls, szervezet. A munksmozgalom nagy nemzetkzi szervezetei voltak: a Marx s Engels vezetsvel mkd I. Internacionl.(Nemzetkzi Munksszvetsg) 1864-76 kztt. F feladata a tudomnyos szocializmus elterjesztse, az nll munksprtok megteremtsnek elksztse, a klnbz orszgok gazdasgi s politikai irnytsa s szervezse volt. II. Internacionl, amely 1889-1914 kztt mkdtt, a kilencvenes vek vgig pozitv szerepet jtszott: szles munkstmegeket nyert meg a szocializmus eszminek, megerstette a munksosztly szervezeteit, vezetsvel a proletritus jelents gazdasgi, politikai s szocilis vvmnyokat harcolt ki. A kilencvenes vektl azonban prtjaiban egyre fokozottabban jelentkezett az opportunizmus. Az imperializmus kialakulsa idejn, a szzadfordultl kezdve eluralkodott benne az opportunizmus, a revizionizmus, amely vgl is csdbe juttatta. Vezeti az els vilghbor kirobbansakor nyltan elrultk a munksosztly rdekeit s az imperialista kormnyok oldalra lltak. III. Internacionl (Kommunista Internacionl, Komintern), a vilg kommunista prtjainak egyeslse, amely fennllsa idejn, 1919-43 kztt hatalmas szerepet jtszott a kommunista prtok irnytsban s szervezsben, a kommunista vilgmozgalom erstsben, a tmegek forradalmi harcaiban, a halad erk tmrtsben, kvetkezetesen kpviselte a proletr internacionalizmus eszmjt, vdelmezte a SZU-t, tmogatta a gyarmati npek nemzeti felszabadt mozgalmait, fellpett az imperializmus hbors trekvsei ellen, elksztette a npek antifasiszta harct, dnt szerepet jtszott a kommunista prtok erstsben. A jobboldali szocildemokrata vezetk a II. Internacionl utdaknt 1919-ben megalaktottk a Szocialista Munks Internacionlt. Ez a szervezet kommunista s szovjetellenes tevkenysget fejtett ki, fellpett a munkssg forradalmi akcii ellen, akadlyozta a munksegysg kialakulst. 1940-ben beszntette mkdst. 1951-ben jra megalaktottk Szocialista Internacionl nven.

 

           Ipari – Agrr Orszg: olyan orszg, amelynek a nemzeti jvedelmben az ipar rszesedse meghaladja a mezgazdasgt, de azrt a mezgazdasgi termels arnya is szmottev. Magyarorszg jelenleg ipari-agrr orszgnak tekinthet.

 

           Ipari Forradalom: a termels technikjnak forradalmi jelleg talakulsa, a kzmipari manufaktrtl a gpestett ipari termelsig vezet korszak. Angliban kezddtt, a 18 szzad msodik felben. Magyarorszgon csak a 19 szzad vgn ment vgbe. Az ipari forradalom gykeres vltozst hozott trsadalmi tren. Megteremtette a kapitalizmus technikai alakjt, kialakult a burzsozia s a munksosztly. A fejlds megkvetelte a feudlis viszonyok szttrst s a polgri trsadalom megteremtst.

 

           Ipari Orszg: olyan orszg, amelynek nemzeti jvedelme tlnyomrszt az iparbl szrmazik.

 

           Isten: termszetfeletti mindenhat lnynek, a „vilg teremtjnek” s „irnytjnak” fantasztikus alakja; a zsid vallsban – Jahve, az iszlmban – Allah, a keresztnysgben – a Szenthromsg (az Atya-, a Fi- s a Szentllekisten) stb. az istenkpzetek alkotjk a valls mai forminak alapjt. A valls korai fejldsi szakaszaiban az isten fogalma mg nem ltezett (Totemizmus, Fetisizmus, Animizmus). Amikor felbomlott az skzssg, fejldsnek indultak a trzsi egyeslsek, kialakultak az osztlyok s az llam, trzsi s llami istenek alakjai tntek fel. Az egy s mindenhat Istenrl, a mennyei uralkodrl alkotott kpzet „csak kpmsa az egy ….. keleti despotnak”. A teolgia felhasznlja az idealizmust, amely fiziolgiailag prblja bizonytani Isten ltt, szptgeti s elhomlyostja az Isten eszme tartalmt, s Istent gy igyekszik feltntetni, mint abszolt eszmt, vilgakaratot, valamifle szemlytelen racionlis principiumot. A marxizmus leleplezte az Isten-eszme reakcis voltt s tarthatatlansgt, kimutatta, mennyire hibaval az Isten-eszme vdelme, amikor azt a termszet- s trsadalomtudomny egsz fejldsmenete cfolja. Lenin ezt rta: „Az isten (trtnelmileg s kznapi let rtelmben vve) mindenekeltt olyan eszmk komplexuma, amelyeket a kls termszet s az osztlyelnyoms ltal megflemltett ember ostoba tehetetlensge szlt – olyan eszmk komplexuma, amelyek llandstjk ezt a tehetetlen flelmet, elaltatjk az osztlyharcot”.

 

           Istenbizonytkok: az idealista filozfia logikai bizonytkai a valls f dogmja – az isten ltezsbe vetett hit – igazolsra. Az istenbizonytkok kzl kiemelkedik: 1. A kozmolgiai istenbizonytk: isten mint minden dolog s jelensg vgs oka ltezik. Ez a bizonytk a vilg idbeli vgessgnek s egy nem anyagi ok ltezsnek a felttelezsn alapszik. (Mr Platn s Arisztotelsz is rvelt vele, az jkorban Leibniz s Wolff szllt skra mellette). 2. A teolgiai bizonytk: a termszetben minden olyan clszeren van elrendezve, hogy ez csak gy magyarzhat meg, ha megengedjk egy, az sszes jelensgeket irnyt, vltozsaiknak clt ad termszetfeletti szlny ltezst. (Szokratsz s Platn vetette fel, majd a skolasztika, elssorban Aquini Tams fejlesztette tovbb). Ezt az rvet Darwin evolcis elmlete dnttte meg, amely feltrta a clszersg termszeti okait. 3. Az ontolgiai istenbizonytkot goston vetette fel, azt lltotta, hogy minden emberben benne rejlik istennek tkletes lnynek a fogalma. Ilyen fogalom pedig nem keletkezhetnk, ha a valsgban nem volna tkletes lny, kvetkezskppen, Isten ltezik. A kzpkorban ezt a bizonytkot Canterbury Anselm tmogatta. A gondolatilag ltezt az objektve relisan ltezvel azonost ontolgiai istenbizonytk tarthatatlansga annyira nyilvnval volt, hogy nemcsak a materialista filozfusok szlltak szembe vele, hanem szmos teolgus is (pl. Aquini Tams is elvetette). Az Isten az Aquini Tams ltal kidolgozott formban vltak ismertekk, aki a kozmonolgiai s a fiziko-teolgiai istenrven kvl a vilgban lev, metafizikusan felfogott mozgsbl s vletlenekbl is isten ltre kvetkeztet: Isten mint legfbb mozgat ltezik; Isten mint szksgszer lny ltezik. Ezenkvl ms formban is felhasznlja az ontolgiai istenbizonytkot is: szerinte a dolgok viszonylagos tkletessgbl kvetkezik egy legtkletesebb lny ltezse. A klnfle idealista tantsok ms istenbizonytkokat is hasznltak: ismeretelmleti, pszicholgiai, erklcsi bizonytkokat. Az Istent idealista oldalrl Kant cfolta, azt lltva, hogy Isten tapasztalaton felli, csak sszel felfoghat lny, s ezrt lte nem bizonythat. Az Isten elemzse azt mutatja, hogy logikai hibn (krben forg bizonyts – circulus in demonstrando) alapulnak, s vgs soron nem az szre, hanem a vak hitre plnek.

 

           Iszlm: az egyik vilgvalls, amely fknt a Kzel- s Kzp-Kelet orszgaiban, szak-Afrikban, Dlkelet-zsiban, valamint a Szovjetuniban a kzp-zsiai kztrsasgok, az szak-Kaukzus, a Kaukzuson tl, a Tatr s a Baskir Autonm Kztrsasg laki krben terjedt el. Az iszlm Arbiban keletkezett a VII szzadban az arab npeknl, az skzssgi trsadalom felbomlsa s az osztlytrsadalom kialakulsa idejn, amikor a npek egysges feudlis-teoretikus llamm, az Arab kaliftuss egyesltek. E folyamatok ideolgiai tkrzdse volt az iszlm, amely az uralkod osztlyok rdekeit vd vallss vlt. A mohamednok „szent” knyvben, a Kornban kifejtett iszlm hitvalls a primitv vallsok? Tovbb a zsid valls, a keresztnysg, a zoroasztrizmus elemeibl alakult ki. Alapja az isten (Allah) mindenhatsgt hirdet dogma. A mohamedanizmus gerince az isteni eleve elrendels tana. A Korn szerint Allah eleve elrendelte minden ember sorst, az ember tehetetlen istennel szemben, s rabszolgai alzatra s trelemre szltja fel a hvket, Allah s fldi helytarti irnt, amirt mennyei boldogsgot gr a tlvilgon. Az iszlm jellemz vonsa az eszme, hogy ellensgnek tekintend minden „hitetlen” (gyaur), vagyis minden olyan ember aki nem mohamedn valls, aki nem fogadja el a nk alacsonyabbrendsgre vonatkoz tantst, a tbbnejsg trvnyessgt. Az iszlm igazolja a trsadalmi egyenltlensget, s a forradalmi harctl a fldntli boldogsg ttlen vrsnak vilgba viszi az embereket.

 

           Jaltai Konferencia:  1945: a szvetsges hatalmak kormnyfi, Sztlin, Roosevelt s Churchill 1945 februr 4-tl 18-ig tancskozst tartottak. A trgyalsokon kidolgoztk a katonai terveket a kzs ellensg vgleges legyzsre. Megllapodtak Nmetorszg megszllsi rendszerben, s hogy a hbor utn egysges politikt kvetnek vele szemben. Elhatroztk, hogy megsemmistik a nmet militarizmust s ncizmust, felelssgre vonjk a hbors bnsket. A Nmetorszg ltal fizetend jvttel sszegt 20 millird dollrban hatroztk meg. A megllapods eltt eltr vlemnyek s tervek voltak Nmetorszgrl. Roosevelt s Churchill Nmetorszg feloszlatsa mellett voltak, Sztlin szemben llt a feldarabols tervvel. A tovbbi egyttmkds biztostsra megllapodtak abban, hogy a klgyminiszterek venknt 3-4 alkalommal tallkoznak. Elhatroztk, hogy nemzetkzi konferencit hvnak ssze az ENSZ megteremtsre, s hogy a nagyhatalmaknak vtjoguk lesz a Biztonsgi Tancsban, hogy a bkt s biztonsgot rint fontos problmk eldntshez a Tancs lland tagjainak (az t nagyhatalom) egyetrtse szksges. Megllapodtak abban, hogy Nmetorszg kapitulcija utn nhny hnappal a SZU hbort indt Japn ellen.

 

           Jelensgek Egyetemes sszefggse: a vilg egyik legltalnosabb lttrvnye, amely az sszes trgyak s jelensgek egyetemes klcsnhatsnak eredmnye s megnyilvnulsa. Kifejezi minden rendszer sszes elemeinek s tulajdonsgainak bels strukturlis egysgt, valamint azt a vgtelenl sokfle kapcsolatot, amely brmely adott rendszert ms krnyez rendszerekhez vagy jelensgekhez fz. A testek egyetemes klcsnhatsa szabja meg maguknak a konkrt anyagi objektumoknak a ltezst s sszes specifikus sajtossgaikat. A jelensgek egyetemes sszefggse vgtelenl sokfle formban nyilvnul meg. Felleli a testek egyedi tulajdonsgai vagy a termszet konkrt jelensgei kztti viszonyokat, amelyek specifikus trvnyekben jutnak kifejezsre, valamint az anyag egyetemes tulajdonsgai s fejldsi tendencii kztti viszonyokat, amelyek specifikus trvnyekben jutnak kifejezsre, valamint az anyag egyetemes tulajdonsgai s fejldsi tendencii kztti olyan viszonyokat, melyek a lt egyetemes dialektikus trvnyeiben nyilvnulnak meg. Minden trvny ppen ezrt a jelensgek konkrt kifejezdse. A jelensgek egyetemes sszefggse folytn a vilg nem a jelensgek kaotikus tmkelege, hanem a mozgs egysges trvnyszer vilgfolyamata. A trgyak s jelensgek kztti sszefggsek lehetnek kzvetlenek, llandk s idlegesek, lnyegiek s nem-lnyegiek, szksgszerek s vletlenek, funkcionlisak s nem funkcionlisak stb. A jelensgek egyetemes sszefggse szoros kapcsolatban ll az oksggal, de az ok s okozat egymsba csap t, egyetemes sszefggsbe s klcsnhatsba n t. Ennek a klcsnhatsnak egyik esete a visszacsatols valamennyi nszablyoz rendszerben. A jelensgek kztti sszefggst nem szabad csupn a testek fizikai klcsnhatsra korltozni. Vannak ezenkvl hasonlthatatlanul bonyolultabb biolgiai s trsadalmi viszonyok, amelyek a maguk specifikus trvnyeinek vannak alrendelve. Az anyag progresszv fejldse s egyre magasabb szervezettsg formkra val tmenete arnyban egyre bonyolultabbakk vlnak a testek klcsns kapcsolatnak formi is, minsgileg j mozgsformk jelennek meg. Ezzel a trvnyszersggel tallkozunk a trsadalom fejldsben is, ahol a termelsi mdban vgbemen haladssal s a civilizci fejldsvel mind bonyolultabbakk vlik mind az egyes emberek, mind az llamok kztti kapcsolatok, egyre sokrtbbekk a politikai, gazdasgi, ideolgiai stb. viszonyok. Az „egyetemes sszefggs” elvnek nagy ismeretelmleti jelentsge van. Az objektv vilg megismerse csakis a jelensgek kztti sszefggs oksgi s ms forminak kutatsa, a leglnyegesebb kapcsolatok s viszonyok kiemelse alapjn lehetsges. A megismers haladsa abban realizldik, hogy a gondolat mozgsa a jelensgek s folyamatok kztti kevsb mly s kevsb ltalnos sszefggsek tkrzstl mlyebb s ltalnosabb sszefggseinek s viszonyainak tkrzse fel halad. A tudomnyok kialakulsa, differencildsa s osztlyozsa maga is a jelensgek ltalnos sszefggsnek tkrzse. Ezzel magyarzhat az, hogy a tudomnyos megismers haladsval a tudomnyok kapcsolata s klcsnhatsa szorosabb vlik, hogy „hatrtudomnyok” alakulnak ki, amelyek rgebben klnll ismeretterleteket kapcsolnak ssze (pl. a biokmia, az asztrofizika stb).

 

           Jellem:  az egyn lland pszichikai tulajdonsgainak sszessge, amelyek vgs soron lettevkenysgtl s letkrlmnyeitl fggnek, s tetteiben kifejezdik. A jellem ismeretben nagy vonsokban elrelthat, hogyan viselkedik majd az ember meghatrozott krlmnyek kztt. Az egyn trsadalmilag rtkes tulajdonsgainak kifejlesztsvel irnytani lehet a magatartst, a jellem fejldst. A jellem abban nyilvnul meg, hogy miknt viszonyul az ember nmaghoz, ms emberekhez, a rbzott gyekhez, dolgokhoz. A jellem leginkbb a trsadalmi gyakorlatban, a munkban, az ember tetteinek rendszerben, akarati tevkenysgben fejezdik ki, ami egsz magatartsra rnyomja blyegt. A jellem trsadalmi-llektani termszet, vagyis a szemlyisg vilgnzettl, az ltala felhalmozott ismeretektl s tapasztalatoktl, a magv tett erklcsi elvektl, az emberek irnytstl s velk val aktv klcsnhatstl fgg. Mivel a jellem nem veleszletett, az ember tevkenysgnek krlmnyei alaktjk, formljk, s gy a nevels fggvnye.

 

           J s Rossz: a trsadalmi jelensgek s az emberi magatarts erklcsi rtkelst kifejez trtnelmileg vltoz tartalm etikai kategrik. J az, amit a trsadalom (vagy az adott halad osztly) erklcssnek, tmogatsra mltnak tall. A rossznak ezzel ellenttes jelentse van. A kizskmnyolk – isteni elrendelsre vagy „metafizikai” elvekre hivatkozva – „rkrvnynek” s ltalnos emberinek tntetik fel a maguk elkpzelst a jrl s a rosszrl. Az idealista erklcsi rendszerek kzl az egyik legjelentsebb Kant elmlete, mely szerint j az, ami megfelel a minden szlnyben benne rejl s az ember letkrlmnyeitl fggetlen erklcsi parancsnak (Kategorikus imperativusz). Mr az kori filozfiban kifejldtt a j s a rossz, az erklcsi magatarts materialista igny rtelmezse. A hedonizmus (Arisztipposz, Epikurosz) szerint j csak az, ami lvezetet okoz. Ezt az etikai tantst fejlesztettk tovbb a XVIII szzadi francia materialistk, klnsen Helvetius. A Marx eltti materializmus, br abbl indult ki, hogy az erklcsi magatarts forrsa az ember termszetben, letkrlmnyeiben s nevelsben rejlik, a jra s rosszra vonatkoz elkpzelst mgis rknek tartotta. A mai polgri etikt a leginkbb az jellemzi, hogy egyrszt megksrli erklcsileg megindokolni s igazolni a dolgozk s a gyarmati npek kizskmnyolst, msrszt tagadja az erklcsi tletek jelentsgt (logikai pozitivizmus az etikban). A marxista-leninista etika elveti a jrl s a rosszrl val kpzetek metafizikus rtelmezst. „Nprl, npre, korrl korra olyannyira vltoztak a jrl s a rosszrl val kpzetek, hogy egymsnak gyakran homlokegyenest ellentmondanak.” 

 

           Jobboldalisg: nylt vagy burkolt opportunizmus, a marxizmus-leninizmustl val elhajls. Kpviseli lebecslik vagy teljesen elvetik a proletrdiktatrt, tagadjk a forradalmi harcot, tlbecslik az osztlyellensg erit s albecslik a munksosztly harckzsgt, forradalmi ntudatt. A jobboldali elhajlk megtagadjk a marxizmus-leninizmus alapvet tteleit, az osztlyharcban megalkusznak. Kpviseli sok esetben a munksosztly ruliv vlnak.

 

           Jog: az uralkod osztly trvnyerre emelt akarata, melynek tartalma az adott osztly anyagi letfelttelei, osztlyrdekei hatrozzk meg. Formailag a jog magatartsi normk s szablyok rendszere, melyeket az llamhatalom szab meg s szentest. A jogszablyok sajtos vonsa, az llam knyszerrel biztostja vgrehajtsukat. A felptmny rsze lvn, a jogot az adott trsadalom uralkod termelsi viszonyai hatrozzk meg: a jog egyben kifejezi s megszilrdtja e viszonyokat s a rjuk pl egyb trsadalmi viszonyokat. A jog trtnelmi tpusai a trsadalmi-gazdasgi alakulatoknak felelnek meg. A rabszolgatart, feudlis s polgri jog kzs vonsa a magntulajdon uralmi s alrendeltsgi viszonyaira pl kizskmnyols szentestse s vdelme. A rabszolgatart s a feudlis jog nyltan trvnyestette a kisebbsg fltti hatalmt s az uralkod osztlyok kivltsgos helyzett. A burzso jog kpmutat, mert a tksek relis jogait fejezi ki s emeli trvnyerre, mg a dolgozk szmra csupn formlis jogokat biztost. Az imperializmus korban a burzsozia mindinkbb elveti az egykor ltala meghirdetett s kialaktott trvnyessget, s ttr az elnyoms trvnytelen mdszereire. Antagonisztikus trsadalomban az osztlyharc hatst gyakorol a jogra, amely bizonyos fokig az osztlyerviszonyokat is tkrzheti. Azok az engedmnyek, amelyeket az uralkod osztly knytelen a dolgozk nyomsra meghozni, nem vltoztatnak a jog osztlytartalmn. Minsgileg j tpus jog a szocialista jog, amely trvnyesen rgzti a szocialista tulajdonon alapul j termelsi s trsadalmi viszonyokat. A szocialista jog a kommunizmus ptsnek eszkze. A szocialista jog a np trvnyerre emelt akarata, a trtnelem sorn els zben hoz ltre s biztost valban demokratikus szabadsgjogokat. Ellenttben a burzso joggal, a dolgozknak valdi jogokat ad, amelyeket az llam a rendelkezsre ll minden eszkzzel biztost.

 

           „Jlti llam”: modern polgri kzgazdasgi s szociolgiai elmlet, amely szerint a monopoltks llam gazdasgszablyz tevkenysge (konjuktrasztnzs, kltsgvetsi kltekezs, progresszv adztats, teljes foglalkoztatottsg stb.) az egsz trsadalom javt, jltt, biztostja a tks gazdasgi let vlsgmentes fejldst s ezzel a lakossg ltalnos jltt. Clja a kapitalizmus ellentmondsainak leplezse s az osztlyharc lecsendestse.

 

           Kapitalista Vilggazdasgi Rendszer: a fejlett tksorszgok, valamint a tlk gazdasgilag vagy politikailag fgg fejld orszgok gazdasgainak sszefggse. A kapitalista vilggazdasgi rendszeren bell a leggazdagabb fejlett tksorszgok az egyenltlen csere, a tkekivitel stb. tjn kizskmnyoljk az elmaradott terleteket. Az orszgok kztti fejlettsgbeli klnbsg tovbb fokozdik.

 

           Kapitalizmus:  a feudalizmust felvlt trsadalmi-gazdasgi alakulat, amely a termelsi eszkzk magntulajdonn, a brmunka kizskmnyolsn alapszik. A tks termels alaptrvnye: az rtktbblet-szerzs. A kapitalizmust a termels anarchija, idszaki vlsgok, krnikus munkanlklisg, a tmegek nyomora, konkurencia s hbork jellemzik. A kapitalizmus alapvet ellentmondsa a munka trsadalmi jellege s az elsajtts magntks formja kztti ellentmonds, mely a tks trsadalom kt alapvet osztlya, a proletritus s a burzsozia antagonizmusban nyilvnul meg. A proletritusnak a kapitalizmus egsz trtnetn vgighzd osztlyharct a szocialista forradalom tetzi be. A tks alap felptmnynek f elemeit a politikai s jogi intzmnyek, valamint a polgri ideolgia rendszere alkotjk. A kapitalizmus ideolgusai ltal proklamlt egyenlsget teljesen formliss teszi a gazdasgi egyenltlensg, s a dolgozkat a politikai lettl tvol tart llamgpezet. A XVI szzadban kialakult kapitalizmus halad szerepet tlttt be a trsadalom fejldsben, mivel jval nagyobb munkatermelkenysget biztostott, mint a feudalizmus. A XIX s XX szzad forduljn legfelsbb, vgs szakaszba lpett, amelyet a monopliumok s a finncoligarchia uralma jellemez. Ebben a stdiumban szles krben elterjedt az llammonopolista kapitalizmus, amely hallatlan mrtkben fokozza a militarizmust, s egyesti a monopliumok hatalmt az llam erejvel. Az els vilghbor s a Nagy Oktberi Szocialista Forradalom jelzi a kapitalizmus ltalnos vlsgnak kezdett. A msodik vilghborval s a tbb eurpai s zsiai orszgban ezt kveten zajlott szocialista forradalommal kezddtt e vlsg msodik szakasza. Jelenleg a kapitalizmus ltalnos vlsgnak fejldse j szakaszba lpett, melynek sajtossga, hogy kialakulsa nem vilghborval fgg ssze. A kapitalizmus rothadsa az Egyeslt llamokban, napjaink vezet imperialista orszgban szlelhet leginkbb, amely a militarizlt gazdasgi let s a krnikus munkanlklisg orszgv vlt.

 

           A Kapitalizmus ltalnos Vlsga: a tks trsadalom mindenoldal, a gazdasgi alapra s a felptmnyre egyarnt kiterjed, a rendszer hanyatlst kifejez vlsga. Nem azonos a tltermelsi gazdasgi vlsgokkal, amelyek a gazdasgi let visszatr megrzkdtatsai. A kapitalizmus ltalnos vlsga egsz trtnelmi korszakot lel fel, amely az els vilghborval s a Nagy Oktberi Szocialista Forradalom gyzelmvel kezddtt el, s a szocializmus vilgmret gyzelmvel zrul. Jellemzi: 1. A kapitalizmus megsznt Fldnk kizrlagos trsadalmi-gazdasgi rendszere lenni. 2. A gyarmati rendszer vlsga, majd a hatvanas vekben teljes sztesse. 3. A kilezdtt piacproblma. 4. A krnikus kapacits-kihasznlatlansg, munkanlklisg. 5. Az llammonopolista tendencik ersdse. 6. A kapitalizmus ellentmondsainak lezdse. Tekintettel arra, hogy a kapitalizmus ltalnos vlsga az els vilghborval – amelyet az imperializmus bels ellentmondsai vltottk ki – s a Nagy Oktberi Szocialista Forradalommal kezddtt, fejldst is egyrszt az imperializmus bels ellentmondsai, msrszt a szocialista vilgforradalmi folyamat hatrozzk meg.

 

           Karrierizmus: nz, becsvgy, a kzssg rdeknek rovsra trtn, eszkzkben nem vlogat trtets az egyni sikerrt, elbbrejutsrt a szolglatban vagy ms munkaterleten.

 

           Keresztny Erklcs: a keresztny valls ltal hirdetett erklcs, amelyet az egyhz legmagasztosabb s leghumnusabb erklcsknt, normit pedig ltalnos emberi normkknt tnteti fel, s rvknt itt elssorban a szeretet parancsra hivatkozik. Valjban az egyhz bizonyos vilgi normkat monopolizlt s szentestett, s ezeket a kizskmnyol osztlyok szolglatba lltotta. A keresztnysgben – amely trtnetileg az elnyomottak vallsaknt szletett meg – kifejezsre jutottak a tmegek vgyai is (klnsen a kisemmizettek testvrisgnek, a felebarti szeretetnek az eszmjben). Az egyhz azltal, hogy az ltalnos szeretet s megbocstst prdiklja, a tmegek ellen fordtja a parancsolatokat. Ezrt a keresztny erklcs kpmutat s lszent. Az igazsg diadalt s az elnyomottak szenvedseirt val jutalmt az egyhz „isteni orszgtl” vrja, melynek eljvetele nem az emberektl, hanem egyedl Isten akarattl fgg: ebbl kvetkezen erklcstelennek blyegezi a tmegek harct a trsadalom talaktsrt. A keresztny erklcs, mely az alzatossgot s az engedelmessget prdiklja, lnyegt tekintve reakcis.

 

           Keresztnysg:  vilgvalls az iszlm s a buddhizmus mellett. Az I szzad msodik felben keletkezett Rmai Birodalom keleti tartomnyaiban mint a rabszolgk s az elnyomott trsadalmi rtegek vallsa. Az idk sorn sok vltozson ment keresztl, az uralkod osztlyok vallsa lett s llamvallsknt fogadtk el. A keresztnysg gyzelmnek okai: 1. A keresztnysg a kizskmnyolt orszgokban a tlvilgi boldogsg s igazsgossg remnyt keltette. 2. A Rmai Birodalomnak egysges vallsra volt szksge, mely minden emberhez szl, tekintet nlkl osztly s nemzeti hovatartozsra. 3. Az uralkod osztlyoknak elnys volt, minthogy rintetlenl hagyta a trsadalom osztlyalapjait s az elnyomst Isten nevvel szentestette. A keresztnysg tovbbi fejldsben, az egyhzi szervezet s a vallsgyakorlat megteremtsben fontos szerepe volt a niceai kumnikus zsinatnak (325), amelyben kidolgoztk a hit szimblumait, s rgztettk a keresztnysg alapvet dogmit. A mai keresztnysg nem egysges a hitttelek, a vallsgyakorlat s a szertartsok tekintetben. Hrom f irnyzata van: a katolicizmus (Katolikus egyhz), a pravoszlv valls s a protestantizmus de ezenkvl szmos klnfle szektra is felbomlik (baptistk, adventistk, jehovistk stb). a keresztny tants alapja: a keleti vallsok kpzetei, fogalmai az engesztel ldozatrl s az isteni megvltsrl, de hatssal voltak r a sztoikusok (tbbek kzt Seneca) s Philn tanai is. A keresztnysg f tantsa, a mitikus istenemberrel, Jzus Krisztussal, az Isten fival kapcsolatos, aki a legenda szerint az gbl szllt fldre, ahol szenvedett s meghalt, majd feltmadt, hogy megvltsa az emberisget az eredend bntl. A fldi let, a keresztnysg tantsa szerint csak ideiglenes tartzkods az ember szmra, elkszlet a tlvilgi rk letre. A kizskmnyol rend s csak a mlt maradvnyaknt ltezik, majd a kommunista trsadalom ptsnek folyamatban fokozatosan megsznik.

 

           Ketts Igazsg:  filozfiai terminus, a filozfia s a teolgia igazsgnak egymstl val klcsns fggetlensgt hirdet felfogst jelli. A ketts igazsg a kzpkorban keletkezett s clja az volt, hogy a filozfit s a tudomnyt kiszabadtsa a valls uralma all. Ez a legvilgosabban az arab filozfiban jutott kifejezsre. Averroes pldul azt vallotta, hogy a filozfiban vannak a teolgia szmra elfogadhatatlan igazsgok s fordtva. Ezt a tantst fejlesztettk tovbb az averroizmus kpviseli, a nominalizmus kpviseli (Dun Scotus? William Occam), a renesznsz korban Pomponazzi s msok. Napjainkban a ketts igazsgrl szl tantst a teolgia s a reakcis burzso filozfia a valls vdelmre s a tudomnyos materialista vilgszemllet elleni harcra hasznlja fel.

 

           Ktfrontos Harc: egyidej harc mind a jobboldali, mind a „baloldali” elhajls ellen. Az teszi szksgess, hogy a kispolgrsgra jellemz ingadozsok hatnak a munksosztlyra, kvetkezskppen a kommunista prtokban is jelentkezhetnek. Az MSZMP kvetkezetes harcot vv mindkt elhajls ellen.

 

           Knlat: az az r- s szolgltatsmennyisg, amelyet adott ron megvtelre ajnlanak. A knlat nagysga, illetve a kereslethez val viszonya az ralakuls fontos tnyezje.

 

           Kisrutermels:  az ruk ellltsa a termel sajt munkaeszkzeivel s sajt, illetve csaldtagjai munkjval. A termelsi eszkzk magntulajdonn alapul, de az ru ellltsa nem idegen munkaer kizskmnyolsval trtnik. Jellegzetes kpviseli a kzmvesek s a paraszti kistermelk.

 

           Kisipar: a gyripartl az zemek, telepek nagysga alapjn elhatrolt, azt el nem r ipari tevkenysg. Magyarorszgon kisiparon a magn kisipart rtjk. 1973-ban az orszgban 70 ezer nll magn kisiparos volt. Rajtuk kvl mintegy 20 ezren munkaviszonyuk megtartsa mellett rendelkeztek iparengedllyel.

 

           Kispolgrsg: kis magntulajdonosok, kisrutermelk s kiskereskedk trsadalmi rtege, amely a munksosztly s a burzsozia kztt foglal helyet. Helyzett kettssg jellemzi: egyfell tulajdonos, msfell maga is dolgoz. A kapitalizmusban mint trsadalmi rteg lland mozgsban van: egy rsze a burzsozia sorba emelkedik, ms rsze proletarizldik. Fejldsnek trtnelmi tendencija a tnkremens. Helyzete folytn az osztlyharcban ingadoz s szlssgekbe csap magatartst tanst. Gazdagod vagy viszonylag jl l rsze pedig „baloldali”, anarchista hangulatokat szl. ez a szlssgekben val mozgs kihat a munksosztlyra s a munksmozgalomra is. A kispolgrsg a nagyburzsozia elleni harcban a munksosztly szvetsgese, de ingadzsait a proletritusnak sajt fegyelmvel kell ellenslyoznia.

 

           Kizskmnyols:  idegen munkatermknek ellenszolgltats nlkli elsajttsa a termelsi eszkzk tulajdonosa ltal. A proletaritus, mivel nem rendelkezik termelsi eszkzkkel, knytelen a munkaerejt ruba bocstani, s a megtermelt rtktbbletet a termelsi eszkzk tulajdonosa kisajttja. A kizskmnyolst csak a szocialista forradalom szmolja fel, megszntetve a termelsi eszkzk magntulajdont.

 

           Kommunista:  a kommunista prt tagja, aki meggyzdses marxista-leninista, a kommunizmus gynek harcosa, aktvan mkdik valamely prtszervezetben, tagdjat fizet, alrendeli magt a ktelez prtfegyelemnek, kvetkezetesen kpviseli a prt politikjt, magatartsban s erklcsben megfelel a prt szervezeti szablyzatban elrt kvetelmnyeknek, a munkban s az let egyb terletei len jr, elvszer kapcsolatokat tart krnyezetvel s llandan mveli magt, forradalmrknt harcol, l s dolgozik.

 

           Kommunista Erklcs:  a kommunista trsadalmat pt emberre jellemz magatartsi elvek s szablyok sszessge, melynek objektv kritriuma a kommunista trsadalom gyzelmrt foly harc. A Szovjetuni Kommunista Prtja programjban rgztette a kommunista erklcs alapelveit. Ezek: a kommunizmus gye irnti odaads, a trsadalmi javak nvelse a munka rvn, magas rend trsadalmi ktelessgtudat, kollektivizmus, humanizmus, internacionalizmus, engesztelhetetlensg a kommunista erklcs norminak megrtsvel szemben stb. A kommunista erklcs trtnelmi s elmleti forrsa a munksosztly vilgnzete s erklcse, amely egyben a mlt halad osztlyainak elemi s magas rend erklcsi szablyait is magba olvasztotta. A munksosztly emellett olyan j erklcsi szablyokat is kialaktott, mint pldul az osztlyszolidarits, az internacionalizmus, a kollektivizmus, a dolgoz np felszabadtsrt foly harc. A munksosztly a kommunista erklcsben egyesti az ltalnos emberi erklcs valamennyi halad szablyt, teht az emberisg erklcsi fejldsnek legmagasabb fokt a kommunista erklcs jelenti. Szablyai nem szortkoznak pusztn az emberi magatartsra, hanem a trsadalom talaktsnak s a nevelsnek is hatkony tnyezi. Ebben az rtelemben a kommunista erklcs szablyai az emberek magatartsn keresztl hatssal vannak a kommunizmus trsadalmi intzmnyeinek kialakulsra s a trsadalom fejldsnek egsz menetre is. A kommunista erklcs szablyainak ltalnos elterjedse fokozatosan feleslegess teszi az egyn s a trsadalom kztti viszony trvnyhozi s adminisztratv szablyozst, s ez forradalmat idz majd el magban az erklcsben. A trsadalmi ktelessgtudat ltal meghatrozott emberi magatarts kizrja a kls knyszer minden formjt s a szemlyisg igazi szabadsgnak kibontakozst eredmnyezi. Napjainkban a kommunista erklcs szablyainak ersdst kt terleten akadlyozzk a nem kommunista erklcsi szablyok. Egyrszt a szocialista trsadalmon bell a mlt maradvnyaknt mg tartjk magukat rgi, tlhaladott normk, s ezek a trsadalom trvnyeinek megrtsben, erklcstelen cselekedetekben fejezdnek ki. Msrszt  a kommunista erklccsel szemben ll a polgri trsadalom erklcse, amely kls behatsknt akadlyozza fejldst. E bonyolult harc sorn alakul ki a kommunista erklcs, az egsz emberisg eljvend erklcse.

 

           Kommunista s Munksprtok Tjkoztat Irodja:  Bulgria, Csehszlovkia, Franciaorszg, Magyarorszg, Lengyelorszg, Olaszorszg, Romnia s a SZU kommunista s munksprtjai alaptottk a prtok kztti tapasztalatcsere s tevkenysgk klcsns megegyezs alapjn trtn egyeztetse cljbl. Az alapt tancskozs 1947 szeptemberben Lengyelorszgban volt. Ezt kvette az 1948 januri majd az 1948 jniusi rtekezlet Romniban s az 1949 Magyarorszgon. A tancskozsokon dokumentumokat fogadtak el a nemzetkzi helyzetrl s a prtok kztti tapasztalatcserrl, tevkenysgk koordinlsrl (1947), a munksosztly egysgrl s a kommunista s munksprtok feladatairl, tovbb a bke vdelmrl (1949). Az 1949-es – a JKP helyzetvel foglalkoz – hatrozat alapjn a JKP-t kizrtk a Tjkoztat Irodbl. Szkhelye 1947-48-ban Belgrdban, 1948-56 kztt Bukarestben volt. 1956 prilisban egyntet hatrozattal megszntettk az Irodt.

 

           „A Kommunista Kiltvny”:  a tudomnyos kommunizmus els programja, a marxizmus alapjainak els teljes kifejtse. Marx s Engels 1848 elejn adtk ki. Az els fejezetben – „Burzsok s proletrok”- feltrjk a trsadalmi fejlds trvnyeit s bebizonytjk a termelsi mdok vltakozsnak elkerlhetetlensgt s trvnyszersgt.  Marx s Engels abbl kiindulva, hogy az skzssg kivtelvel az egsz trsadalom trtnete osztlyharcok trtnete, megindokoljk a kapitalizmus puszttsnak szksgessgt, s kijellik az j trsadalmi rend, a kommunizmus megteremtsnek tjt. Ugyanebben a fejezetben megjellik a proletritus trtnelmi szerept a rgi trsadalom forradalmi talaktsban s az j trsadalom megteremtsben, ami egybeesik az sszes dolgozk rdekeivel. A msodik fejezetben – „Proletrok s kommunistk” – Marx s Engels megvilgtjk a Kommunista Prtnak mint a munksosztly rsznek s lcsapatnak trtnelmi szerept. A kommunistk legkzelebbi clja „a proletaritus osztlly alaktsa, a burzso uralom megdntse, a politikai hatalom meghdtsa a proletaritus ltal”. Marx s Engels ebben a fejezetben kifejtik a proletrdiktatra eszmjt, tisztzzk a kommunistk viszonyt a csaldhoz, a tulajdonhoz, a hazhoz, s felvzoljk azokat a gazdasgi intzkedseket, amelyeket a proletaritusnak hatalomra jutsa utn vgre kell hajtania. A harmadik fejezetben – „Szocialista s kommunista irodalom” – Marx s Engels mlyrehatan brljk azokat a burzso s kispolgri ramlatokat, amelyek a szocializmus zszlaja alatt lptek fel, kifejtik az utpikus szocializmussal s kommunizmussal kapcsolatos llspontjukat. A negyedik fejezetben – „A kommunistk viszonya a klnbz ellenzki prtokhoz” – Marx s Engels ismertetik a kommunistknak a tbbi ellenzki prttal kapcsolatos taktikjt. A Kommunista Kiltvny ezzel a halhatatlan jelmondattal fejezdik be: „Vilg proletrjai, egyesljetek!”. A Kommunista Kiltvny trtnelmi jelentsgt mltatva Lenin azt rta: „Ez a kis knyvecske ktetekkel r fel. Szelleme mindmig lteti s viszi elre a civilizlt vilg egsz szervezett s harcol proletaritusok”.

 

 
Pontos id
 
Ltogatottsg
Induls: 2007-02-07
 
Elrhetsg:

marxista@tvn.hu

 

 
Ajnlott Linkek
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!