Osztlyharc: olyan osztlyok kztti harc, amelyeknek rdekei sszeegyezhetetlenek vagy ellentmondanak egymsnak. A rabszolgatart trsadalomtl kezdve minden trsadalom trtnete osztlyharcok trtnete. A marxizmus-leninizmus az osztlyharc tudomnyos magyarzatt adja. Kimutatja, hogy az osztlyharc az antagonisztikus osztlyokra bomlott trsadalom fejldsnek hajtereje. Bebizonytja, hogy a polgri trsadalomban az osztlyharc szksgszeren a proletritus diktatrjhoz vezet, melynek clja az osztlyok megszntetse: az osztly nlkli kommunista trsadalom megteremtse. A proletaritus osztlyharcnak alapformi a gazdasgi, a politikai s az ideolgiai harc. A politikai harc, amely a tks trsadalomban a szocialista forradalomhoz s a proletaritus diktatrjnak megteremtshez vezet, dnt felttele annak, hogy a munksosztly s az egsz trsadalom felszabaduljon a kizskmnyols all. A harc gazdasgi s ideolgiai formi al vannak rendelve a politikai harc feladatainak. A mai tks trsadalom viszonyai kztt a proletaritus les osztlyharcot vv a monopliumok mindenhatsga ellen. A tks monopliumok elleni kzdelemben a nemzet mindazon rtegei a proletaritus krl tmrlnek, melyeknek rdeke a bke megrzse, a szles kr demokratikus kvetelsek megvalstsa. Az osztlyharc a proletaritus diktatrjnak ltrejttvel j formkat lt. Lenin a fiatal szovjetkztrsasg tapasztalatai alapjn t ilyen formt jellt meg:1 a kizskmnyolk ellenllsnak elfojtsa;2 a polgrhbor mint a proletaritus s a burzsozia kztti osztlyharc szlssgesen kilezett formja;3 harc a parasztsg s az egyb nem proletr dolgoz tmegek vezetsrt;4 harc a burzso szakemberek felhasznlsrt;5 harc az j, szocialista munkafegyelem kialaktsrt. Az osztlyharc a konkrt trtneti felttelektl fggen les vagy kevsb les formkat lthet. „A szocialista orszgokban a szocializmus sikeres ptsnek viszonyai kztt az osztlyharc fejldsnek ltalnos tendencija a szocialista erk pozciinak ersdsre, az ellensges osztlyok maradvnyai ellenllsnak gyenglsre vezet. A fejlds azonban nem egyenes vonal. Egyes idszakokban az osztlyharc, a bels s kls helyzet bizonyos vltozsaival kapcsolatban kilezdhet”. A szocializmus teljes s vgleges gyzelme eredmnyeknt ltrejn a trsadalom trsadalmi-politikai s eszmei egysge. Az SZKP megbrlta Sztlinnak azt a ttelt, hogy a szocializmus gyzelme utn lezdik az osztlyharc. Ez a ttel a szemlyi kultusz viszonyai kztt rgyl szolglt a szocialista demokrcia s a trvnyessg rendkvl durva megsrtsre. A szocializmusbl a kommunizmusba val tmenet olyan krlmnyek kztt trtnik, amikor az sszes trsadalmi csoportoknak – a munksoknak, a parasztoknak, az rtelmisgnek - rdeke a kommunizmus gyzelme. Ezrt ebben a peridusban az orszgon bell mr nincs talaja az osztlyharcnak. A tks vilg kibontakozsban azonban tovbb folyik az osztlyharc. A szocializmus s a kapitalizmus kztti osztlyharc sajtos formja a bks egyms mellett ls.
Osztlyok: ,,Osztlyoknak az emberek nagy csoportjait nevezik, amelyeknek a trsadalmi termels trtnetileg meghatrozott rendszerben elfoglalt helyk, a termelsi eszkzkhz val (nagyrszt trvnyekben szablyozott s rgztett) viszonyuk, a munka trsadalmi szervezetben jtszott szerepk, kvetkezskppen a trsadalmi javak rendelkezskre ll rsznek megszerzsi mdjai s nagysga tekintetben klnbznek egymstl. Az osztlyok az emberek olyan csoportjai, amelyek kzl az egyik eltulajdonthatja a msik munkjt, annak kvetkeztben, hogy a trsadalmi gazdasg adott rendszerben klnbz a helyzetk.” (Lenin mvei). Osztlyok csak a trsadalmi termels bizonyos fejldsi peridusaiban lteznek. Az osztlyokat a trsadalmi munkamegoszts fejldse s a termelsi eszkzk magntulajdonnak kialakulsa hvta letre. Minden trsadalomban alapvet osztlyon kvl – ezek a rabszolgatrsadalomban a rabszolgatartk s a rabszolgk, a feudalizmusban a fldesurak s a jobbgyparasztok, a burzso trsadalomban a tksek s a proletaritus – vannak nem alapvet osztlyok is; ez utbbiak lte vagy a rgi termelsi md maradvnyaival, vagy az j termelsi md megszletsvel fgg ssze. A trsadalom osztlyokra tagozdsnak megsznse csak a szocialista forradalom eredmnyeknt lehetsges, az uralkod, kizskmnyol osztlyok felszmolsa, a termelsi eszkzk magntulajdonnak megszntetse s trsadalmi tulajdonnal val felvltsa tjn. A szocializmus gyzelme gykeresen megvltoztatja a dolgoz osztlyok arculatt, kzel hozza egymshoz a munkssgot s a parasztsgot. A munksosztly a szocializmusban mr nem nevezhet proletaritusnak: megszabadult a kizskmnyolstl, az egsz nppel egytt a termelsi eszkzk birtokosa, aki munkaerejt nem bocstja ruba. A parasztsg is teljesen talakul a szocializmusban, egyszer s mindenkorra szakt a magntulajdonon alapul gazdlkodssal, a kapitalizmustl rklt sztforgcsoltsggal, a kezdetleges s elmaradott technikval; a kollektv szocialista tulajdon alapjn gazdlkodik. Gykeresen megvltozik az rtelmisg is. a kommunizmusba val tmenet folyamn elmosdnak a hatrok a munksok, a parasztok s az rtelmis kztt. E folyamat alapja a vros s a falu, a szellemi s fizikai munka kztti lnyeges klnbsgek fokozatos megszntetse. A np trsadalmi-politikai s eszmei egysge – amely mr a szocialista trsadalomban ltrejtt – egyre jobban megszilrdul, s fokozdik a trsadalom homogenitsa. A munksosztly s a szvetkezeti parasztsg megbonthatatlan szvetsgnek tovbbi ersdse – a munksosztly vezet szerepe mellett – dnt politikai s trsadalmi-gazdasgi jelentsg tnyez a kommunizmus felptse szempontjbl. A trsadalomnak az osztlyokra s trsadalmi rtegekre tagoltsga a kommunizmus gyzelmvel vgleg megsznik.
nigazgats: a kommunizmusban az llam elhal, s a trsadalom irnytsa az nigazgats tjn trtnik. Ennek felttelei a kommunizmus ptse sorn rnek meg. Jugoszlviban a szocializmus ptse idejn bevezettk az nigazgats rendszert, s ezt a szocialista rendszer f ismrvnek nyilvntottk, s egyszersmind szembelltottk a kzponti prt- s llami irnytssal.
nkormnyzat: az llamon belli nagyobb terleti egysgek olyan szervezete, amelynek keretben helyi (gazdasgi, kulturlis, szocilis stb) gyeiket vlasztott kpviselik tjn nllan intzik. Az 1971 I. tc. az j tancstrvny a tancsokat llamigazgatsi funkcijuk mellett npkpviseleti, nkormnyzati funkcikkal ruhzta fel. Ez megnveli a helyi (kzsgi, jrsi, vrosi, megyei) prtirnyts jelentsgt s az gynevezett kzsgpolitika szerept.
sztnssg s Tudatossg: a trtnelmi materializmus kategrii, amelyek az objektv trtnelmi trvnyszersg s az emberek cltudatos tevkenysge kztti viszonyt jellemzik. sztns a trsadalmi fejlds akkor, amikor az objektv trvnyek nem tudatosodnak, nincsenek az emberek ellenrzse alatt s gyakran a termszeti elemek rombol erejvel hatnak, az emberek tudatos cselekedetei pedig nem a kitztt clok megvalstshoz vezetnek, hanem teljesen vratlan kvetkezmnyeket idznek el. Tudatossgrl akkor beszlnk a trtnelmi tevkenysgben, amikor az emberek a trsadalmi fejlds ltaluk felismert trvnyeire tmaszkodva cselekednek, s tervszeren irnytjk a fejldst cljaik megvalstsa rdekben. A szocializmust megelz trsadalmi alakulatok tbbnyire sztnsen fejldtek. A kommunista prt vezette munksosztly hatalomra jutsval, a termelsi eszkzk trsadalmastsval a trtnelemben j korszak kezddik: a tudatos trtnelmi alkots korszaka. De ez a klnbsg emberek trtnelmi tevkenysge kztt nem abszolt. Az emberek a szocializmust megelz trsadalmi alakulatokban is tmaszkodtak – termszetesen klnbz mrtkben – a trtnelem objektv trvnyeire, fokozatosan felismertk a trtnelmi szksgszersg megnyilvnulsait. Ugyanakkor a szocializmusban is megmaradnak az sztnssg elemei, a trsadalomtudomny egyik-msik krdsnek kidolgozatlansgbl, az objektv trvnyeknek mg nem teljes mrtk felhasznlsbl, tovbb a trsadalmi tudatnak a trsadalmi lttl val elmaradsbl kvetkezen.
Pacifizmus: burzso-liberlis irnyzat, amelynek kpviseli eltlnek mindennem hbort, fggetlenl annak jellegtl s cljtl. A pacifistk berik a bke passzv hirdetsvel, nem trjk fel a hborkat szl igazi okokat, elvetik a tmegek forradalmi cselekedeteit. A mai viszonyok kztt, amikor az imperialista llamok politikja vilghborval fenyegeti az emberisget, sok szinte pacifista a hbor elhrtsrt, a vilgbkrt kzd mozgalom tevkeny rsztvevjv vlik.
Partizn: fleg a helyi lakssgbl kikerl, az ellensges hadsereg htban harcol nkntes fegyveres alakulatok tagja.
Partiznmozgalom: npi tmegmozgalom, amelynek rsztvevi a fegyveres harc mdszereit alkalmazzk az idegen elnyomk, ellensges megszll csapatok s a hatsgok ellen. A fleg a helyi lakossgbl alakult kis nkntes partiznosztagok kedvez felttelek mellett nagyobb partizncsapatokban s ktelkekben egyeslnek. A partiznmozgalomnak nagy jelentsge van, nagy szerephez jut a nemzeti felszabadt harcban, valamint a benyomult idegen csapatok ellen foly igazsgos hborban. A II. vilghbor alatt hatalmas partiznmozgalom bontakozott ki a fasiszta csapatok ltal megszllt szovjet terleteken, Jugoszlviban, francia s Spanyolorszgban.
Prtegysg: a kommunista s munksprtokban a prtlet lenini norminak, a prtvezets elveinek egyik legfontosabb alkotrsze. A prtegysg eszmei, politikai, szervezeti s cselekvsi egysget jelent. A prtegysg a kommunista prtok harckpessgnek legfbb felttele, lazulsa gyengti a prt szervezettsgt, teljes felbomlsa pedig az uralkod osztly prtjnak esetben – vgs soron – a hatalom elvesztshez vezethet. A prtegysg erstsnek alapvet eszkzei: a prton belli nevel munka, a prtoktats, a prtfrumokon folytatott vita.
Plehanov, Gergij Valentyinovics (1856-1918): orosz forradalmr s gondolkod, az oroszorszgi szocildemokrata mozgalom megalaptja, publicista; a marxista elmlet tekintlyes mvelje. Vilgnzete s politikai tevkenysge bonyolult fejldsi utat tett meg. Eleinte a „Zemlja i volja” (Fld s szabadsg) narodnyik szervezet vezetje volt, majd miutn az emigrciban Marx s Engels mveit tanulmnyozta s kapcsolatba kerlt a nyugat-eurpai szocildemokratkkal, szaktott a narodnyik mozgalommal s meggyzdses marxistv vlt. Svjcban megszervezte a „Munka Felszabadtsa” nev csoportot (1883), amely fontos szerepet jtszott abban, hogy a marxizmus elterjedt s gyzelmet aratott az orosz felszabadt mozgalomban. Maga Plehanov is jelentsen hozzjrult a marxista elmlet fejlesztshez, mikzben harcot vvott a narodnyik ideolgia, a „leglis marxizmus”, a revizionizmus s a burzso filozfia ellen. 1903 utn azonban nem rtette meg az j idszak sajtossgt, eltvolodott a forradalmi marxizmustl, bklkeny llspontra helyezkedett az opportunistkkal szemben, majd mensevik lett. Az els vilghbor idejn a szocilsovinisztk tborba kerlt. Negatvan rtkelte a Nagy oktberi Szocialista Forradalmat. Jllehet rszt vett a bolsevikok elleni frakcis harcban, lete vgig h maradt a marxizmusrl, a munksosztly gyhez. Plehanov filozfiai-szociolgiai mveirl Engels s Lenin tbb zben elismeren nyilatkozott. A marxista elmlet kitn kifejtse tallhat „A monista trtnetfelfogs fejldsnek krdshez” (1895), az „Adalkok a materializmus trtnethez”(1896), „A szemlyisg trtnelmi szerepnek krdshez” (1898) cm mveiben s sok ms rsban. Plehanov a marxizmust j szakaszknt rtkelte a filozfiban, kimutatta minsgi klnbsgt minden megelz filozfitl s szociolgiai elmlettl. Plehanov tovbbfejlesztette a materialista trtnetfelfogst, megvilgtotta a trsadalmi lt s trsadalmi tudat viszonynak bonyolult sszefggseit; hangslyozta a trsadalomllektani mozzanatok szerept az eszmk sszecsapsban, mely az adott trsadalomban az osztlyharc kifejezdse. Egyike volt a marxista eszttika s mkritika megalapozinak. Kifejtette a mvszet eredetrl, a mvszetrl mint a trsadalmi let sajtos visszatkrzsrl, a realizmusrl mint a mvszet lnyegrl szl marxista tantst. Plehanov vetette meg az alapjt az orosz trsadalomblcselet marxista trtneti feldolgozsnak, br e tren hibs rtkelsei is vannak. Rmutatott az orosz forradalmi demokratknak mint a marxista eszmk oroszorszgi elfutrainak trtnelmi szerepre. A valls keletkezsnek s fejldsnek krdsben szmos rtkes eredmny fzdik Plehanov nevhez (a valls trsadalmi szerepnek, a trsadalmi tudatformkhoz val viszonynak, valamint a marxista prt vallssal kapcsolatos llspontjnak kifejtse s elemzse). Filozfiai krdsekben Plehanov tbb hibt kvetett el: lebecslte a szubjektv tnyez szerept a trtnelmi fejldsben, engedmnyt tett e a hieroglifa-elmletnek, pontatlan megfogalmazsai kzel vittk a „fldrajzi materializmushoz”, a „a marxizmus s a spinozizmus azonostshoz” stb. Az egsz letben marxista filozfia igazsgrt kzd Plehanov hibi, filozfiai nzeteinek egszt tekintve idegen elemknt hatnak. Filozfiai mvei meggyzek, npszerek s vonzak, ezrt a marxista filozfia tanulmnyozsnak ma is rtkes kziknyvei.
Polgri Forradalom: a trsadalmi forradalmak egyik tpusa, amelynek f tartalma a termelerk s a feudlis vagy flfeudlis gazdasgi s politikai rendszer kzti ellentmondsok megoldsa. A polgri forradalmak kz tartoznak a gyarmati s fgg orszgokban lezajl forradalmak is, amelyek az imperializmus s a feudlis maradvnyok ellen irnyulnak. A polgri forradalomnak trtnelmi szerepe a tks fejlds akadlyainak elhrtsban rejlik. Az a krlmny, hogy egyes polgri forradalmakban esetleg bizonyos antikapitalista rendszablyokra is sor kerl, mit sem vltoztat ltalnos jellegkn, mivel nem rintik a burzso trsadalom legmlyebb alapjt: a termelsi eszkzk magntulajdont. A trtnelem sorn klnbz orszgokban s klnbz idben szmos polgri forradalom zajlott le. A feudalizmus megszntetsnek az a folyamata, amely a XVI szzadban indult meg (a nmet paraszthbor, a nmetalfldi polgri forradalom), mg nem rt vget (Afrika, zsia s Latin-Amerika gyarmati s fgg orszgaiban mg szmos polgri forradalom megy vgbe). Ennlfogva a polgri forradalom konkrt formi rendkvl vltozatosak, klnbzek e forradalmak mozgateri. A klasszikus kapitalizmus idszakban lezajlott polgri forradalomban vezet szerep oszthatatlanul a burzsozi volt, az imperializmus korban viszont ersen megntt a proletaritus hatsa a polgri forradalom menetre s eredmnyeire; sok esetben a hegemnia a proletaritus kezbe megy t (1905-s orosz forradalom, j-demokratikus forradalom Knban). A polgri forradalomnak legltalnosabb felosztsa szerint megklnbztetnk tiszta polgri forradalmakat, s polgri demokratikus forradalmakat. A tiszta polgri forradalmak a burzsozia hegemnijval megy vgbe a np nagyobb arny rszvtele nlkl, s nem hoz magval mlyrehat trsadalmi talakulst. Ilyen pldul az 1867-1868 vi japn forradalom, az ifjtrk forradalom, valamint az egyes zsiai s afrikai orszgokban napjainkban lezajl forradalmak, amelyek nem mennek tovbb a nemzeti szuverenits kivvsnl. A polgri forradalmak klnleges formjt alkotja a polgri demokratikus forradalom, amelynek az a sajtossga, hogy a proletaritus s a parasztsg tevkenyen rszt vesz benne, hogy agrrforradalommal, az agrrviszonyok gykeres talaktsrt kzd parasztmozgalommal jr egytt, s a tmegek sajt kvetelsekkel lpnek fel. Trtnelmi szerepket s mozgateriket tekintve a polgri demokratikus forradalmak tbb fajtjt ismerjk:1 a feudalizmus elleni harc idszakban lezajlott polgri demokratikus forradalmak, amelyekben a burzsozi volt a hegemnia, s amelyek biztostottk a burzsozia gazdasgi s politikai uralmt. Ilyen pldul a 1789-1794 vi francia polgri forradalom; 2 az imperializmus kezdeti idszaknak s a kapitalizmus ltalnos vlsga els szakasznak polgri demokratikus forradalmai. Ezekben a polgri demokratikus forradalmakban a parasztsggal szvetsgben harcol proletaritus szerzi meg a vezet szerepet. Az ilyen forradalmak a kapitalizmus gyorsabb tem fejldshez egyengetve az utat, elksztettk a feltteleket a polgri demokratikus forradalom szocialista forradalomba val tnvshez. Ilyen volt pldul Oroszorszgban az 1917-es februri forradalom. 3 a kapitalizmus ltalnos vlsga msodik szakasznak polgri demokratikus forradalmai (a npi demokratikus orszgokban lezajlott forradalmak). 4 a kapitalizmus ltalnos vlsga harmadik szakasznak polgri demokratikus forradalmi a gyarmati s a fgg orszgokban, az gynevezett nemzeti demokratikus forradalmak. E forradalmak sikeres fejldse fggetlen nemzeti demokratikus llamok megalakulshoz vezet.
Polgri Trsadalom: a Marx eltti filozfiban hasznlatos kifejezs, amellyel a XVIII szzadtl kezdve a trsadalmi, szkebb rtelemben pedig a vagyoni viszonyokat jelltk. A polgri trsadalmat elmleti magyarzata az angol s francia materialista filozfusok fejfogsban lnyeges korltozottsgokat tartalmazott, amennyiben nem rtettk meg, hogy a polgri trsadalom kialakulsa, lte a termelsi md fejldstl fgg; a polgri trsadalom kialakulst az ember termszetes tulajdonsgaival, politikai feladatokkal, az igazgats s trvnyhozs formival, az erklcsisggel stb. magyarztk. Hegel polgri trsadalmon a „szksgletek rendszert” rtette, amely a magntulajdonon alapszik: vagyoni s rendi viszonyokat, jogi viszonyok rendszert. Br a polgri trsadalomra vonatkoz hegeli nzetekben bizonyos megsejtsek tallhatk a trsadalom lnyeges fejldstrvnyeit illeten, koncepcijuk egsze mgis tarthatatlan. Hegel idealizmusa e krdsben abban mutatkozik meg, hogy a polgri trsadalmat az llamtl fgg valamiknt fogja fel; nla az llam az objektv szellem igazi formja, mg a polgri trsadalom csupn „vges” formja a szellemnek. Korai mveiben Marx is hasznlja a polgri trsadalom terminust s fogalmat, mgpedig elszr 1843-ban Hegel brlata sorn. Marx ekkor a polgri trsadalmon a csald, a rendek s az osztlyok szervezett, a tulajdonviszonyokat, az eloszts formit s mdjait, ltalban a trsadalom ltt s mkdst biztost feltteleket, az ember valsgos letnek s tevkenysgnek feltteleit rti, de hangslyozza objektv jellegket s gazdasgi alapjukat, fggsgket. A ksbbiekben Marx a polgri forradalmat nem elgg pontos terminusa helyett szigoran tudomnyos fogalmakat hasznl (kapitalista trsadalmi-gazdasgi rend, a trsadalom gazdasgi szerkezete, gazdasgi alap, termelsi md stb.).
Politika: az llam gyeiben val rszvtel, az llam irnytsa, az llam tevkenysgi forminak, feladatainak, tartalmnak meghatrozsa. A politika krbe tartoznak az llamberendezsnek, az orszg igazgatsnak, az osztlyok vezetsnek, a prtharcnak stb. krdsei. A politikban az osztlyok ltrdekei s klcsns viszonyai fejezdnek ki. A politika nemzetek s llamok kzti viszonyt is kifejez (klpolitika). Az osztlyok kztti viszony-s ennlfogva az osztlyok politikja is-gazdasgi helyzetkbl kvetkezik. A politikai eszmk s a nekik megfelel intzmnyek alkotjk a felptmny f alkotrszt, amely a gazdasgi alapon emelkedik. Ez azonban korntsem jelenti azt, hogy a politika a gazdasg passzv kvetkezmnye. Ahhoz, hogy a politika ilyen hatalmas talakt erv vlhassk, helyesen kell tkrznie a trsadalom anyagi lete fejldsnek szksgleteit. A reakcis burzsozia politikja fkezi a trsadalom fejldst, mert szembeszegl objektv szksgleteivel. a kommunista prt politikjnak ereje ezzel szemben abban rejlik, hogy pontosan szmol e szksgletekkel. A kommunista prt politikja megfelel a np letbevg rdekeinek, s a dolgozk szles tmegeinek lland tmogatst lvezi. A kommunizmus ptsnek vezetse azrt eredmnyes, mert a helyes politika megfelel szervezmunkval prosul. Ez a politika realitsnak zloga. Ezrt tulajdont a prt elsrend jelentsget a tmegek politikai nevelsnek, a prtkderek kpzsnek s megedzsnek. A kommunista prtpolitikjnak vezet s irnyt befolysa alatt fejldik a kultra s az ideolgia valamennyi terlete: a tudomny, a mvszet, az erklcs stb. A prt lesen brlja az apolitizmus s eszmeietlensg mindennem megnyilvnulst a kulturlis ptmunkban, kvetkezetes harcot hirdet a burzso ideolgia ellen. Az SZKP belpolitikja a kommunizmus felptsre irnyul, s szorosan sszefondik klpolitikjval, melynek clja: bks felttelek biztostsa a kommunizmus ptshez, az emberisg megmentse egy harmadik vilghbortl.
Proletaritus: a kapitalista trsadalom egyik alapvet osztlya, amely meg van fosztva a termelsi eszkzk tulajdontl s munkaerejt knytelen eladni ltszksglete biztostsa rdekben. A proletaritus a feudlis trsadalom mhben alakult ki. A kapitalizmus fejldsnek velejrja a kisrutermels hanyatlsa, a parasztok s kzmvesek tnkremenetele, akik a proletaritus soraiba kerlnek. A kapitalizmusban a termelerk fejldsvel prhuzamosan arnytalanul fokozdik a proletaritus kizskmnyolsa. A proletaritus osztlyntudata rleldik, a burzsozia elleni harcban hozza ltre sajt szervezeteit (a kommunista vagy munksprtokat, a szakszervezeteket stb.). E kzdelemben a proletaritus nem csupn sajt rdekeit vdi, hanem valamennyi dolgozjt is. a proletaritus a kapitalista trsadalom egyetlen valban forradalmi osztlya, a kommunista ideolgia hordozja, amely feladatnak tekinti a szocialista forradalom tjn a burzso rend megdntst s a politikai hatalom kivvst. F clja: a szocialista s kommunista trsadalom felptse. A jelenlegi krlmnyek kztt folytatdik a kapitalista trsadalom tovbbi proletarizldsa. Fokozdik a proletaritus s a monopolista burzsozia ellentte. A dolgozk szles tmegei vlnak a proletaritus szvetsgeseiv: a parasztsg, az rtelmisg jelents rsze s ms rtegek. Az imperializmus elleni harcban nvekszik s tmrl a gyarmati s fgg orszgok proletaritusa is. A szocialista forradalom gyzelmvel a proletaritus alrendelt, kizskmnyolt, a termelsi eszkzktl megfosztott osztlybl olyan munksosztlly vlik, amely az orszg teljes jog gazdja, a maga s az egsz trsadalom javra dolgozik.
Proletrdiktatra: a proletaritus llamhatalma, amely a tks rendszer megszntetse s a burzso llamgpezet sztzzsa eredmnyekppen jn ltre. A proletrdiktatra alkotja a szocialista forradalom f tartalmt, ez gyzelmnek elengedhetetlen felttele s legfbb eredmnye. ppen ezrt a proletrdiktatrrl szl tants a marxi-lenini elmlet legfontosabb rsze. A proletaritus arra hasznlja fel hatalmt, hogy megtrje a kizskmnyolk ellenllst, megszilrdtsa a forradalom gyzelmt, idejben elhrtsa a burzsozia restaurcis ksrleteit, vdekezzen a nemzetkzi reakci agresszv cselekedetei ellen. m a proletrdiktatra nemcsak erszakot s fleg nem erszakot jelent. F funkcija- konstruktv, ptfunkci. A diktatrt a proletaritus arra hasznlja fel, hogy megnyerje a dolgozk nagy tmegeit s bevonja ket a szocialista ptsbe, hogy forradalmi talaktsokat hajtson vgre a trsadalmi let valamennyi terletn: a gazdasgi letben, a kultrban, az letformban, hogy kommunista szellemben nevelje a dolgozkat s felptse az j, osztly nlkli trsadalmat. A proletrdiktatra a szocializmus felptsnek eszkze, gyzelmnek elengedhetetlen felttele. Alapja s legfbb elve a munksosztly s parasztsg szvetsge, a munksosztly vezet szerepnek biztostsval. A szocialista pts sorn bvl s megszilrdul a proletrdiktatra trsadalmi bzisa, kialakul a trsadalom trsadalmi-politikai s ideolgiai egysge. A proletrdiktatra rendszerben a f vezet s irnyt er a munksosztly lcsapata: a kommunistk prtja. A proletrdiktatra rendszerbe beletartoznak a dolgozk klnfle tmegszervezetei: a npkpviseleti szervek, a szakszervezetek, a szvetkezetek s ms egyesletek, amelyek a szocialista llam s dolgoz tmegek f sszekt lncszemei. A trtnelemben a proletrdiktatra els formja a Prizsi Kommn volt, amely rtkes tapasztalatokkal gazdagtotta a marxizmust, s lehetv tette, hogy Marx kvetkeztetseket vonhasson le az eljvend szocialista trsadalom llamformjra vonatkozan. A szovjet forma (az oroszorszgi forradalmi munksmozgalomban spontnul kialakult szovjetekbl, tancsokbl keletkezett, azokra pl llamforma) a proletrdiktatra j formjt alkotja. Jelentsgt Lenin trta fel a kt orosz forradalom tapasztalatainak tanulmnyozsa alapjn. Vgl, a legjabb forradalmi tapasztalatok alapjn a P. nem egy msik j formja alakult ki: a npi demokrcia. A P. nem
ncl, hanem a diktatra s osztly nlkli trsadalomba val tmenet trtnelmileg szksgszer s egyetlen szksgszer eszkze. „A proletritus diktatrja – llaptja meg az SZKP programja – biztostotta a szocializmusnak – a kommunizmus els szakasznak – teljes s vgleges gyzelmt, biztostotta a trsadalom tmenett a kommunizmus ltalnosan kibontakoz ptsbe, ezzel teljestette trtnelmi kldetst s a bels fejlds feladatai szempontjbl a Szovjetuniban mr nem szksgszer.”
|