Forradalmi Helyzet: a forradalom objektv felttele. Lenin tantsa szerint a kvetkezk jellemzik: az uralkod osztlyok nem tudnak a rgi mdom kormnyozni, politikjuk vlsgba jutott, az elnyomott tmegek nem akarnak mr a rgi mdon lni, s aktivitsuk rendkvl felfokozdik, kszek a forradalmi fellpsre. Ahhoz azonban, hogy a forradalmi helyzet forradalomhoz vezessen, szksg van a forradalmi prt vezetsre, olyan politikra, amely kifejezi a nptmegek rdekeit.
Forradalom: trsadalmi forradalom: az osztlyharc legmagasabb formja, az osztlytrsadalom fejldsben trvnyszeren bekvetkez szakasz, amelyben a fejlettebb, magasabb rend trsadalmi-gazdasgi alakulat (fegyveres vagy bks eszkzkkel) felvltja az elavult trsadalmi rendszert, a hatalom a rgi reakcis osztly kezbl a halad osztly kezbe megy t, s ily mdon megnyitja a trsadalom tovbbfejldsnek utjt. A forradalom szksgszer a fejld termelerk s a fejlds gtjaiv vlt rgi termelsi viszonyok kztti ellentten alapszik. A forradalom megoldja azt az ellentmondst: j termelsi viszonyokat teremt, amelyek szabad utat nyitnak a termelerk tovbbi fejldsnek. A forradalom legfbb krdse a hatalom, mindenekeltt sztzzza a rgi llamhatalmat, s j politikai hatalmat hoz ltre. Ltrejttnek objektv felttele a forradalmi helyzet, szubjektv felttele a feltrekv osztlyok forradalmi tudata, szervezettsge s elszntsga. Jellegt s alapvet tartalmt az hatrozza meg, hogy milyen trsadalmi ellentmondsokat old meg, s hogy milyen j trsadalmi rendszert hoz ltre. Hajteri azok az osztlyok, amely megvvjk s elrerendtik, megvalsulsban alapveten rdekeltek. A polgri forradalmak a feudalizmus fejldsnek biztostsa, a burzsozia hatalomra juttatsa. Azokat a polgri forradalmakat, amelyekben szles nptmegek vesznek rszt s nll kvetelsekkel lpnek fel, polgri demokratikus forradalmaknak nevezzk. Ezek legkvetkezetesebb vlfaja az, amelynek nem a burzsozia, hanem a munksosztly a vezetje (pl. az 1905-1907-es vagy az 1917-es februri oroszorszgi forradalom). Az imperializmus korszakban azokban az orszgokban, amelyekben a burzsozia mr nem forradalmi, a munksosztly pedig mr tudatos s szervezett er, forradalmi prtja van, a polgri demokratikus forradalom vezet erejv a munksosztly vlik. Ez nemcsak a polgri demokratikus forradalom kvetkezetes vgigvitelt biztostja, hanem megteremti a lehetsget arra, hogy a szoksos burzso hatalom helyett munksparaszt demokratikus diktatra vagy ahhoz hasonl hatalom jjjn ltre, s a polgri demokratikus forradalom tnjn szocialista forradalomba. A polgri demokratikus forradalmak sajtos formjt valstjk meg a nemzeti felszabadt mozgalmak. A szocialista forradalom jellegben alapveten klnbzik a tbbi forradalomtl, megdnti a rgi uralkod osztly hatalmt, ltrehozza a proletrdiktatrt, megsznteti a magntulajdon uralmt s a kizskmnyols valamennyi formjt, az osztly nlkli trsadalomba val tmenet kezdett jelenti. Vezet s legfbb ereje a munksosztly. Mozgateri a vele szvetsgben lev dolgoz s kizskmnyolt tmegek. A szocialista forradalom a trtnelmi felttelektl fggen klnbz formkban (fegyveres, bks) mehet vgbe.
Fderci: llamszvetsg; llamok olyan jelleg kapcsolata, egyeslse, amelyen bell kzs kzponti szervek intzik a legfbb llami gyeket. Az llamszvetsg trvnyhoz szervei ltal hozott trvnyek valamennyi tagllamra ktelez rvnyek. A tagllamok ugyanakkor meghatrozott krdsekben fenntartjk nllsgukat, lehetnek kln trvnyhoz szerveik, kormnyaik stb. A kapitalista s a szocialista llamszvetsgek kztti elvi klnbsg van. A kapitalista llamszvetsgek (pl. USA, NSZK, Svjc, Ausztrlia. Brazlia, Mexik, India) tbbsge nem nemzeti alapon pl fel, hanem terleti egysg szerint. A tagllamoknak nincs joguk az llamszvetsgekbl val kivlsra, tnylegesen csak helyi nkormnyzattal rendelkeznek. A szocialista llamszvetsgek (SZU, Jugoszlvia, Csehszlovkia) az llamszvetsg j tpust valstjk meg. Tagllamaik nemzeti alapon plnek fel, szles jogkrrel rendelkeznek a nemzeti nrendelkezsi jog szellemben.
Frakci: 1. Politikai prt tagjainak szervezett csoportja, amely a parlamentben (parlamenti frakci), a helyi nkormnyzati szervekben vagy ms trsadalmi szervezetekben prtjnak politikjt kpviseli. 2. Politikai prton belli csoportosuls (prton belli frakci), amely nem rt egyet a prt politikai irnyvonalval vagy annak bizonyos krdseivel, kln llspontot kpvisel, kln szervezeti kzpontot hoz ltre, s a csoportosulshoz tartozkat a kln llspont kpviselsre ktelezi. A frakci megbontja a forradalmi prt eszmei, politikai s szervezeti egysgt, alssa a prtfegyelmet, akadlyozza a prtot cljainak megvalstsban. Ezrt a kommunista prtok a legszigorbban tiltjk a prton belli frakcik kialaktst, illetve ltezst.
Gazdasgi mechanizmus: a gazdlkods, a gazdasg irnytsnak konkrt rendszere. Magban foglalja a kzponti irnyts szerveit, eszkzeit, a kzgazdasgi szablyoz rendszert. A szocializmusban a tervgazdlkods konkrt rendszere. Haznkban a szocializmus alapjai leraksnak befejezse, a termelerk fejldse szksgess tette a gazdasgi mechanizmus reformjt. A reform f clja, hogy erstse haznkban a szocialista rendet, segtse a szocializmus teljes felptst, kibontakoztassa a tervgazdlkods elnyeit, lehetv tegye a gazdasgpolitikai clok kvetkezetesebb megvalstst.
Gazdasgirnytsi Rendszer: az llami intzkedsek, szervezetek sszessge a gazdasgi tevkenysg kzponti irnytsra. Elemei: a npgazdasg tervezs, a kzponti szablyozs s gazdasgirnytsi szervezet. A kzponti szablyozs egyrszt kzvetlenl trtnik, amikor is a szocialista llam tulajdonosi minsgben adminisztratv ton ad egy-egy vllalatnak gazdasgi feladatokat vagy biztost gazdasgi erforrsokat, msrszt kzvetett szablyozsi eszkzkkel, amikor is az llam az r- s pnzviszonyok segtsgvel gyakorolja az irnytst. A kzvetett szablyozsi eszkzk kzl a legfbbek: az rszablyozs, az adpolitika, a vmpolitika, a szemlyi s vllalati jvedelmek kpzsnek s felhasznlsnak szablyozsa, a hitelpolitika, a klkereskedelmi szubvencik. A szocialista gazdasgirnyts alapelve a demokratikus centralizmus, ami azt jelenti, hogy a szocialista gazdasg csak a trsadalom kzponti irnytsa mellett mkdhet, de a helyi szerveknek, gazdasgi egysgeknek, a trsadalom tagjainak lehetsgk van gazdasgi dntsre, illetve maguk is rsztvesznek a dntsek meghozatalban. Ennek megfelel a gazdasgirnyts szervezete. Alapegysg a vllalat, amely mind gazdasgilag, mind szervezetileg nll. Egyes terleteken a vllalatok tevkenysgt trsztk, egyeslsek fogjk ssze. A dntsi jogkrk elhatroldnak a kzponti szervek s vllalatok kztt. Az alapelv az, hogy a dnts joga olyan szinten legyen, ahol a dntshez szksges felttelek a legkedvezbbek, s a dntshez szksges felttelek a legkedvezbbek, s a dntshez kapcsold rdekek a legkzvetlenebbek. A szocialista gazdasgirnytsi rendszer kt f tpusa a direkt, illetve az indirekt tpus. Az elbbiben az irnyts tlnyomrszt kzvetlen utastsokkal trtnik, az utbbiban a tervben meghatrozott clok elrst fleg gazdasgi szablyozkkal biztostjk.
Gazdasgi Verseny: a vllaltok trekvse a nagyobb nyeresg, jvedelem megszerzsre, a jobb termelsi, rtkestsi felttelek megteremtse tjn. A gazdasgi verseny az rutermels termszetbl kvetkezik. A kapitalizmusban a msik fl kiszortsra, tnkrettelre irnyul konkurenciaharcban testesl meg. A szocialista gazdasgban is van gazdasgi verseny, ennek krlmnyeit a szocialista llam a tervgazdasg felttelnek megfelelen szablyozza. A gazdasgi verseny a szocializmusban a gazdasgirnyts egyik eszkze, amellyel az llam hatkonyabb munkra, a szksgletek jobb kielgtsre sztnzi a vllalatokat. A szocialista s kapitalista orszgok kztt is van gazdasgi verseny.
Gazdasgossg: a gazdasgi tevkenysg minsgi jellemzse. Egy gazdasgi tevkenysg annl gazdasgosabb, minl kisebb rfordtssal minl nagyobb eredmnyt rnek el. A gazdasgossg elvnek nagy szerepe van a szocialista vllalatok gazdlkodsban, hiszen a vllalatok nagyobb nyeresgre trekszenek. Megfelel rrendszer esetn a vllalati szint gazdasgossg sszhangban van npgazdasgi szintvel.
Gazdasgpolitika: a prt s az llam ltalnos politikjnak rsze, amely a gazdasgi fejlds fbb cljait s az e clok megvalstst szolgl eszkzket hatrozza meg. Kidolgozsakor figyelembe veszik a gazdlkods kls s bels krlmnyeit.
Gerilla: a hdtkkal szembeszll npi felkelk, (nem sorkatonk) fegyveres csoportok, ill. azok harci mdszere; a terepet s a helyi viszonyokat jl ismer kis, szabadsgharcos egysgek harca regulris katonai egysgek ellen. F jellemzje a kezdemnyezs, a gyors manverezs, a tmads s visszavonuls kombinlsa, a megleps, az ellensg megzavarsa, utnptlsnak megneheztse. Tbb latin-amerikai orszgban a forradalmrok egy rsze a forradalmi harc egyetlen clravezet formjnak tartja. A marxizmus-leninizmus szerint a forradalmi harc legfontosabb felttele a mind szlesebb nptmegek tmogatsa s aktv fellpse, a harci mdszereket pedig az adott sajtossgok s erviszonyok szabjk meg s a fegyveres harcnak is tbb formja lehetsges, ezek kztt a gerillaharc is fontos szerepet tlthet be, klnsen, ha lvezi a nptmegek aktv tmogatst. Sikertelen gerillaharcban vesztette lett Bolviban 1967 oktberben Ernesto Che Guevara, a hs forradalmr, aki a forradalmak rk jelkpe maradt.
Gerillaharc: a nylt sszecsapsokat kerl, az ellensg erejt lland rcsapsokkal felrl harcmodor.
Hbor: ellenttes trekvs llamok kztti, katonai erkkel vvott harc. Clja az llamok trekvseinek, rdekeinek nylt erszak segtsgvel, katonai ervel val megvalstsa. Ezrt trsadalmi-politikai lnyegt tekintve az llamok vagy osztlyok bkeidben kialakult politikjnak folytatsa a fegyveres erszak eszkzeivel. Akkor alkalmazzk, amikor az ellenttek vgskig kilezdnek, a bks (gazdasgi, ideolgiai, diplomciai stb.) eszkzkkel vitt politika nem vezet clra, az egyik oldal elg ers ahhoz, hogy a szmra elfogadhatatlan vagy kedveztlen bks megoldsi lehetsg helyett fegyveres erszakot alkalmazzon, a tmad fl az ellenflnl ersebbnek tudja magt, a bke eri pedig nem tudjk megakadlyozni a hbor kirobbanst. Klnbz hbork voltak: vilghbor, helyi hbor, imperialista hbor, honvd hbor, nemzeti felszabadt hbor, polgrhbor. A hbor menete s kimenetele a harcban ll felek erviszonyaitl, ltalban a kvetkez tnyezktl fgg: 1.A termelerk nagysgtl, fejlettsgtl, a gazdasgi rendszer jellegtl (gazdasgi potencil). 2. A tudomny s a technika fejlettsgi sznvonaltl (tudomnyos-technikai potencil). 3. A trsadalmi-politikai rendszer jellegtl. 4. A np ideolgiai s erklcsi arculattl, a htorszg llapottl (eszmei, politikai, erklcsi potencil). 5. A hadsereg erejtl (katonai potencil).korunkban a hbork ignybe veszik s prbra teszik a hadvisel felek egsz gazdasgi, tudomnyos-technikai, ideolgiai, trsadalmi-politikai s erklcsi erejt, szervezett s rendszert. A hbor tudomnyos magyarzatt a marxizmus-leninizmus adta meg. Megcfolta azt a ttelt, amely szerint a hbor rk s elkerlhetetlen jelensg a trsadalmi letben. Bebizonytotta, hogy a hbor trtnelmi kategria, az antagonisztikus osztlytrsadalmak termke s jellemzje, a kizskmnyol osztlyok politikjbl fakad. A szocializmus vilgmret gyzelmvel megsznik a hbor gazdasgi-trsadalmi talaja, eltnnek a hbor okai, s eltnnek a hbork is. A marxizmus-leninizmus szerint meg kell klnbztetni igazsgos s igazsgtalan hborkat. Igazsgosak azok a hbork, amelyeknek (pl. a magyar nemzeti szabadsgharca 1848-49-ben a Habsburg elnyoms ellen, az antifasiszta nemzeti felszabadt harcok, az algriai npek felszabadt hborja az amerikai imperialistk ellen stb.) clja az orszg, a np felszabadtsa a bels vagy kls elnyoms all, illetve az orszg s np vdelme a leigzsi trekvsekkel szemben. Igazsgtalanok azok a hbork, amelyeknek (pl. az els vilghbor, a gyarmatost hbork, az amerikai imperialistk vietnmi hborja) clja a hdts, ms npek s orszgok leigzsa. A hbor folyamn megvltozhat a hbor jellege: pldul a msodik vilghbor imperialista hborknt kezddtt, de igazsgos antifasiszta hborv vltozott. A hbor igazsgos vagy igazsgtalan jellegt nem az dnti el, hogy vdelmi vagy tmad-e (pl. az igazsgos nemzeti felszabadt hbork sokszor tmadk, ugyanakkor az els vilghbor a megtmadott fl rszrl is igazsgtalan volt). Az igazsgos hbor elsegti, az igazsgtalan gtolja a trsadalmi haladst. A marxizmus-leninizmus tmogatja az igazsgos hborkat s fellp az igazsgtalan hbork ellen. A kommunista vilgmozgalom arra trekszik, hogy a hbork okainak megszntetsvel vgrvnyesen vget vessen a hborknak, amelyek a trtnelem folyamn mrhetetlen szenvedseket s krokat okoztak az emberisgnek. A nemzetkzi erviszonyok eltoldsa a bke s a szocializmus javra, a hborellenes erk egysges, szervezett fellpse megfkezheti az imperialistk hbors trekvseit. A szocialista vilgrendszer ltrejttvel s az antiimperialista erk harca kvetkeztben a vilghbor tbb nem vgzetszeren elkerlhetetlen, br amg a monopolkapitalizmus fennll, fennmarad az imperialista agresszik veszlye is. Ma az imperializmus agresszivitsnak fokozdsa, a modern haditechnika fejldse, az egsz emberisg ltt fenyeget tmegpusztt fegyverek ltezse is parancsollag megkveteli az sszes bkeszeret, antiimperialista s antimilitarista er egysges fellpst a hbors imperialista politika ellen.
Hbors Bnsk: azok a szemlyek, akik hbors bncselekmnyeket, vagyis a bke, az emberisg, a nemzetkzi hadijog ellen irnyul bnket kvetnek el. A msodik vilghbor idejn a szvetsges nagyhatalmak elhatroztk, hogy brsg el lltjk azokat a fasiszta vezetket, akik felelsek a hbor elksztsrt s kirobbansrt, a nemzetkzi bke elleni bncselekmnyekrt, valamint a vdtelen lakossg, a hadifoglyok meggyilkolsrt felels tmeggyilkosokat. Megllapodtak abban is, hogy a fbnsket az rdekelt orszgok egyttesen tlik el, a tbbiek ott kerlnek brsg el, ahol bncselekmnyeiket elkvettk. A hbors fbnsk fltt kt nemzetkzi brsg tlkezett, Nrnbergben (nnbergi per) s Tokiban, a magyar hbors fbnsk felett a magyar npbrsg mondott tletet. Az imperialista hideghbors politika kibontakozsval egyre inkbb lanyhult a hbors bnk felkutatsnak s felelssgre vonsnak folyamata, az eltltek bntetseit mrskeltk, st tbb hbors bns felels pozcihoz is jutott az j nyugatnmet hadseregben.
Halads s Hanyatls a Trsadalmi Fejldsben: az egsz trsadalom, vagy egyes trsadalmi jelensgek ellenttes fejldsformi, amelyek a trsadalom felfel vel, elrehalad fejldst, virgzst, illetve a rgi, elavult formkhoz val visszatrst, a stagnlst s a visszaesst jelenti. A trsadalmi halads mutati: a termelerk, a gazdasgi rend s az ltala meghatrozott felptmny jelleg intzmnyek fejlettsgi foka, valamint a tudomny s kultra fejlettsgi sznvonala s elterjedtsge, az egyn fejlettsge, a trsadalmi szabadsgjogok nvekedsnek foka. Az alapvet, a dnt tnyez a trsadalmi fejldsben a termelsi md fejldse, azonban a trtnelem egyes szakaszaiban, egyes orszgokban igen lnyeges – br nem meghatroz – jellemzi lehetnek a trsadalom haladsnak (progresszi), illetve hanyatlsnak (regresszi) az olyan, viszonylag nll trsadalmi jelensgek, mint a politikai let formi, a kultra, a mvelds stb., br az utbbiak msodlagosak, a trsadalom gazdasgi rendjnek fggvnyei. A politikai tnyezk okozta trsadalmi hanyatls pldjul szolgl azoknak az orszgoknak a trtnelme, ahol a fasizmus hatalomra jutott (vagy hatalmon van). Az antagonisztikus trsadalmi-gazdasgi alakulatok fejldse rendkvl ellentmondsos. Br e formcik a trtnelem bizonyos szakaszn elsegtik a trsadalmi haladst, mindig jellemzik ket a hanyatls mozzanatai. Az egsz emberi trsadalmat tekintve a fejlds alapvet tendencija a halads, amely adott esetben mind az j trsadalom elemeinek s feltteleinek kialakulsban, mind pedig a trsadalmi let egyes jelensgeinek fejldsben nyilvnul meg. gy pldul, br a tks trsadalom fejldst az imperializmus korban egszben a hanyatls jellemzi, mindamellett a kapitalizmusban a tudomny s a technika sok ga, valamint ms trsadalmi jelensg is elrehaladst mutat. Ahhoz azonban, hogy az adott trsadalom letkpessgt, halad vagy visszaes tendenciit rtkelhessk, mindenekeltt meg kell hatroznunk ltalnos fejldsirnyt, ami hozzsegti a haladsban rdekelt osztlyokat s rtegeket a trsadalmi fejlds mlyebb megrtshez s trvnyszersgeinek felhasznlshoz. A filozfiban – de a szociolgiban is – klnbz mdon rtelmeztk a halads s a hanyatls fogalmt. A fejld kapitalizmus idszakban mkd tudsok (Vico, Herder, Hegel stb.) elismertk a haladst s arra trekedtek, hogy azt racionlisan megalapozzk. A hanyatl kapitalizmus idszakban l tudsok azonban a halads fogalmt vagy egyes kultrkra s civilizcikra szktik le (Spengler, Toynbee), vagy egyenesen tagadjk a halads trtneti tanulmnyozsnak lehetsgt. Ms polgri gondolkodk a hanyatlst pusztn szubjektv tnyezk hatsval magyarzzk: pldul a nci Nmetorszg hanyatlsa, szerintk csupn Hitler szemlyes tulajdonsgainak s a nci prt tevkenysgnek a kvetkezmnye. A halads s a hanyatls fogalmrl a marxizmus-leninizmus adott tudomnyos magyarzatot. A halads mint elrehalad s visszaessektl mentes fejlds, csak az osztly nlkli, kommunista trsadalomban vlik lehetsgess.
„Harmadik t”: polgri, kispolgri s jobboldali szocildemokrata elmlet, amely szerint a kapitalizmus s a szocializmus helyett egy „harmadik utat” vagy „kzputat” kell vlasztani. Ennek az elmletnek sokfle irnyzata van („demokratikus szocializmus”, „jlti llam”, „fehrgallrosok trsadalma” stb.), de lnyegkben valamennyien az imperializmus vlsgt felismer vagy rzkel, ugyanakkor azonban a szocializmustl idegenked polgri, kispolgri s rtelmisgi rtegek ideolgijnak felelnek meg.
Hazafisg: a haza szeretete, „egyike a legmlyebb rzseknek, mely elklnlt hazk vszzados s vezredes fennllsa sorn gykeresedett meg” (Lenin mvei). A hazafisg nem valamifle titokzatos „nemzeti szellembl” vagy „faji llekbl” fakad, mint ahogy a polgri szociolgusok lltjk, hanem meghatrozott trsadalmi-gazdasgi viszonyokbl. A hazafisg trtnelmi jelensg, amelynek konkrt tartalma a klnbz korokban vltoz. A hazafisg mint a trsadalmi tudat egyik eleme, klnsen nagy jelentsgre tett szert a fejld kapitalizmus korban, a nemzetek s a nemzeti llamok kialakulsval kapcsolatban. Az osztlyellenttek tovbbi fejldse s kilezdse sorn azonban egyre nyilvnvalbb vlt a burzso hazafisg hamis s kpmutat jellege. A burzsozia a haza rdekeinek flbe helyezi a profitot s a „vilg tksei szvetsgnek vdelmt a dolgozkkal szemben” (Lenin mvei). A nemzeti rdekek igazi hordozja csakis az az osztly lehet, amely a trsadalmi fejlds halad tendencijt kpviseli. A tks trsadalomban a dolgozk, elssorban a proletritus ilyen osztly. Habr a proletritusnak a kapitalizmusban nincs s nem is lehet igazi hazja, mikzben a trsadalom forradalmi talaktsrt s a szocializmus felptsrt harcol, egyben orszga s az egsz np legmlyebb nemzeti rdekeit kpviseli. A hazaszeretet csak a szocialista forradalom eredmnyeknt fondik ssze – a munksosztly vezette dolgozk ltal ltrehozott – j trsadalmi rend, j llam irnti odaad hsggel. A dolgozknak els zben van igazn hazjuk. Ezen az alapon fejldik ki az j szocialista hazafisg, amely a szocialista trsadalom egyik mozgatereje. A szocialista hazafisg szorosan sszefondik a proletr internacionalizmussal s kizrja mind a nacionalizmust, mind a kozmopolitizmust.
Hipotzis: feltevs, amelynl szmos tny alapjn vonunk le kvetkeztetst az objektum ltezsre, illetve a jelensg sszefggseire vagy okra vonatkozlag, de a konklzi mg nem tekinthet teljesen bizonytottnak.
Hit: valamely jelensg igaz voltnak bizonyts nlkli elismerse. A termszetfelettibe (isten, angyalok, rdgk stb.) vetettek vak hitet minden valls alkoteleme. Ebben az rtelemben a hit nem klnbzik a babontl. A vallsi hit ellenttben ll a tudssal. Mindamellett sok idealista filozfus prblja sszebkteni a hitet s a tudst, vagy a hitet a tuds helybe lltani (Fideizmus). Kznapi rtelemben a hit olyan tudomnyos kvetkeztetsekbe, hipotzisekbe vetett meggyzds, amelyeket az adott pillanatban mg nem lehet ksrleti ton bizonytani. Az ilyen hit a mr elrt s gyakorlatban kiprblt tudsra pl.
Humanizmus: az emberi mltsg irnti tiszteletet, az emberek javrl, sokoldal fejldskrl, a trsadalmi let kedvez feltteleinek megteremtsrl val gondoskodst kifejez nzetek sszessge. A humanizmus eszmnyeit eredetileg a nptmegek spontn mdon formltk ki a trsadalmi s erklcsi negatvumok elleni harcban. Mint nll, „szles kr” eszmeramlat, a humanizmus a renesznsz korban alakult ki (XIV – XVI. sz.), gy a humanizmus fogalmt gyakran a renesznsz kultrjnak, ideolgijnak jellemzsre is hasznljk. Ebben az idszakban a humanizmus fontos helyet foglalt el a feudalizmus s a kzpkori teolgiai nzetek ellen harcol burzsozia ideolgijban, szorosan sszefggtt a halad materialista nzetekkel. A humanistk az egynisg szabadsgt hirdettk, harcoltak a vallsi aszketizmus ellen, hirdettk az ember jgt az rmre s fldi szksgleteinek kielgtsre. A renesznsz kornak olyan kivl humanisti, mint Petrarca, Dante, Boccaccio, Leonardo da Vinci, Rotterdami Erasmus, Giordano Bruno, Rabelais, Montaigne, Kopernikusz, Shakespeare, F. Bacon s msok, fontos szerepet tltttek be a felvilgosultabb gondolkods kialaktsban. A polgri humanizmus a XVIII szzadi felvilgostk mveiben rte el a vilgkort, akik a szabadsg, egyenlsg s testvrisg jelszavt hirdettk, s akik skraszlltak az emberek azon jogrt, hogy akadlytalanul kifejlesszk „termszetes adottsgaikat”. A polgri humanizmus azonban mg legjobb megnyilvnulsaiban is korltozott, mert nem rinti a dolgozk anyagi letfeltteleit, mellzi tnyleges szabadsguk krdst, a magntulajdonra s az individualizmusra alapozza a humanista eszmnyeket. Ezrt a burzsozia szempontjbl megoldhatatlan ellentmonds tmadt a humanizmus jelszavai s e jelszavaknak a tks trsadalomban val tnyleges megvalstsa kztt. A burzsozia mai ideolgusainak humanizmusra vonatkoz fejtegetsei ltalban azt a clt szolgljk, hogy leplezzk a kapitalizmus valjban antihumnus lnyegt. Az utpikus szocializmus kpviseli felismertk s brltk a kapitalizmus antihumnus jellegt, de a trtnelem objektv trvnyeit nem ismerve nem tallhattk meg az igazsgos trsadalom megteremtsnek relis tjt s eszkzeit. A humanizmus minsgileg magasabb rend formja a szocialista humanizmus. Ennek elmleti alapja a marxista-leninista filozfia s a tudomnyos kommunizmus elmlete, amelyek bebizonytottk, hogy az emberek sokoldal s harmonikus fejldsnek, az egyn igazi szabadsgnak elengedhetetlen felttele a trsadalmi elnyoms megszntetse s a kommunizmus felptse.
Idealista trtnetfelfogs: az a felfogs, amely a trsadalmi fejlds f erejnek az eszmket, az elmleteket, az emberi tudatot stb. tartja. Az idealista trtnetfelfogst Marx eltt osztatlanul uralkodott a tudomnyban. A trsadalom fejldst vagy az „abszolt eszme”, a „vilgsz”, a vilg felett ll tudat tevkenysgvel magyarztk (pl. Hegel), vagy egyes kivl szemlyisgek tevkenysgvel (pl. az ifj hegelinusok, a narodnyiksg). A Marx eltti materialista filozfia sem lpett tl e felfogs korltain. A XVIII szzadi materialistk azt vallottk, hogy a trtnelem menete az emberek nzeteinek fejldstl, az ismeretek terjedstl fgg. Feuerbach a trtnelmi peridusokat a vallsban vgbement vltozsokkal hozta sszefggsbe. A modern polgri szociolgiban osztatlanul uralkodik az idealizmus, a trsadalmi fejlds objektv trvnyszersgeinek tagadsa. A modern polgri szociolgia vagy arra trekszik, hogy pesszimizmust s bizalmatlansgot hintsen el a trsadalmi haladst illeten, vagy pedig igazolni prblja a fennll helyzetet, s elvonja a dolgozk figyelmt a trsadalmi viszonyok forradalmi talaktsrt val harctl. A trsadalmi fejlds tudomnyos elmlete a trtnelmi materializmus.
Idealizmus: filozfiai irnyzat, amely a filozfia alapkrdsnek megoldsa tekintetben a materializmussal ellenttes, amennyiben a szellemi, a nem anyagi elsdlegessgbl s az anyagi msodlagossgbl indul ki. Ez viszi kzel a vallshoz, amely szerint a vilg idben s trben vges, s az isten teremtette. Az idealizmus a tudatot a termszettl elszaktva vizsglja, s gy szksgkppen misztifiklja mind az emberi tudatot, mind a megismersi folyamatot, s rendszerint szkepticizmust s agnoszticizmust hirdet. A materialista determinizmussal a kvetkezetes idealizmus a teleologikus felfogst lltja szembe (Teleolgia). A burzso filozfusok az „idealizmus” kifejezst tbb rtelemben hasznljk, magt az irnyzatot azonban az egyetlen igazi filozfinak tekintik. A marxizmus-leninizmus bebizonytotta e filozfia tudomnyos tarthatatlansgt, de ellenttben a metafizikus s vulgris materializmussal, amely az idealizmust csupn kptelensgnek s ostobasgnak tartja, hangslyozza, hogy a filozfiai idealizmus brmely konkrt formjnak ismeretelmleti gykerei vannak. Az elmleti gondolkods fejldse sorn az idealizmus lehetsge – a fogalmaknak trgyuktl val elszaktsa – mr a legelemibb absztrakciban fennll. Ez a lehetsg csak az osztlytrsadalom viszonyai kztt vlik valsgg, ahol az idealizmus gy jelenik meg, mint a mitolgiai, fantasztikus vallsi kpzetek folytatsa tudomnyos kntsben. Trsadalmi gykereit tekintve az idealizmus a materializmussal ellenttben, rendszerint azoknak a konzervatv s reakcis rtegeknek s osztlyoknak a vilgnzeteknt jelentkezik, amelyek nem rdekeltek a valsg h tkrzsben, a termelerk fejlesztsben s a trsadalmi viszonyok gykeres talaktsban. Az idealizmus abszolutizlja az emberi megismers fejldse sorn szksgszeren felmerl nehzsgeket, s ezltal fkezi a tudomnyos haladst. Mindezek ellenre az idealizmus egyes kpviseli j ismeretelmleti krdsek felvetsvel s a megismersi folyamat forminak rtelmezsre tett ksrletekkel sztnzen hatottak tbb filozfiai problma kidolgozsra (pl. Hegel a fogalmak dialektikjban „megsejtette” a dolgok dialektikjt). Ellenttben a polgri filozfusokkal, akik az idealizmus sokfle nll formjt klnbztetik meg, a marxizmus-leninizmus az idealizmus valamennyi vlfajt kt csoportra osztja: objektv idealizmus, amely a valsg alapjul egy megszemlyestett vagy szemlytelen szellemet, valamifle vilgfeletti n tudatt fogadja el, s szubjektv idealizmusra, amely az egyni tudatra pti a vilgot. A szubjektv s az objektv idealizmus kzti klnbsg nem abszolt. Egyrszt sok objektv idealista rendszer tartalmaz szubjektv idealista elemeket, msrszt a szubjektv idealistk, a szolipszizmus elkerlse vgett gyakran objektv idealista llspontra helyezkednek.
Idealizmus Ismeretelmleti s Osztlygykerei: az idealista filozfia keletkezst s ltezst magyarz okok s felttelek. Az idealizmus ismeretelmleti (gnoszeolgiai) gykere: a metafizikus egyoldalsg s a szubjektivista tendencia rvnyeslse az emberi megismers magyarzatban. Az idealizmus a valsgos emberi megismers talajn keletkezik, annak bonyolult, ellentmondsos voltbl fakad. Magban a megismersi folyamatban benne rejlik annak lehetsge, hogy az ember rzeteit, fogalmaik elszaktsk a relis dolgoktl, tovbb, hogy a kpzelet eltvolodjk az objektv valsgtl. Ez a lehetsg gy vlik valsgg, hogy a megismers egy-valamely vonst, oldalt, hatrt egyoldalan eltlozva elszaktjk az anyagtl, a termszettl, s abszolutizljk. „Egyenesvonalsg s egyoldalsg, merevsg s megcsontosods, szubjektvizmus s szubjektv vaksg” az objektv idealizmus eltlozza, abszolutizlja a fogalmak, az absztrakt gondolkods szerept, a szubjektv idealizmus pedig - az szleletek, az rzetek szerept, egyformn szembelltva ezeket az objektv vilggal. Az idealizmus osztlygykerei abban rejlenek, hogy a trsadalom antagonisztikus osztlyokra hasadt, a kizskmnyol osztlyok uralma megszilrdult, a szellemi s fizikai munka klnvlt s szembekerlt egymssal. gy szakadt el a megismer tevkenysg a dolgoz tmegek gyakorlati tevkenysgtl, s gy vlt az ideolgiai tevkenysg az uralkod osztlyok monopliumv. Ezzel azonban kialakult s megszilrdult az az illzi, amely szerint az emberi tevkenysg szellemi , eszmei oldalnak abszolt nllsga s sajtos alkot szerepe van. Mindez azt a helytelen felfogst szlte, hogy az eszmk, a fogalmak, ltalban az eszmei, elsdleges az anyagival, a termszettel, a lttel szemben. Az idealizmus imeretelmleti gykerei szorosan sszefondnak azokkal az osztlygykerekkel, amelyek nemcsak kialaktottk, de meg is szilrdtottk az idealista vilgnzetet a kizskmnyol osztlyok rdekben.
Ideolgiai Harc: az osztlyharc egyik formja. Korunkban rendkvl les ideolgiai harc folyik a szocialista s a burzso ideolgia kztt. A klnbz trsadalmi rendszer llamok bks egyms mellett lsrt folytatott harc felttelezi s megkveteli a burzso ideolgia ellen aktv harcot, reakcis lnyegnek leleplezst, a tmegek felszabadtst befolysa all, a tmegek eszmei felvrtezst a kapitalizmussal szemben. A szocializmus tovbbi sikeres ptse egyre inkbb eltrbe helyezi az ideolgiai harcot, a kispolgri gondolkodsmdnak, a nacionalizmus maradvnyainak lekzdst, az emberek szocialista gondolkodsnak s erklcsnek tovbbi erstst.
Id s Tr: az anyag alapvet ltezsi formi. Az idvel s trrel kapcsolatos alapvet filozfiai problma, hogy objektv realits-e az id s tr, vagy pedig ezek tiszta absztrakcik, melyek csupn az ember tudatban lteznek. Az idealista filozfusok tagadjk az id s tr objektv jellegt: az idt s a teret egyni tudat tartalmtl teszik fggv (Berkley, Hume, Mach), az rzki szemllet a priori forminak tekintik (Kant), vagy az abszolt szellem kategriiknt fogjk fel (Hegel). A materializmus az idt s a teret objektv jellegnek tartja, tagadja az idn s tren kvli ltet. Az id s tr elvlaszthatatlan az anyagtl. Ebben nyilvnul meg egyetemes jellegk. A trnek hrom dimenzija van, az idnek pedig csak egy; a tr az egyidejleg ltez objektumok elhelyezkedsnek rendjt fejezi ki, az id pedig az egymst kvet jelensgek egymsutnisgt. Az id visszafordthatatlan, vagyis minden anyagi folyamat egyetlen irnyban fejldik: a mltbl a jv fel. A termszettudomny fejldse rvilgtott annak a metafizikus koncepcinak a tarthatatlansgra, amely szerint az id s a tr az anyagi folyamatoktl fggetlenl s egymstl elklnlten ltezik. A dialektikus materializmus nem az idnek s a trnek a mozg anyaggal val egyszer kapcsolatbl indul ki, hanem abbl, hogy az anyagi mozgs az id s tr lnyege, tartalma, s hogy kvetkezskppen az anyag, a mozgs, az id s a tr elvlaszthatatlan egymstl. Ezt az eszmt megerstette a modern fizika.
Ifjsgi mozgalom: a nemzeti s nemzetkzi keretek kztt foly osztlyharc fontos rsze s ereje. Az ifjsgi mozgalom olykor sztns, ltalban azonban tudatos s szervezett harc a trsadalmi ellentmondsok megoldsrt s a fiatalsg ltfeltteleinek megjavtsrt, a sajtos ifjsgi rdekek rvnyestsrt. Klnbz ifjsgi szervezetek, csoportok, megmozdulsok formjban ltezik, amelyek ha nem is minden esetben kapcsoldnak szervesen valamelyik prtmozgalomhoz, valamely ideolgia hatsa alatt llnak. Klnbz ifjsgi szervezetek vannak: egysges ifjmunks, dik, paraszt. Brmilyen alapon szervezdik is az ifjsgi mozgalom, sohasem szakthat el a konkrt trsadalmi-politikai felttelektl s az ltalnos osztlyharctl. A szocialista orszgokban az ifjsgi mozgalom a szocialista ideolgia s a szocializmus bzisn mkdik a kommunista prtok ifjsgi szervezeteknt, a kommunista prtok irnytsa alatt. Azokban a szocialista orszgokban, amelyekben tbbprtrendszer van, ms prtoknak is lehet ifjsgi szervezete, ami azonban nem vltoztat az ifjsgi mozgalom szocialista jellegn. A fejlett tks orszgokban az ifjsgi mozgalom ideolgiai, politikai s szervezeti arculata rendkvl ellentmondsos s sokrteg. Az ifjsg legjobb eri a kommunista ifjsgi szervezetekben egyeslnek, a megmozdulsok rsztvevinek tbbsge a demokratikus s bkeszeret erk oldaln kzd. Emellett s rszben ezzel sszefondva az ifjsgi mozgalmat sztns, anarchista, ultrabaloldali s avantgardista akcik is jellemzik. Az ifjsg egy kisebb rsze a szls jobboldali prtokat kveti, szemben ll a halad ifjsgi mozgalommal. A fejlett tks orszgok ifjsgi mozgalom a hatvanas vek vgn klnskppen fellendlt. Ez a mai kapitalizmus ellentmondsainak lezdst s vlsgt, az osztlyharc frontjnak kiszlesedst tkrzi. A kommunista prtok nagy figyelmet fordtanak az ifjsg nevelsre, az ifjsgi mozgalom egy rszben jelentkez tves nzetek lekzdsre, s arra, hogy az ifjsg harct a munks osztlyharchoz kapcsoljk.
Igazsg: a valsg helyes, h gondolati tkrzse, ami vgs soron a gyakorlat kritriumval ellenrizhet. Az igazsg mint jellemz sajtossg, a gondolatokra vonatkozik, nem pedig magukra a dolgokra s nyelvi kifejezsk eszkzeire. A marxizmus adta elszr kvetkezetesen materialista megalapozst az igazsg fogalmnak, s mutatott r tanulmnyozsnak j, dialektikus vonatkozsaira. (Objektv igazsg, Abszolt s viszonylagos igazsg, Az igazsg konkrtsga, Az igazsg kritriuma).
Igazsg Konkrtsga: az igazsg vizsglatnak kvetelmnye, amely azon alapszik, hogy figyelembe vesszk egy-egy jelensg konkrt lt feltteleit azt, hogy az igazsg a hely s id meghatrozott krlmnyeitl, a vonatkoztatsi rendszertl s mrtkegysgektl fgg. Valamely tlet igazsga vagy hamissga nem llapthat meg, ha nem vesszk figyelembe azokat a feltteleket, amelyek mellett megfogalmaztk. Ez az tlet: „A hromszg bels szgeinek sszege 180 fok”, csak az euklidszi geometriban igaz, de pldul a Bolyai – Lobacsevszkij-fle geometriban hamis. gy teht nincs elvont igazsg, az igazsg mindig konkrt. A konkrt trtneti megkzelts, a hely s az id krlmnyeinek figyelembevtele klnsen fontos a trsadalmi fejlds elemzsben, ahol llandan j jelensgek keletkeznek, ahol a fejlds egyenltlen, s radsul minden egyes orszgban sajtos formt lt.
Imperializmus: a kapitalizmus fejldsnek legfels s legutols foka, amely a XIX. szzad vgn – a XX. szzad elejn kezddtt. Az imperializmus elmlett Lenin „Az imperializmus mint a kapitalizmus legfelsbb foka” cm mvben (1916) feltette ki rendszerezve s rszletes formban. Lenin elemezte kora kapitalista orszgainak gazdasgi lett, sszefoglalta mindazt, ami az imperializmus gazdasgi lnyegt alkotja s ennek alapjn t f ismrvt emelte ki. Ezek a kvetkezk: 1 a termels s a tke koncentrcijnak magas fejlettsgi foka, amely monopliumok kialakulshoz s ezeknek a kapitalista llamok gazdasgi letben betlttt dnt szerephez vezet. 2. A monopolista banktke egybeolvadsa a monopolista ipari tkvel, s gy a finnctke, a finncoligarchia ltrejtte. 3. A tkekivitel jelentsgnek nvekedse, ellenttben az rukivitellel. 4.a monopolizls folyamatainak eredmnye a hatalmas nemzetkzi monopliumok kialakulsa, amelyek gazdasgilag felosztjk egyms kztt a vilgot. 5.a vilg terleti felosztsnak befejezdse a legnagyobb kapitalista hatalmak maroknyi csoportja kztt. A monopolkapitalizmus szakaszba lpve a kapitalizmus rothad, lsdi kapitalizmuss vlik. Ezt az idszakot Lenin a szocialista forradalom elestjeknt jellemzi. Az Oktberi Szocialista Forradalommal, amely egyik legfontosabb lncszemnl tpte szt az imperializmus lnct, kezdett vette az imperializmus sszeomlsa. Klnsen nagy ervel megy vgbe a kapitalizmus rothadsnak folyamata napjainkban. A tks orszgokban megfigyelhet j jelensgek teljes mrtkben igazoljk a lenini elemzst. Az imperialista vilgrendszert rendkvl les ellenttek marcangoljk, a gazdasgi vlsgok egyre mlyebbek, puszttbbak, a munkanlklisg nemcsak nvekszik, hanem krnikus jelleget is lt. A tks rendszer rothadst s lsdisgt jl mutatja a militarizmus uralma. A militarizmus elnyeli a termszeti s emberi erforrsokat, kimerti s tnkreteszi a npeket, jabb pusztt hborkat kszt el. Az imperializmus a nemzetek legnagyobb elnyomja. A mai szakaszban a monopolkapitalizmus llammonopolista kapitalizmuss alakult t, amely a monopliumok erejt egyesti az llam erejvel a tmegek kizskmnyolsnak fokozsa, a monopliumok gazdagtsa, a kapitalista rendszer megszilrdtsa cljbl. A szocialista vilgrendszer kialakulsa elmlytette az imperializmus vlsgt, meggyorstotta a pusztulshoz vezet folyamatokat. Egyre nagyobb ervel bontakoznak ki a nemzeti felszabadt, imperialistaellenes forradalmak. sszeomlban van a gyarmati rendszer. Egyre n az ellentt a munka s a tke kztt. A kapitalizmus politikja s ideolgija mlyrehat vlsgot l t. Az imperialista burzsozia ltal folytatott antikommunista politika meggyorstja az imperializmus hanyatlst.
Individualizmus: a burzso ideolgira s erklcsre jellemz alapelv, amely az egyes szemly rdekeit szembelltja a trsadalom rdekeivel; az egynisg blvnyozsa, eltrbe helyezse. Olyan magatarts, amelyre jellemz az ns rdekek mindenek fl helyezse, az nzs, a kapzsisg, a kzssggel val szembehelyezkeds. Az individualizmus valamennyi formjban idegen a szocializmustl, amely a kollektivizmust lltja vele szembe.
Inflci: pnzromls, pnzhgts. Nagy mennyisg pnz kibocstsa, amely a pnz vsrlerejnek lnyeges cskkenshez, pnz elrtktelenedshez vezet. A tks gazdasgban az inflci eszkz a nemzeti jvedelemnek az uralkod osztlyok rdekben trtn jrafelosztsra, a gazdasg terheinek a dolgozkra trtn thrtsra. A hetvenes vek elejn az egsz tks vilgban meggyorsult az inflci. A szocialista gazdasgban az inflci veszlye akkor jelentkezhet, ha a lakossg fizetkpes kereslete lnyegesen s tartsan meghaladja az ruknlatot. Kibontakozst az llam a termels nvelsvel, importtal, br-, kamat- s hitelintzkedsekkel, rszablyozssal akadlyozhatja meg.
Infrastruktra: a termelsi folyamatokban kzvetlenl rszt nem vev, de ahhoz szervesen hozztartoz gazdasgi felttelek (thlzat, kzmvek, kiktk, kzlekeds, kzoktats stb.) gyjtneve. Sznvonala kifejezi, hogy valamely orszgban mennyire vannak meg a gazdasgi fejlds felttelei.
Integrci: gazdasgi rtelemben a gazdasg egyes gazatainak, rszeinek egyttmkdse, egyeslse. Az integrci a termelerk fejldsnek szksgszer kvetkezmnye, mivel a termels risi mrv trsadalmiv vlsa s specializcija a kis orszgok gazdasgi elzrkzsnak megszntetst, a nemzetkzi munkamegoszts fejlesztst kveteli meg. A tks gazdasgi integrci a msodik vilghbor utn klnbz szervezetek ltrehozsban nyilvnult meg (Kzs Piac, Eurpai Szabadkereskedelmi Trsuls). A szocialista orszgok kztt is szksgszer az integrci ltrehozsa, erstse. Ennek politikai s gazdasgi tartalma: az rdekek klcsns figyelembe vtele, az egyenlsg elve. Clja: a gazdasgi fejlds meggyorstsa, a sznvonalklnbsgek cskkentse. A KGST 1971. vi 25. lsszakaszn elfogadtk a tagllamok egyttmkdst tovbbfejleszt, a nemzetkzi szocialista gazdasgi integrci megvalstst clz Komplex Programot.
Intellektulis: rtelmi, szellemi; szellemi tevkenysggel, gondolkozkpessggel sszefgg.
Intenzits: a munkval kapcsolatos fizikai s szellemi erkifejts mrtke, a munkavgzs fesztettsgnek foka. Az intenzits fokozsa azt jelenti, hogy azonos munkafelttelek mellett, azonos id alatt, de nagyobb fizikai s szellemi erfesztssel rnek el nagyobb teljestmnyt. A gyakorlatban nem vlaszthat el a munka termelkenysgnek nvekedstl. A szocialista trsadalomban az intenzits csak olyan mrtkben nvelhet, amely biztostja a munkaid s munkaer sszer kihasznlst, de nem kros a dolgozk egszsgre. eZ a munkaid-vesztesgek kikszblsvel, a munkakrlmnyek javtsval, a termelsi eszkzk jobb kihasznlsval rhet el.
Intenzv Gazdlkods: az a gazdlkodsi mdszer, amelyben a gazdasgi nvekeds f eszkze a technika s a technolgia fejlesztse, a termels jobb megszervezse, a dolgozk szakkpzettsgnek nvelse, s ltalban a termelsi erforrsok hatkonyabb felhasznlsa. Ilyen krlmnyek kztt a termels nvelse elssorban a termelkenysg emelkedse tjn, nem pedig a foglalkoztatottak szmnak nvekedsvel valsul meg. A hatvanas vek ta, miutn a korbbi, tlnyoman extenzv gazdasgfejleszts tartalkai kimerltek, a magyar npgazdasg fejldse egyre inkbb az intenzv gazdlkods tjn valsul meg.
|